Redizajn Applu nevyšiel
Na každoročnej vývojárskej konferencii WWDC (Worldwide Developers Conference) sa Apple naplno predviedol, keď odštartoval prechod na jednotné číslovanie všetkých svojich systémov. Teraz to všetko patrí pod verziu 26 (iOS, macOS, watchOS, visionOS). S novinkami prirodzene prichádza aj istá zmena dizajnu. Uvedenie nového dizajnu si však spoločnosť rozhodne predstavovala úplne inak.
Apple ďalšie verzie svojich operačných systémov uviedol začiatkom tohto mesiaca, no väčšina používateľov ešte nemala možnosť otestovať najnovší softvér iOS. Na základe prvých záberov sa však rozvírila diskusia ohľadom nového dizajnu Liquid Glass, ktorý mal doniesť inovatívny vzhľad. Zmena sa totiž nestretla s nadšením zo strany používateľov. Namiesto srdečných pochvál si Apple vyslúžil len prudkú vlnu kritiky.
Konečne pozadie, na ktoré sa dá pozerať
Avšak vyzerá to tak, že Apple nenechal žiadne reči nevypočuté a na ostrú kritiku reagoval. V systéme iOS 26 beta 2 prebehli významné úpravy týkajúce sa dizajnu Ovládacieho centra, ako napríklad zaoblený dizajn tlačidiel, väčšia flexibilita widgetov a možné prispôsobenie ich veľkosti a usporiadania. Týmto spôsobom sa Apple snažil všetko zosúladiť so spomínaným Liquid Glass.

Množstvo používateľov si sťažovalo najmä na ovládateľnosť a prehľadnosť Ovládacieho centra. Nové možnosti prispôsobenia sú síce zaujímavé, ale zároveň neintuitívne a chaotické. Ako opravu priniesli vo verzii beta 2 vynovené pozadie, prostredníctvom ktorého môžu používatelia lepšie rozlišovať medzi možnosťami Ovládacieho centra a aplikáciami na domovskej stránke.
Medzi ďalšie výhrady patrili nepredvídateľné preskakovanie ikon. Viacerí sa totiž sťažovali, že ak presunuli jednu ikonu, tak sa často kompletne zmenilo celé rozloženie. To pôsobilo rušivo a neprakticky, čim sa horší celá používateľská skúsenosť. Používatelia a kritici sa zhodli, že prvá beta verzia pôsobila naozaj nedotiahnutým dojmom.
Opravené Finder logo
Najväčší rozruch spôsobil redesign ikony aplikácie Finder v macOS Tahoe beta 1. Problém bol síce čisto vizuálny, ale za to citlivý, pretože Finder patrí medzi ikonické symboly macOS už vyše 20 rokov. Používatelia už boli dlhé roky zvyknutí na kombináciu modrej naľavo a bielej napravo.

Klasické modrobiele rozdelenie sa však obrátilo, takže tvár mala farby na opačných stranách. Táto zmena pôsobila ako malý detail, ale pre mnohých fanúšikov značky to bolo rušivé, až neprirodzené. Nová ikona kompletne narušila ikonickú konzistenciu dlhoročného dizajnu a spôsobila vizuálnu disharmóniu, najmä pri porovnaní so zvyškom rozhrania. Navyše to viacerí brali ako zmenu bez akéhokoľvek účelu.
Apple však v novej verzii beta 2 napravil aj túto nehoráznu chybu a logo Finderu vrátil do pôvodného stavu. Okrem toho sa implementovala aj možnosť pridať pozadie späť do panela s ponukami pre lepšiu čitateľnosť.
Tieto kroky naznačujú, že Apple kladie dôraz nielen na estetiku, ale aj na funkčnosť rozhrania, pričom si berie k srdcu aj spätnú väzbu od používateľov.