Huawei je jednou z najväčších čínskych technologických spoločností. Aj keď to má mimo svoju domovskú krajinu mimoriadne náročné, rozhodne nemôžeme povedať, že by sa firme nedarilo. Po zákazoch zo strany USA (nemožnosť používať Google Play, Google služby či americké technológie v čipsetoch) sa síce predaje jej smartfónov v Európe prepadli, no Huawei sa aj napriek tomu nevzdáva. Spasiteľom by mohol byť nový vlastný operačný systém HarmonyOS.
Technickejšie zameraným čitateľom tento systém určite nie je cudzí. Spoločnosť ho momentálne používa v hodinkách, ktoré sa predávajú aj na Slovensku. Rovnako je systém nasadený v ďalších zariadeniach, vrátane smartfónov a tabletov, avšak len na domácom trhu. V Európe tieto zariadenia bežia stále na Androide.
Huawei sa pripravuje na ďalšie náročné časy
Nedávno sa objavili informácie o tom, že spoločnosť by mohla prísť aj o licencie na operačný systém Windows, čo by znamenalo značný škrt cez rozpočet v rámci notebookov, ktoré predáva. Všetky totiž bežia práve na Windowse. Lenže aj na tento problém má Huawei riešenie, ktorým je operačný systém HarmonyOS NEXT 5, informoval portál GSMArena.

Okrem samotného systému prichádza na trh aj prvý Matebook Pro, ktorý je ním vybavený. Ide tiež o prvý počítač z dielne čínskeho výrobcu, ktorý nielenže nemá Windows, ale nemá ani čipset od Intelu. Spoločnosť tak ukazuje, že dokáže fungovať aj bez amerických technológií. Srdcom notebooku je čipset Kirin X90, avšak detaily o ňom zatiaľ nie sú známe.
Klasický desktopový systém, na aký sme zvyknutí
Samotný systém vyzerá klasicky. Nič, čo by sme nečakali. Ide o desktopové prostredie s oknami, ktoré už poznáme z Windowsu či Mac OS. V tomto smere tak Huawei koleso na voze nevymyslel. HarmonyOS je od týchto dvoch systémov absolútne oddelený a nemá s nimi spoločné vôbec nič. Aplikácie, ktoré boli vyvinuté pre Windows, tiež nie sú kompatibilné.

Huawei si tiež zakladá na ekosystéme, podobne ako Apple. To znamená, že zariadenia naprieč medzi sebou bezproblémovo komunikujú, je medzi nimi možné jednoducho posielať súbory, zdieľať obrazovky a podobne. Či už ide o smartfón, tablet alebo notebook. Nie je teda žiadnym prekvapením, že nový systém ponúka všetky tieto možnosti.
Množstvo exkluzívnych aplikácií. Bude to stačiť?
Systém momentálne podporuje viac ako 150 exkluzívnych aplikácií a ponúka integráciu pre viac ako 2000 univerzálnych aplikácií. Teraz sú na ťahu vývojári, ktorí ich musia optimalizovať aj pre HarmonyOS.

Keďže klasické Windows aplikácie nefungujú, otázkou tiež zostáva, ako to bude s ich integráciou a či sa dočkáme nejakého emulátora podobne, ako to bolo napríklad v čase, kedy Apple prechádzal z X86 architektúry na ARM.