Umelá inteligencia je dnes pre mnohých používateľom nástrojom, ktorý im dokáže vygenerovať na počkanie, text, obrázok, hudbu, video alebo vyhľadať potrebné informácie. AI má však rovnako veľký, ak nie väčší potenciál využitia v komerčnom a verejnom sektore. Krásnym príkladom je Estónsko, ktoré už dávnejšie spustilo projekt „AI sudcu„, ktorý riešil prípady malých prečinov.
Medicína je ďalším odvetvím kde môže mať umelá inteligencia veľké uplatnenie. Či už pôjde o vyhodnocovanie výsledkov z vyšetrení na základe obrovskej databázy, ktorou bude model disponovať alebo rutinné zákroky, ktoré chirurgovia zvládnu za menej ako hodinu. Nový miľník v tejto oblasti dosiahli výskumníci z Univerzity Johna Hopkinsa.
Osem autonómnych operácii so 100 % úspešnosťou
Výskumníkom z americkej Univerzity Johna Hopkinsa sa podarilo uskutočniť autonómnu operáciu robotom, ktorý bol poháňaný umelou inteligenciou. Zákrok bol vykonaný na telách ošípaných, ktoré sú anatomicky veľmi blízke ľudskému telu. Robot dokázal zvládnuť dokopy osem autonómnych laparoskopických operácií žlčníka a to so 100 % presnosťou.

Operácie pritom mohli obsahovať až 17 separátnych úkonov a vedci simulovali robotovi nečakané komplikácie ako náhle krvácanie či nesprávne umiestnenie chirurgických svoriek.
Robot si však aj s týmito situáciami dokázal poradiť a operáciu následne úspešne dokončiť. „Tento pokrok nás posúva od robotov, ktoré dokážu vykonávať špecifické chirurgické úlohy, k robotom, ktoré skutočne rozumejú chirurgickým postupom,“ povedal docent na univerzitnej katedre strojárstva Alex Krieger.
Robot bol pod drobnohľadom odborníkov a disponoval hlasovým ovládaním
Tím odborníkov tvrdí, že cieľom projektu nemá byť vyvinúť autonómneho robota, ktorý pri zákrokoch úplne nahradí chirurgov.
Podobné vynálezy majú len odbremeniť chirurgov od rutinných zákrokov poprípade dopomôcť k ich ľahšiemu priebehu. Aj napriek tomu, že sa jedná o úplne prvé autonómne operácie robotom, pri ktorých nebol chirurg fyzicky prítomný, robot bol stále pod dohľadom profesionálov.
V prípade potreby bolo tiež možné ovládať robota pomocou hlasových pokynov. Jeho jazykový model, podobný tomu aký používa ChatGPT, bol totiž nastavený tak, aby rozpoznával ľudskú reč.
To, že robot dokázal úspešne vykonať osem operácií a to len na základe videí z predošlých zákrokov, ktoré boli nahrané do jeho databázy, je skutočne obdivuhodné. Na deň, kedy pacient príde do nemocnice a namiesto chirurga ho bude na sále čakať robot, si však ešte nejaký ten čas určite počkáme.