Zákaz pretáčania reklám na kanáloch skupiny Markíza sa v poslednom čase stal dôležitou témou. Televízia ich zakázala nielen na svojich platformách a vo svojich aplikáciách. Požiadala aj všetkých operátorov poskytujúcich sledovanie TV.
Pokiaľ chcú mať vo svojom portfóliu aj naďalej kanály tejto skupiny (programy Markíza, Dajto, Doma, Markíza Krimi a Klasik), musia akceptovať nové podmienky. Táto zmena začala oficiálne platiť 21. mája 2025 a väčšina veľkých poskytovateľov ju už implementovala.
Zákaz pretáčania reklám už aj v Satro
Len nedávno sme informovali o tom, že zmeny zaviedli okrem iných aj spoločnosti UPC či Antik Telecom, teraz sa pridáva ďalší významný hráč na trhu. Od 20. júna platí obmedzenie aj pre divákov Satro. Spoločnosť o tom informovala v statuse na sociálnej sieti Facebook.
„Dovoľujeme si vás informovať, že od piatka 20. júna 2025 sme nútení pristúpiť k toľko diskutovanému zákazu pretáčania reklám v archíve služby touchTV. Hlavným argumentom TV Markíza je, že týmto nariadením chcú získať vyššie príjmy z reklám,“ uvádza operátor.
Pokiaľ máte objednanú službu SatroDigital a k nej službu touchTV, táto zmena zasiahne aj vás. Rovnako aj tých, ktorí majú predplatenú len službu touchTV.
Operátori musia splniť podmienky Markízy
Markíza si stanovila jasné podmienky, ktoré musia operátori splniť. V prípade sledovania živého obsahu nie je možné reklamy preskočiť vôbec. Ak reláciu prehrávate z archívu po ukončení živého vysielania, musíte vidieť minimálne prvé 3 minúty reklamného bloku predtým, než budú reklamy pretáčateľné. Toto obmedzenie platí počas prvých 3 dní po odvysielaní. Presne takto to platí aj pre zákazníkov SatroDigital.
V rámci prvej minúty sledovania relácie z archívu je však možné ľubovoľne pretáčať obsah, vrátane reklám. Po uplynutí tohto času je pretáčania zablokované. Pokiaľ nechcete stratiť prístup ku kanálom Markízy, mali by ste si nainštalovať najnovšiu verziu aplikácie touchTV.
Konkurencia má najmä problém s nasadzovaním trojminútového času, po ktorom je možné reklamy preskočiť. Niektoré platformy to implementovať vedeli, niektoré na tom pracujú a iné sa jednoducho rozhodli pretáčanie reklám nepovoliť úplne, pretože je to technicky a aj finančné náročné.