Slovenská družica sa rúti na Zem. Pozrite sa na oblohu, máte poslednú šancu

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 3 min.

Druhý slovenský satelit končí svoju púť

Čas pre slovenskú družicu GRBAlpha sa kráti. Projekt, na ktorý môžu byť Slováci právom hrdí, končí. „Pozerajte na oblohu. Možno budete mať štastie a uvidíte, ako v horných vrstvách atmosféry končí svoju púť družica GRBAlpha,“ vyzval Jakub Kapuš.

GRBAlpha predstavuje medzinárodnú misiu so zaujimavým príbehom, no v tejto chvíli má pred sebou už len posledné hodiny. Umelá družica sa dostala na obežnú dráhu v marci 2021 vďaka ruskej nosnej rakete Sojuz. Odštartovala z Bajkonuru v Kazachstane.

Ide o druhý slovenský satelit. Stavali ho domáce spoločnosti a na projekte sa podieľala aj Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach.

Slovenskú družicu postavili expresne

Treba povedať, že družica rozhodne nebola len do počtu. Podarilo sa jej dosiahnuť zaujímavý úspech na poli vesmírneho výskumu.

Pri zameraní jasnosti záblesku gama žiarenia družica uspela aj vtedy, keď sa to nepodarilo iným, výrazne väčším družiciam, písala agentúra TASR v roku 2023. GRBAlpha to zvládla vďaka svojmu technicky inovatívnemu detektoru.

slovenskú družicu
Zdroj: CVTI SR

„GRBAlpha sa zapísala do dejín astronómie, keď ukázala, že aj malé družice dokážu robiť prelomovú vedu a efektívne dopĺňať prácu veľkých vesmírnych misií,“ popisoval astrofyzik Norbert Werner, ktorý sa na projekte sám podieľal ako vedecký koordinátor.

Okrem toho zaznemanala GRBAlpha desiatky ďalších úkazov, gama zábleskov či zábleskov na Slnku. Jej úspechy sú o to dôležitejšie, že samotný Kapuš pred časom priznal, že v úvode sprevádzali misiu pochybnosti a nízke očakávania vzhľadom na jej nízku cenu a rýchlosť, s akou družicu dokázali vytvoriť.

Posunul Slovensko bližšie k vesmíru

Slovák Jakub Kapuš videl príležitosť vo vesmíre už pred rokmi, a to predovšetkým s ohľadom na fakt, že Slovensko vtedy v tejto oblasti výrazne zaostávalo. Výskumník sa to rozhodol napraviť a pred 16 rokmi spoluzaložil Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA).

Práve SOSA sa neskôr ako organizácia výrazne pričinila na tom, že Slovensko podpísalo zmluvu s Európskou vesmírnou agentúrou. Pre univerzity, domáce firmy a vedcov zo Slovenska sa tým otvorili nové možnosti spolupráce na kozmickom programe v Európe.

Kapuš osobne šéfoval projektu 1. slovenskej družice skCUBE. Tá sa dostala na orbitu Zeme pred 8 rokmi a na jej výskum nadviazala práve GRBAlpha.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Tajná služba panikári: Trump na súkromnom iPhone zdvíha hovory od cudzincov

Autor: Peter Steigauf

Bezpečnostné riziko v Oválnej pracovni Donald Trump, známy svojím nekonvenčným štýlom vystupovania, opäť raz púta pozornosť. Tentoraz je dôvodom Trumpov…

Historická zmena budíkov v iOS 26. Apple vyriešil hlúpu vlastnosť systému

Autor: Tomáš

Apple je známy svojim konzervatívnym prístupom k dizajnu a jeho prispôsobovaniu. Spoločnosť si totiž myslí, že presne vie, čo používatelia…

Sociálna poisťovňa mení platby odvodov: Pozor, takto ich uhradíte po novom

Autor: Peter Steigauf

Dôležité online zmeny pre živnostníkov Sociálna poisťovňa pokračuje v elektronizácii svojich služieb. V týchto dňoch zavádza do prevádzky zaujímavé novinky.…

Najkontroverznejší film roka je online. Dostal 1,8 bodov z 10

Autor: Kristína Sudorová

Sklamanie roka už aj z pohodlia vášho domova Streamovacia služba Disney+ pridáva do svojho repertoáru novú hranú verziu starej-dobrej rozprávkovej…

Smartfóny v EÚ sa zmenia na nepoznanie. Prichádzajú energetické štítky a ďalšie pravidlá

Autor: Kristína Sudorová

Dotknú sa úplne každého Na obzore je veľká zmena. Od 20. júla 2025 totiž vstupujú v Európskej únii do platnosti…

Apple Watch fungujú na Androide. Čínsky výrobca našiel zlomový kľúč

Autor: Peter

Ekosystém Applu je mimoriadne zatvorený a len tak hocikoho americká spoločnosť doň nepustí. Z tohto dôvodu momentálne prežíva náročnejšie obdobie…