Muskova AI sa stala ničivou zbraňou. Vo vojne s Iránom mala radikálnu úlohu

Autor: Roland Tokoly Čítanie na 5 min.

Špinavá energia pre obrovské dátové centrá

Rastúce energetické nároky umelej inteligencie začínajú narážať na environmentálnu legislatívu a limity prenosových sústav. Americké ministerstvo spravodlivosti rázne zasiahlo do súdneho sporu proti spoločnosti xAI, ktorú vlastní Elon Musk, upozorňuje MLQ.ai.

Vláda žiada zrušenie žaloby pre porušenie zákona o čistom ovzduší. Argumentuje tým, že spoločnosť xAI prevádzkuje hardvérovú infraštruktúru nevyhnutnú pre utajené vojenské operácie a pre samotnú národnú bezpečnosť.

Dátové centrum Colossus 2, ktoré sa nachádza v meste Southaven neďaleko Memphisu, poháňa gigantický výpočtový klaster. Tréning a prevádzka veľkých jazykových modelov, akým je aj model Grok od xAI, vyžadujú desiatky tisíc pokročilých grafických akcelerátorov.

elon musk donald trump
Zdroj: Wikimedia

Tieto čipy spoločne so systémami chladenia generujú odber na úrovni stoviek megawattov elektrickej energie. Keďže lokálna rozvodná sieť nedokáže pokryť takýto extrémny a rýchly dopyt, spoločnosť xAI nasadila vlastný primárny zdroj energie vo forme metánových plynových turbín. Z technického hľadiska ide o aeroderivatívne turbíny, ktoré fungujú na identickom princípe ako prúdové motory lietadiel, čo spôsobuje v okolí extrémny hluk a masívne emisie.

Medzi aprílom a polovicou mája spoločnosť xAI viac než zdvojnásobila svoju energetickú kapacitu, keď rozšírila počet turbín z 27 na 57 kusov. Úrady štátu Mississippi potvrdili tento rýchly nárast.

Tieto turbíny pri spaľovaní metánu vo veľkých objemoch produkujú oxidy dusíka, jemné prachové častice PM2.5, oxid uhoľnatý a formaldehyd. Častice PM2.5 predstavujú vážny technický a zdravotný problém, pretože prenikajú hlboko do pľúcneho tkaniva a dostávajú sa priamo do krvného obehu.

Oxidy dusíka navyše reagujú v atmosfére s prchavými organickými zlúčeninami a vytvárajú toxický prízemný ozón. Obyvatelia Memphisu a okolia už teraz trpia jednými z najvyšších mier astmy v USA a tieto exhaláty priamo zhoršujú respiračné a kardiovaskulárne ochorenia, pričom zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

Muskova AI pomohla vo vojne

Prečo americká vláda takto agresívne chráni tento nelegálny zdroj energie? Odpoveď leží v hlbokej softvérovej integrácii modelu Grok do vojenských systémov. Zástupca ministerstva obrany Cameron Stanley v súdnom spise potvrdil, že Grok funguje ako jeden z iba štyroch proprietárnych AI modelov v tajných a prísne tajných sieťach Pentagonu.

Armáda nasadila Grok priamo do bojových podmienok počas nedávnej operácie Epic Fury. V rámci tejto operácie americké sily zasiahli 2 000 rôznych cieľov v Iráne pomocou viac ako 2 000 kusov munície v priebehu 96 hodín. Ministerstvo argumentuje, že výpadok energie v dátovom centre Colossus 2 by okamžite odstavil výpočtovú infraštruktúru a priamo ohrozil prebiehajúce vojenské operácie.

Minister obrany Pete Hegseth plánuje integrovať Grok do všetkých sietí Pentagonu popri generatívnej umelej inteligencii od Googlu. Armáda poskytne modelu prístup k rozsiahlym vojenským databázam na hĺbkovú analýzu dát.

Grok 3.5
Zdroj: Elon Musk / X

Spoločnosť xAI získala túto lukratívnu pozíciu najmä vďaka tomu, že na rozdiel od konkurenčnej spoločnosti Anthropic a jej modelu Claude, súhlasila s mimoriadne voľnými podmienkami. Spoločnosť xAI povolila armáde využívať Grok na všetky zákonné účely, čo teoreticky zahŕňa aj plne autonómne zbraňové systémy a plošné sledovanie.

Organizácia NAACP v spolupráci s environmentálnymi právnikmi zažalovala xAI a jej dcérsku firmu MZX Tech ešte v apríli. Žalobcovia poukazujú na fakt, že xAI prevádzkuje všetky spomínané metánové turbíny úplne bez potrebných povolení na ochranu ovzdušia.

Ministerstvo spravodlivosti tento fakt o chýbajúcich povoleniach vôbec nepopiera. Namiesto toho vládni právnici tvrdia, že záujmy národnej bezpečnosti jednoducho prevažujú nad akýmkoľvek environmentálnym právom. Guvernér štátu Mississippi Tate Reeves podporil tento postoj a žalobu označil za priamu hrozbu pre súkromné podnikanie.

Organizácia NAACP okamžite podala núdzový návrh. Žiada federálny súd, aby okamžite zastavil znečisťovanie, keďže xAI neustále pridáva nové hardvérové kapacity a turbíny namiesto toho, aby požiadala o riadne povolenia.

Ak súd rozhodne v prospech environmentalistov, spoločnosť xAI bude čeliť obrovským denným pokutám a súd jej s najväčšou pravdepodobnosťou prikáže úplne zastaviť prevádzku turbín v Southavene.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Muskova AI sa stala ničivou zbraňou. Vo vojne s Iránom mala radikálnu úlohu

Autor: Roland Tokoly

Špinavá energia pre obrovské dátové centrá Rastúce energetické nároky umelej inteligencie začínajú narážať na environmentálnu legislatívu a limity prenosových sústav.…

Bizár, ktorý pobavil Slovensko. Ministerstvo informatizácie chce späť papierové dotazníky poštou

Autor: Slavomír Dzuričko

Informatizácia na papieri Slovenskými sociálnymi sieťami sa v posledných dňoch šíri príspevok, ktorý vyvolal vlnu pobavenia aj kritiky. Dôvodom je…

Najväčší film 2025 je online. Aj s dabingom na jedinom mieste

Autor: Erik Košťany

Avatar 3 je dnes online Po dlhých mesiacoch čakania je to konečne tu - film Avatar: Oheň a popol je…

Neuveríte, že je to on. Tom Cruise prekvapuje v najväčšej premene kariéry (VIDEO)

Autor: Erik Košťany

Tom Cruise v traileri na film Digger Nie každý filmový trailer musí vyzerať rovnako. Ten aktuálny, ktorý sme dostali na…

Koniec dohadom. Cena GTA 6 je vonku, mnohých prekvapí

Autor: Kristína Sudorová

Takto drahá bude najočakávanejšia hra roka Rockstar konečne vyložil karty na stôl. Po mesiacoch špekulácií, únikov a nekonečných diskusií poznáme…

Intel a AMD sa spojili a vytiahli tajnú zbraň. Konkurencia má už teraz nočné mory

Autor: Peter

Čo to vlastne je to ACE? Poďme pekne postupne. Keď sa dnes hovorí o behu modelov umelej inteligencie, väčšina ľudí…