Budovanie obnoviteľnej infraštruktúry je dnes vo svete energetiky témou číslo jedna. Jednotlivé krajiny si totiž uvedomujú, že ich populácia, elektrifikácia a digitalizácia priemyselných odvetví či rozvoj elektromobility bude vytvárať stále vyšší dopyt. Energia pochádzajúca z vodných, solárnych či veterných elektrární by preto mala byť šetrnejšou a hlavne dostupnejšou alternatívou.
Aktuálnym lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov je Čína, ktorá v roku 2023 tvorila 32 % svetovej produkcie obnoviteľnej energie. S tým idú ruka v ruke aj samotné technológie, o ktoré majú pochopiteľne záujem aj iné štáty. Agentúra Reuters informovala o najnovšom nákupe výkonových meničov, ktorý realizovali Spojené štáty americké. V samotných komponentoch sa totiž nachádzali aj iné, nežiadúce zariadenia.
V komponentoch boli zabudované neznáme komunikačné moduly
USA aktuálne vyhodnocuje riziká, ktoré súvisia s objavením neznámych komunikačných modelov v čínskych komponentoch. Americkí predstavitelia si od Číny objednali niekoľko výkonových meničov. Tie sa vyrábajú primárne v Číne a slúžia na prepojenie solárnych panelov a veterných turbín s elektrickou sieťou. Nachádzajú sa napríklad aj v batériách, tepelných čerpadlách a nabíjačkách elektrických vozidiel.

Meniče sú nastavené tak, aby sa vedeli pripojiť na server výrobcu a v prípade potreby sa aktualizovať. Koncoví zákazníci potom inštalujú do zariadení firewall, ktorý zabraňuje priamej spätnej komunikácii do Číny. USA však našli za posledných deväť mesiacov v komponentoch aj čínskymi výrobcami zatajené komunikačné moduly.
Experti tvrdia, že prostredníctvom nich by bolo možné obísť firewall a výkonový menič vypnúť alebo zmeniť jeho nastavenia tak, že by došlo k destabilizácii energetickej siete, poškodeniu infraštruktúry a rozsiahlym výpadkom elektrickej energie.
Aké to bude mať následky?
K situácii sa už stihla vyjadriť americká aj čínska strana. „Vieme, že Čína verí, že je užitočné vystaviť aspoň niektoré prvky našej základnej infraštruktúry riziku zničenia alebo narušenia,“ povedal Mike Rogers, bývalý riaditeľ americkej Národnej bezpečnostnej agentúry. „Myslím si, že Číňania sčasti dúfajú, že rozšírené používanie meničov obmedzí možnosti, ktoré má Západ na riešenie bezpečnostnej otázky.“
Hovorca čínskej ambasády vo Washingtone sa vyjadril nasledovne: „Sme proti zovšeobecňovaniu koncepcie národnej bezpečnosti, ktorá skresľuje a očierňuje úspechy Číny v oblasti infraštruktúry.“

Hovorca Amerického Ministerstva pre energetiku situáciu komentoval tak, že aj keď prítomnosť komunikačného modulu nemusela mať zlý úmysel, je dôležité, aby obstarávateľ poznal všetky náležitosti prijatých produktov. Táto kauza tak bude mať pravdepodobne za následok to, že USA, Európa a ostatné krajiny obmedzia svoj dopyt po čínskych technológiách v oblasti obnoviteľných zdrojov. Či to rozvoj infraštruktúry výrazne spomalí, alebo naopak posilní investície do tuzemského priemyslu v tomto odvetví, ukáže len čas.