Národný energetický a klimatický plán (NEKP) bol predstavený Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky ešte v roku 2019. Bol vypracovaný na obdobie rokov 2021 – 2030 a mal dosiahnuť „konkurencieschopnú nízkouhlíkovú energetiku zabezpečujúcu bezpečnú, spoľahlivú a efektívnu dodávku všetkých foriem energie za prijateľné ceny s prihliadnutím na ochranu odberateľa a trvalo udržateľný rozvoj.“
Aktuálne sa nachádzame v roku 2025, a teda približne v polovici realizačného obdobia. Na začiatku tohto roka sme boli medzi štyrmi poslednými krajinami Európskej únie, ktoré neodovzdali aktualizovaný NEKP. Európska komisia začala voči Slovensku v tejto veci dokonca stíhanie. Vláda však medzitým aktualizáciu schválila a tým pádom rozhodla o tom ako využije 15 miliárd eur, ktoré dostane z európskych fondov. Na nedostatky tohto plánu však najnovšie upozornila Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI).
Energia z jadra nám stačiť nebude
Slovensko sa musí pripraviť na to, že spotreba elektrickej energie bude do budúcna len a len narastať. Digitalizácia a elektrifikácia priemyslu, nárast počtu elektrických áut či zvýšený záujem domácností o vlastné tepelné čerpadlá sú reálne výzvy, ktorým sa jednoducho nevyhneme. Podľa zástupcov SAPI nám na pokrytie týchto energetických potrieb nebude stačiť ani nový jadrový zdroj. „Vláda SR nielenže schválila tento plán v apríli s viac ako deväťmesačným omeškaním, ale aj ciele, ktoré sme si stanovili napríklad v oblasti zelených zdrojov a úspor energií, sú nižšie, ako nám vyplýva z požiadaviek legislatívy Európskej únie,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Ján Karaba.

Vyzerá to teda tak, že Slovensko nebude schopné naplniť požiadavky Únie v oblasti dosiahnutia uhlíkovej neutrality a boja s klimatickou zmenou. Slovenská asociácia udržateľnej energetiky zdôraznila, že na základe prijatých záväzkov by malo Slovensko do roku 2030 vedieť pokryť 35 % spotreby zo zdrojov obnoviteľnej energie (OZE).
Náš Národný energetický a klimatický plán však aktuálne počíta len s 25 % pokrytím. Hrozí teda, že nedosiahneme požadovanú úroveň obnoviteľných zdrojov a od roku 2030 sa staneme závislými na dovoze energie z iných krajín.
Drahšie energie a zároveň vyššia spotreba
Ako sme už vyššie spomínali, spotreba energie do budúcna bude jednoznačne na vzostupe. Väčšinu z tejto spotreby by mali pokrývať práve obnoviteľné a dostupné zdroje. Ak ale nastane scenár, pri ktorom Slovensko bude musieť energiu dovážať, o jej cenovej dostupnosti môžeme pochybovať. „Už v roku 2035, teda o desať rokov, môže spotreba elektriny vzrásť na takmer 40 terawatthodín, teda o tretinu viac oproti dnešku. Práve OZE by mohli byť kľúčové pre pokrytie tohto nárastu spotreby,“ hovorí Martina Repíková z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Do roku 2035 nebude podľa výkonného riaditeľa SAPI, Jána Karabu, dokončený ani nový jadrový zdroj. Ide o pracovný názov projektu novej jadrovej elektrárne, ktorá má stáť na mieste odstavených blokov elektrárne V1 v lokalite Atómovej elektrárne Bohunice.
Vzhľadom na skúsenosti s výstavbou jadrových elektrární na Slovensku je podľa Karabu otázne, či bude vôbec dokončený do roku 2040. „Veterné, fotovoltické, vodné či geotermálne elektrárne sa dajú postaviť omnoho rýchlejšie,“ dodal.