Poplatok možno jednoducho obísť
Štandardná technická podpora pre ešte stále vo veľkom používaný operačný systém Windows 10 má podľa technologického giganta Microsoft skončiť už 14. októbra 2025, avšak spoločnosť ponúka aj riešenie pre tých, ktorý na novší operačný systém prejsť nechcú alebo nemôžu, keďže vytvoril Microsoft pre novší Windows 11 špecifické nároky na hardvér.
Existujú možnosti, ako získať predĺženú bezpečnostnú podporu (ESU, Extended Security Updates), a to aj zadarmo, upozorňuje Microsoft. Koniec štandardnej podpory znamená, že po októbri 2025 už Windows 10 nebude dostávať bežné bezpečnostné záplaty a opravy kybernetických zraniteľností.
Extended Security Updates (ESU) je platený program, ktorý Microsoft pôvodne zavádzal pre firmy a organizácie. Po prvýkrát však bude dostupný aj pre bežných domácich používateľov. Cena ESU pre individuálnych užívateľov je stanovená na 30 amerických dolárov (USD) za jeden rok. Táto suma je za prvý rok ESU a poplatky sa môžu líšiť podľa krajiny.
Microsoft ponúka dva spôsoby, ako získať ESU zadarmo, pričom v oboch prípadoch je podmienkou aktívne používanie Microsoft účtu. Ak budete zálohovať nastavenia a dáta svojho zariadenia pomocou vstavaného cloudového riešenia Windows Backup (integrovaného s OneDrive), získate ročnú ESU bezplatne. Microsoft si od tohto kroku sľubuje zvýšenie adopcie svojho cloudového ekosystému.
Druhou možnosťou je zaplatiť „v bodoch“ – ak nazbierate 1 000 Microsoft Rewards bodov, môžete ich vymeniť za predĺženú podporu. Body sa získavajú napríklad za vyhľadávanie cez Bing, hranie hier na Xboxe alebo nákupy v Microsoft Store. Pre organizácie bude riešenie o niečo nákladnejšie a poplatok sa vyšplhá až na 61 dolárov.
Windows 11 stále nezvíťazil
Možnosti na aktiváciu ESU budú dostupné priamo v aplikácii Nastavenia (Settings) a objavia sa aj vo forme systémových upozornení. V súčasnosti je tento mechanizmus testovaný vo verziách Windows Insider Preview, pričom nasadenie do stabilných zostáv Windows 10 sa očakáva počas júla. Microsoft plánuje, že široko dostupný bude najneskôr do polovice augusta 2025.

Napriek tomu, že Windows 11 je na trhu už takmer štyri roky, Windows 10 si stále drží majoritu. Jedným z hlavných dôvodov sú vyššie hardvérové nároky Windows 11. Systém vyžaduje TPM 2.0, Secure Boot, moderný procesor a ďalšie bezpečnostné prvky, ktoré mnohé staršie, no stále výkonné zariadenia nesplňujú. Tisíce domácností a firiem preto zostávajú pri Windows 10, čo vytvára dopyt po ďalšej bezpečnostnej podpore.
Ak zariadenie spomínané požiadavky nespĺňa a používateľ nechce meniť hardvér, môže byť aspoň dočasným riešením práve ESU. Ak používaš Microsoft účet, záloha cez Windows Backup je jednoduchý spôsob, ako podporu získať bez výdavkov. Microsoft bude možnosť aktivácie ESU postupne sprístupňovať podľa regiónov.