Tvrdá rana pre známu onlinu službu
Airbnb končí v Španielsku v doterajšej podobe – služba musí zrušiť desaťtisíce ponúk. Spoločnosť čelí v obľúbenej dovolenkovej krajine tvrdému zásahu zo strany štátu. Platforma musí zo svojej ponuky stiahnuť až 66 000 rekreačných bytov ponúkaných na prenájom, infomuje portál merkur.de. Navyše, v takej Barcelone sa rozhodli, že do pár rokov tam Airbnb skončí úplne.
Podľa španielskeho ministerstva pre ochranu spotrebiteľov rušia ubytovacie kapacity Airbnb najmä v prípadoch, pri ktorých ubytovania nemali uvedené platné licenčné čísla alebo nebolo jasné, či ide o súkromného prenajímateľa alebo podnikateľa. Tieto údaje sú však zásadné – od nich totiž závisí, či sa nájomca môže dovolávať práv na ochranu spotrebiteľa.
Zásah sa netýka prenájmov izieb v obývaných bytoch, ale celých apartmánov, ktoré musia byť v mnohých regiónoch Španielska úradne zaregistrované, a to ešte pred uvedením do ponuky.
Končia tisíce ubytovaní
Španielsky minister pre ochranu spotrebiteľov Pablo Bustinduy oznámil, že v prvej fáze musí Airbnb okamžite odstrániť 5 800 inzerátov. Ďalšie budú nasledovať, až kým firma nevymaže všetkých takmer 66 tisíc nelegálnych ponúk.
Úrady upozornili spoločnosť na problémy s chýbajúcimi licenčnými číslami už dávnejšie. Tá však na výzvu nereagovala a rozhodla sa ísť do súdneho sporu, čím sa proces predĺžil. Firma však neuspela. Nové opatrenia zasiahne najmä oblasti ako Madrid, Andalúzia a Katalánsko, a to vrátane turisticky obľúbenej Barcelony.

Služba sa bráni
Airbnb plánuje napadnúť vládne opatrenia právnou cestou. Podľa spoločnosti nemá dané ministerstvo oprávnenie rozhodovať o krátkodobých prenájmoch. Navyše, firma kritizuje údajne svojvoľný prístup španielskych úradníkov.
V celom Španielsku ponúka Airbnb viac ako 400 tisíc ubytovaní. Tento krok môže výrazne sťažiť vyhľadávanie dostupného ubytovania pre dovolenkárov, a to vrátane návštevníkov zo Slovenska.
Airbnb končí v Barcelone úplne
Problémov s Airbnb je pritom viac a týkajú sa najmä bytovej krízy. V mnohých mestách Španielska prudko rastú ceny nájomného, čo miestni obyvatelia pripisujú práve krátkodobým prenájmom cez platformy ako Airbnb a Booking.
Napríklad Barcelona už minulý rok oznámila, že do roku 2028 zruší všetkých 10 tisíc legálne registrovaných ubytovacích kapacít na krátkodobý prenáom, aby zabezpečila dostupnejšie bývanie pre obyvateľov mesta.