Čína tajne vyvinula nový reaktor, na aký si Európa vôbec netrúfla

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 4 min.

Nový reaktor poháňa tórium, má veľa výhod

Čínski vedci dosiahli obrovský úspech a historický míľnik v oblasti čistej energie – úspešne doplnili palivo do funkčného tóriového reaktora s roztavenou soľou. Dôležité je, že nový reaktor zostal počas celého procesu v prevádzke, píše portál t3n.de.

Ide o vôbec prvý funkčný reaktor tohto typu na svete, čím sa Čína dostáva na čelo globálnych pretekov o využitie tória ako bezpečnejšej a dostupnejšej alternatívy k uránu.

Priekopnícky projekt v srdci púšte

Experimentálny reaktor sa nachádza v púšti Gobi na západe Číny. Ako palivové médium i chladiaci prvok používa roztavenú soľ, pričom samotným palivom je tórium. Ide o rádioaktívny prvok, ktorý sa vyskytuje v zemskej kôre.

Reaktor je navrhnutý na trvalú výrobu 2 megawattov tepelnej energie a vo veľkom o ňom píšu čínske médiá, ktoré chvália pokrok tamojšej vedy. Čínski vedci sebavedomo vyhlasujú, že teraz vedú v rámci globálneho výskumu v tejto oblasti.

tórium
Takto vyzerá tórium. Ilustračné foto: Gunnvald Solli, Norsk Thorium

Dedičstvo amerických výskumov

Celý príbeh nového reaktora sa však nezačal písať v Číne. Americkí vedci ako prví v 60. rokoch vyvinuli experimentálny reaktor s roztavenou soľou, no úrady projekt neskôr zrušili, a to v prospech technológie založenej na uráne.

Čína však šikovne nadviazala na verejne dostupné výsledky amerického výskumu a výrazne ich posunula ďalej. Tím zo Šanghajského inštitútu aplikovanej fyziky analyzoval staré americké dokumenty, opakoval experimenty a následne vyvinul úplne nové postupy.

Projekt spustili v ázijskej krajine oficiálne ešte v roku 2009. Čínsky tím, ktorý mal pôvodne niekoľko desiatok členov, sa do dvoch rokov rozšíril na vyše 400 výskumníkov.

Samotná výstavba reaktora začala v roku 2018. V októbri 2023 dosiahol po prvý raz udržateľnú reťazovú reakciu a v júni 2024 už pracoval na plný výkon. V uplynulých mesiacoch vedci dokončili doplnenie tóriového paliva počas nepretržitej prevádzky, čím sa reaktor stal prvým a zároveň jediným funkčným tóriovým reaktorom na svete.

Zdroj: Pixabay.com/distelAPPArath

Energia budúcnosti

Čínski odborníci tvrdia, že technológia môže predstavovať ďalšiu energetickú revolúciu. Napríklad jedno ložisko bohaté na tórium v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko by podľa geologických údajov mohlo zabezpečiť energetické potreby Číny na desaťtisíce rokov.

Výhodou je, že popritom vzniká len minimálne množstvo rádioaktívneho odpadu. V súčasnosti Čína už buduje omnoho väčší výskumný reaktor na báze tória, ktorý má dosiahnuť fázu udržateľnej reťazovej reakcie do roku 2030. Bude vraj  generovať až 10 megawattov elektrickej energie.

Náskok pred USA

Číňania už navyše predstavili koncept tóriom poháňaných kontajnerových lodí. To by mohlo viesť k bezemisnej námornej doprave.

Zatiaľ čo americké snahy o oživenie vývoja reaktorov s roztavenou soľou zatiaľ zostávajú hlavne na papieri, Čína koná a posúva sa vpred veľmi rýchlo.

Ak sa čínske plány naplnia, mohlo by ísť o energetickú transformáciu porovnateľnú s historickými míľnikmi. Takým sa stal aj prvý úspešný test vodíkovej bomby v Číne, ku ktorému došlo pred 57 rokmi – 17. júna.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Tajná služba panikári: Trump na súkromnom iPhone zdvíha hovory od cudzincov

Autor: Peter Steigauf

Bezpečnostné riziko v Oválnej pracovni Donald Trump, známy svojím nekonvenčným štýlom vystupovania, opäť raz púta pozornosť. Tentoraz je dôvodom Trumpov…

Historická zmena budíkov v iOS 26. Apple vyriešil hlúpu vlastnosť systému

Autor: Tomáš

Apple je známy svojim konzervatívnym prístupom k dizajnu a jeho prispôsobovaniu. Spoločnosť si totiž myslí, že presne vie, čo používatelia…

Sociálna poisťovňa mení platby odvodov: Pozor, takto ich uhradíte po novom

Autor: Peter Steigauf

Dôležité online zmeny pre živnostníkov Sociálna poisťovňa pokračuje v elektronizácii svojich služieb. V týchto dňoch zavádza do prevádzky zaujímavé novinky.…

Najkontroverznejší film roka je online. Dostal 1,8 bodov z 10

Autor: Kristína Sudorová

Sklamanie roka už aj z pohodlia vášho domova Streamovacia služba Disney+ pridáva do svojho repertoáru novú hranú verziu starej-dobrej rozprávkovej…

Smartfóny v EÚ sa zmenia na nepoznanie. Prichádzajú energetické štítky a ďalšie pravidlá

Autor: Kristína Sudorová

Dotknú sa úplne každého Na obzore je veľká zmena. Od 20. júla 2025 totiž vstupujú v Európskej únii do platnosti…

Apple Watch fungujú na Androide. Čínsky výrobca našiel zlomový kľúč

Autor: Peter

Ekosystém Applu je mimoriadne zatvorený a len tak hocikoho americká spoločnosť doň nepustí. Z tohto dôvodu momentálne prežíva náročnejšie obdobie…