V dramatickom vývoji rivality medzi technologickými gigantmi Elon Musk oznámil, že vedie skupinu investorov s cieľom odkúpiť neziskovú časť OpenAI za 97,4 miliardy dolárov, informoval The Wall Street Journal. Táto ambiciózna ponuka bola doručená predstavenstvu spoločnosti v pondelok ráno.
Tento odvážny ťah uskutočnila koalícia významných hráčov vrátane Muskovej spoločnosti xAI, investičnej firmy Valor Equity Partners, hollywoodskeho magnáta Ariho Emanuela a spoluzakladateľa Palantiru, Joea Lonsdala prostredníctvom jeho firmy 8VC.
„Nastal čas, aby sa OpenAI vrátilo ku koreňom, byť open-source platformou zameranou na bezpečný vývoj umelej inteligencie a pracovať v prospech celého sveta,“ vyhlásil Musk prostredníctvom svojho právnika Marca Toberoffa pre The Wall Street Journal. „Postaráme sa o to, aby sa tak stalo.“
OpenAI v čase veľkých zmien
Ponuka jedného z najbohatších mužov sveta prichádza v čase, kedy OpenAI prechádza významnými zmenami. Sam Altman, generálny riaditeľ spoločnosti, pracuje na transformácii OpenAI na spoločnosť so zameraním na zisk. Momentálne rokuje o investíciách vo výške 40 miliárd dolárov pri odhadovanej hodnote spoločnosti 340 miliárd dolárov, pričom pripravuje masívny AI infraštruktúrny projekt v hodnote 500 miliárd dolárov.

Musk pripravený zvýšiť ponuku
Muskov tím zároveň avizoval, že vyrovná alebo prekoná akúkoľvek vyššiu ponuku, čo môže výrazne skomplikovať Altmanove plány a prebiehajúce rokovania s Microsoftom a ďalšími partnermi o budúcej podobe spoločnosti. Reakcia však na seba nenechala dlho čakať. Altman krátko po zverejnení správy ironicky napísal na sociálnej sieti X:
„Nie, ďakujeme, ale ak chcete, odkúpime Twitter za 9,74 miliardy dolárov.“
Suma 9,74 miliardy dolárov by bola hlboko pod hodnotou, ktorú Musk zaplatil za Twitter na jeseň v roku 2022, keď za sociálnu sieť zaplatil 44 miliárd dolárov.
Elon Musk je zároveň jedným zo spoluzakladateľov OpenAI v roku 2015, no spoločnosť neskôr opustil po spore týkajúcom sa jej prechodu na komerčne orientovanú organizáciu. Pôvodná vízia OpenAI bola pritom výrazne odlišná – jej zakladatelia verili, že umelá všeobecná inteligencia (AGI) predstavuje vážne riziko pre ľudstvo. Musk, známy svojimi obavami z nekontrolovaného rozvoja AI, sa rozhodol so spoločnosťou rozísť, čo neskôr označil za nevyhnutný krok.