Český dokument ako zrkadlo doby
Veľký vlastenecký výlet je nový český dokument, ktorý sleduje netradičný experiment – trojicu ľudí, ktorí spochybňovali vojnu na Ukrajine. Vezme ich totiž priamo na front. Režisér Robin Kvapil týmto filmom ukazuje, čo sa stane, keď sa konšpiračné predstavy stretávajú s brutálnou a krutou realitou ozbrojeného konfliktu.
Ide o vskutku netradičný koncept. Smelý projekt českej režisérskej dvojice pod vedením Robina Kvapila, ktorý pozval na Ukrajinu troch dobrovoľných „popieračov“ ruskej invázie, nesmeroval k ich zosmiešneniu. Práve naopak, išlo o autentický pohľad na ľudí, ktorí spochybňujú vojnové správy. Dvojtýždňová výprava s 20-členným štábom podrobne mapuje, ako sa tieto názory vyrovnávajú s brutálnou realitou frontovej línie.
Režisér začal casting ešte minulý rok s veľkolepou výzvou, kde pozval záujemcov, aby sa stali „hrdinami“ dokumentu, ak veria, že ukrajinská vojna je manipulácia. Z tisícok prihlásených zostalo 60 kandidátov, z ktorých si režisér postupne vybral finálnu trojicu. Tá sa v októbri vydala na neúprosnú expedíciu nemilosrdnou krajinou, z Kyjeva až po Donbas.
Spochybňovali vojnu, tak ju dostali
V praxi znamenala expedícia desať dní intenzívneho cestovania a pozorovania. Filmári dokumentovali viac než 140 hodín záberov, ktoré zachytávajú všetko. Od devastácie po útokoch až po každodenné prekliatie miest postihnutých konfliktom. Výsledok, snímku s názvom Veľký vlastenecký výlet, ponúknu naše kiná už od 21. augusta. Trailer sľubuje, že rozhodne nebude jednoduché sa naň pozerať.

„Nápad na Veľký vlastenecký výlet vznikol pred rokom z potreby vziať do vojny ľudí, ktorí ju spochybňujú. Že to môže byť miestami veľmi kruté, bolo jasné už z obhliadok, keď sme boli napríklad pár hodín po dopade ruských rakiet na detskej onkológii v Kyjeve,“ uviedol režisér Kvapil.
Na realizácii projektu sa podieľala aj expertná skupina vrátane prekladateľky, bezpečnostného analytika a psychológov. Film vznikol v spolupráci s českým Ministerstvom vnútra a ukrajinskou kontrarozviedkou USB. Tým sa značným spôsobom zvýšila bezpečnosť celej výpravy. Predsa len, vyraziť na front nie je bežný zážitok ani pre skúsených novinárov.
Sociálne bubliny vs. realita
To, že sa nejedná o každodenný film je viac než jasné. Okrem iného totiž skúma ako ľudia žijú vo vlastných bublinách, teda pohodlných kruhoch sociálnych sietí, kam sa šíria konšpirácie a kde akceptujú manipuláciu namiesto reality. Projekt chce ukázať presný moment, keď toto videnie stroskotá – na mieste, kde sa deje to, čo je podceňované či odmietané.
Táto inovatívna dokumentárna forma prináša aj emotívnu krízu, tínedžerské odhalenia, výbuchy hnevu, plače i autentickú ticho. Ale zároveň donáša jasný odkaz – vojnová realita sa nedá ignorovať, a život cirkulujúci v sociálnych bublinách nie je postačujúci. Čas len potvrdí, či sa projekt stretne s kritikou, alebo či pomôže otvoriť dvere k úprimnej diskusii medzi skeptikmi a zvyškom spoločnosti.