Antivírusy budú mimo jadra
Microsoft prichádza s krokmi, ktoré majú z dlhodobého hľadiska zvýšiť spoľahlivosť a bezpečnosť Windowsu. Cieli najmä na obmedzenie prístupu bezpečnostného softvéru do najcitlivejších častí systému. Spolu s tým sa mení aj spôsob, akým systém komunikuje kritické chyby. V praxi sa to prejaví tak, že takzvaná „modrá obrazovka smrti“ prejde výraznou vizuálnou zmenou.
Microsoft s obmedzenými možnosťami
Microsoft ohlásil dve mimoriadne zásadné zmeny pre používateľov Windows 11, ktoré prídu ešte počas leta. Po prvé, štartuje pilotný projekt, v rámci ktorého si výrobcovia antivírusov budú môcť vyskúšať prevádzku svojich riešení výhradne v užívateľskom režime. Dôvodom je dlhodobá snaha spoločnosti obmedziť používanie jadrovej vrstvy, ktorú antivírusy doposiaľ využívali.
Práva túto vrstvu možno nazvať takým problémovým článkom. V prípade chýb môže totiž ohroziť stabilitu systému. Jasným dôkazom toho je aj kolaps z minulého roku spôsobený nefunkčnou aktualizáciou od CrowdStrike, kedy došlo k odstaveniu miliónov systémov zodpovedných za kľúčové infraštruktúry.

Apple je v tomto smere tak trochu zahojený, keďže už pred piatimi rokmi zablokoval antivírusové rozšírenia v jadre systému. Microsoft je však v nanajvýš nezávideniahodnej pozícii. Niektorí výrobcovia bezpečnostného softvéru totiž zatiaľ neprejavujú akúkoľvek ochotu upravovať svoje produkty tak, aby fungovali mimo jadrového režimu. Znamenalo by to pre nich veľkú investíciu času aj financií. Zároveň má Microsoft zviazané ruky dohodou s Európskou komisiou z roku 2009, podľa ktorej nemôže antivírusom úplne znemožniť prístup do jadra systému.
Výsledkom rokovaní medzi augustom a septembrom boli záväzky čelných antivírusových firiem – Bitdefenderu, ESETu, SentinelOne, Trellix WithSecure, Trend Micro a CrowdStrike. V rámci Microsoft Virus Initiative 3.0 sa výrobcom poskytne zvýšená podpora. Tá obnáša jednoduchšie testovanie, lepšie spravovanie aktualizácií a detailný monitoring procesu.
Už v júli sa začne testovanie novej bezpečnostnej platformy v spolupráci s vybranými partnermi. Tí dostanú priamu príležitosť overiť si, ako budú ich antivírusové riešenia fungovať v užívateľskom režime. Cieľom tejto spolupráce je dosiahnuť vyššiu stabilitu systému bez toho, aby tým utrpela úroveň zabezpečenia.

Zmena už zaužívanej modrej obrazovky
Druhým prejavom zmien je naozaj ostrá vizuálna úprava známej „modrej obrazovky smrti“ (BSOD). Microsoft sa totiž rozhodol nahradiť modré pozadie za čierne, zmenšiť množstvo zobrazovaných údajov a odstrániť emotívnych smajlíkov a QR kód.
Už počas uplynulého apríla sa nový vzhľad objavil v testovacích zostavách programu Insider. Obrazovka bude teda disponovať oveľa jednoduchším vzhľadom, na čo si budú používatelia zvykať naozaj dlho. Nový vizuál bude vyzerať nasledovne: v strede výpadkový indikátor a chybový kód diskrétne pod ním. Aktualizácia sa dostane na všetky bežné PC s Windows 11 verzie 24H2 ešte do konca tohto leta.
Tieto zmeny možno poňať ako súčasť širších krokov Redmondu na zlepšenie stability a používateľskej obnovy systému. Všetky novinky budú zahrnuté vo verzii Windows 11 24H2, pričom sa do konca leta spustí aj funkcia Quick Machine Recovery (QMR), ktorá s veľkou pravdepodobnosťou nadchne každého používateľa. Umožní totiž obnovenie systému na diaľku bez potreby manuálneho zásahu používateľa.
Microsoft navyše pracuje na systéme opráv správcu účtov s dočasným udelením práv (just-in-time) tak, aby sa znížilo riziko zneužitia opráv v podnikových prostrediach. V konečnom dôsledku ide o jasný posun k lepšiemu Windowsu a to bez kompromisov na bezpečnosti, s hladším užívateľským zážitkom a lepšou odolnosťou proti neočakávaným chybám.