Malý ruský krok k nezávislosti v polovodičoch
Rusko podniká aktivity k technologickej suverenite vo výrobe polovodičov. Novinkou je vývoj vlastného fotolitografického stroja, ktorý je schopný vytvárať štruktúry veľkosti 350 nanometrov. Ide pritom o technológiu, ktorá sa dnes už považuje za zastaranú a 30 rokov prekonanú, aj keď v niektorých prípadoch môže stále postačovať. O téme píše portál golem.de.
Zariadenie vyvinulo Zelenogradské nanotechnologické centrum (ZNTC), teda štátom financovaný technologický akcelerátor v spolupráci s bieloruskou spoločnosťou Planar z Minska. Tá má dlhoročné skúsenosti s výrobou obdobných systémov.
ZNTC sa dlhodobo špecializuje na vývoj čipov pre senzoriku, mikroelektromechanické systémy (MEMS) a jednoduché mikrokontroléry. Práve to sú segmenty, pri ktorých je 350nm technológia stále využiteľná.
Ambície do budúcnosti: 130 nm v roku 2026
Podľa tlačovej správy ZNTC už prebieha vývoj nástupcu súčasného stroja na výrobu čipov, ktorý by sa mal dostať ku hodnotám 130 nm nanometrov. Ukončenie vývoja očakávajú v roku 2026. Dlhodobým cieľom Rusov je zvládnutie výroby 65 nm čipov.
Vývoj zariadení masívne dotuje štát. ZNTC získalo od roku 2019 približne 8 miliárd rubľov, čiže zhruba 87 miliónov eur. Iba samotný vývoj litografických strojov v roku 2021 pohltil 5,7 miliardy rubľov (približne 62 miliónov eur).
Ruské čipy nepripravené na sériovú výrobu
Aj keď vývoj oficiálne dokončili, najnovší stroj zatiaľ neprešiel sériovou certifikáciou. Momentálne prebiehajú interné testy a dolaďovanie systému. Záujem oň však prejavil už aj Irán, ktorý podpísal s Ruskom memorandum o spolupráci v oblasti polovodičovej výroby.
Vývoj vlastných litografických systémov predstavuje súčasť snahy Ruska znížiť závislosť od zahraničných technológií, a to najmä v dôsledku sankcií uvalených po invázii na Ukrajinu. Rusko je vo veľkej miere odkázané na dovoz čipov, ktoré využíva vo vojenskej technike aj spotrebnej elektronike.
Mnohé súčiastky – napríklad aj pre zariadenia ako Apple Watch, ktoré má v obľube tiež generálny riaditeľ ZNTC – dovážajú do krajiny neoficiálnymi kanálmi. Tieto alternatívne cesty napríklad v smere z Číny však prinášajú riziko nekvalitných alebo chybných komponentov.
Závislosť zostáva
Napriek vývoju vlastného fotolitografického zariadenia bude Rusko naďalej výrazne závislé od zahraničia, a to najmä od Číny. Výroba polovodičov si vyžaduje nielen litografiu, ale aj ďalšie špecializované stroje, chemikálie a komponenty. Tie krajina zatiaľ samostatne vyrábať nedokáže.
Rusko je pozadu o 20 až 30 rokov za svetovou špičkou. Najnovší stroj na technologickej úrovni 350 nm zodpovedá stavu techniky z konca 90. rokov. V porovnaní s dnešným moderným 3 nm procesom majú ruské čipy viac ako 100-násobne menej husté čipové usporiadanie.