Umelá inteligencia je momentálne vo svete najdiskutovanejším pojmom. Svoje riešenie dnes už ponúka prakticky každá veľká technologická spoločnosť, výnimkou nie je ani Meta, ktorá vlastní populárne sociálne siete Facebook a Instagram.
Táto funkcionalita bola najskôr spustená v USA, no nedávno prišla aj do Európy, vrátane Slovenska. Model, ktorý poháňa funkcie umelej inteligencie Meta, nebol trénovaný na údajoch používateľov z Európskej únie. Portál Euronews informoval, že sa to čoskoro zmení.
Meta začne trénovať svoju AI na dátach Európanov
Koncom tohto mesiaca začne totiž spoločnosť používať údaje Európanov na trénovanie svojej umelej inteligencie. Používatelia majú čas do 27. mája obmedziť používanie svojich údajov na trénovanie Meta AI.
Úlohou tohto nástroja je najmä dopĺňať funkcie sociálnych sietí, ktoré patria spoločnosti. To znamená komunikáciu s používateľom, generovanie obrázkov, vytváranie štýlových selfie fotografií a podobne. Európske regulačné úrady zistili niekoľko problémov v súvislosti so súkromím používateľov, no Mete sa nakoniec predsalen podarilo funkcionalitu spustiť aj v EÚ.

Práve zber údajov, na ktorých sa AI trénuje, býva témou rôznych debát. Technologické spoločnosti tvrdia, že by mal byť na tento účel využitý všetok obsah na internete, no toto už viedlo k viacerým súdnym sporom, ktoré sa týkali autorských práv a postupov pri práci s týmito údajmi.
Európania majú v tomto smere výhodu, pretože ich chráni GDPR, ktoré je mimoriadne prísne. Pokiaľ nechcete, aby si Meta trénovala svoju umelú inteligenciu aj na vašich dátach, prinášame jednoduchý návod, ako tomu zabrániť.
Ako sa odhlásiť na Facebooku
- Kliknite na tento odkaz
- Na konci formulára zadajte svoj e-mail (pravdepodobne bude predvyplnený Facebookom)
- Odošlite formulár
- Hotovo. Príde vám potvrdenie o tom, že vaša požiadavka bola zaevidovaná.

Vzhľadom na to, že umelá inteligencia sa vyvíja mimoriadne rýchlo, je dôležité, aby používatelia rozumeli tomu, ako sú ich údaje využívané.
Ochrana súkromia zostáva prioritou, pričom v Európskej únii stál podlieha GDPR, ktoré poskytuje významnú ochranu. Technologické firmy budú naďalej hľadať rovnováhu medzi inováciami a transparentnosťou, pričom verejnosť bude sledovať ich postupy v oblasti spracovania dát. Uvidíme, kam sa to všetko nakoniec dostane.