Trh s inteligentnými hodinkami sa za posledné roky výrazne posunul. Z módnych doplnkov, ktoré mali slúžiť ako príslušenstvo k smartfónu, sa razom stali spoločníci pre aktívny životný štýl. Okrem spálených kalórii či prejdených krokov dnes už dokážu napríklad vytvárať celé cvičebné plány či predikovať športové výkony na základe pripravenosti tela na tréning a celkovej regenerácie.
Výrobca, ktorý posledné roky kategóriu športových hodiniek z veľkej časti definuje, je Garmin. Ich hodinky sú známe svojou prémiovou cenovkou, ale aj pokročilými metrikami, ktoré ocenia najmä profesionálni športovci a atléti. Tie sa dali doteraz zobraziť a sledovať len v separátnej aplikácii Garmin Connect. Po novej dohode s Googlom však bude prístup k nim omnoho jednoduchší.
Údaje z Garmin hodiniek po novom dostupné aj v natívnej aplikácii Google Fit
Údaje zo separátnej aplikácie Garmin Connect sa po novom budú môcť zobrazovať aj v natívnej android aplikácii Google Fit a Health Connect. Google túto zmenu avizoval už na tohtoročnej konferencii Google I/O, avšak oficiálne sa spustila až koncom júna. Garmin už v minulosti nadviazal spoluprácu so Stravou, MyFitnessPal či Kalorickými tabuľkami, takže integrácia do Androidu bola ďalšou logickou voľbou.

Vďaka tomu si budú môcť používatelia v aplikácii Google Fit pozrieť spálené kalórie, srdcový tep, počet krokov, počet vyšlapaných poschodí, rýchlosť, prevýšenie, vzdialenosť, informácie o spánku a ďalšie. Ide tak o základný zoznam metrík. Tie podrobnejšie si výrobca stále necháva u seba v aplikácii. Či už ide o HRV, VO2 Max, krvný tlak či dáta o výkone počas športovej aktivity. Garmin sa tiež vyjadril, že on od Googlu žiadne údaje požadovať nebude.
Ide o snahu uľahčiť Apple používateľom prechod na Android?
Ak ste si pri prečítaní tejto správy povedali, že niečo podobné ste už niekde videli, nie ste ďaleko od pravdy. Apple totiž už dávnejšie nadizajnoval aplikáciu Zdravie na iPhone tak, aby slúžila ako centrálna databáza pre všetky údaje o zdravotných aj športových aktivitách. Google sa teda pravdepodobne snaží tento prístup replikovať.

Aj napriek tomu, že platforma Fit funguje od roku 2014, vývojári ju nikdy nedávali príliš veľkú váhu a radšej sa sústredili na vlastné aplikácie. Niet sa napokon čomu čudovať, nakoľko aj Fitbit, ktorý Google odkúpil, si ponechal vlastnú aplikáciu a Google Fit využíval len okrajovo. Značka Garmin má však veľkú a pevnú fanúšikovskú základňu. Možno práve jej sa podarí urobiť v prípade fitness platformy od Googlu zásadnejší prevrat.