Dalo by sa povedať, že len nedávno, aj keď to nebolo v tomto roku, zakázala Snemovňa reprezentantov USA inštalovanie a používanie aplikácie TikTok v zariadeniach, ktoré používajú vládni zamestnanci. Tento krok bol pomerne logický, pretože existovali vážne obavy z pohľadu bezpečnosti. Avšak teraz prišla Snemovňa s novým zákazom, ktorý sa týka aplikácie WhatsApp.
Zákaz používania na vládnych zariadeniach
A to je už pomerne netradičné, pretože jej vlastníkom je spoločnosť Meta pochádzajúca z USA. Dôvodom sú obavy z toho, ako aplikácia šifruje a zabezpečuje údaje. Téme sa venoval portál Bleeping Computers.
Zákaz sa vzť ahuje na mobilné telefóny, notebooky počítače a akékoľvek webové prehliadače používané na týchto zariadeniach. V preklade to znamená, že vládni zamestnanci nemôžu absolútne žiadnym spôsobom používať WhatsApp na akomkoľvek zariadení, ktoré slúži k ich práci.

O probléme ako prvý informoval portál Axios, ktorý získal prístup k uniknutému e-mailu poslanému zamestnancom Kongresu. V ňom je WhatsApp klasifikovaný ako vysoko riziková komunikačná platforma.
„Ochrana Snemovne reprezentantov je našou najvyššou prioritou a neustále monitorujeme a analyzujeme potenciálne riziká v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré by mohli ohroziť údaje členov Snemovne reprezentantov a zamestnancov,“ povedala Catherine Szpindor, CAO Snemovne reprezentantov USA.
Zákaz používania aplikácie WhatsApp je súčasťou širšieho úsilia Snemovne o obmedzenie potenciálne rizikových technologických platforiem a aplikácií, ako napríklad spomínaný TikTok, ale aj nástrojov umelej inteligencie.
Napríklad ChatGPT je povolený len v špeciálnej edícii. Prijateľnou náhradou za platformu WhatsApp je momentálne Microsoft Teams, Wickr, Signal, iMessage či FaceTime.
WhatsApp s rozhodnutím nesúhlasí
K téme sa samozrejme vyjadril aj WhatsApp, keďže takéto nariadenie vzbudzuje obavy aj u bežných používateľov, ktorí si môžu rozmyslieť používanie tejto platformy. S rozhodnutím Snemovne reprezentantov nesúhlasí v najširšej možnej miere. Aplikáciu údajne pravidelne používa mnoho členov Snemovne a štátnych úradníkov.
Správy sú štandardne šifrované end-to-end, čo znamená, že ich vidia len príjemcovia a nikto iný. Ani samotná platforma. Aplikácia zároveň tvrdí, že ide o vyššiu úroveň zabezpečenia ako u väčšiny oficiálne schválených aplikácií.