25 miliárd km ďaleko. NASA prebrala k životu 21 rokov staré trysky na Voyager 1

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Sonda Voyager 1 ako znovuzrodená

O tom, že sú ľudia v americkej vesmírnej agentúre NASA hlavičky a ich výskum má pre nás nevyčísliteľnú hodnotu sa ani nemusíme baviť. Teraz sa im však podarilo niečo naozaj obdivuhodné. Inžinieri z NASA takpovediac oživili trysky sondy Voyager 1, ktoré sa kvôli poruche už 21 rokov nepoužívali. NASA o svojom úspechu informovala prostredníctvom oznámenia.

Počuli ste už o najvzdialenejšom objekte vytvoreným človekom? Je ním presne sonda Voyager 1. NASA ju vypustila ešte v roku 1977 a priestor mimo Zeme brázdi rýchlosťou 56 000 km/h. Avšak na to, aby sonda udržiavala svoju orientáciu, mohla sa otáčať a anténou komunikovať, potrebuje sadu niekoľkých trysiek.

Púť Voyagera vesmírom však trvá už niekoľko desiatok rokov, a preto niet divu, že sa hardvér vo veľkej miere opotreboval. Inžinieri tak musia zapojiť všetok svoj dôvtip a kreativitu, aby najznámejšiu kozmickú loď udržali pri živote.

Zdroj: Unsplash

Trysky zaľahnuté prachom

Voyager 1 disponuje sadou trysiek používaných na kontrolu rotačného pohybu sondy. Tie sa od roku 2004 nepoužívajú kvôli zlyhaniu dvoch malých interných ohrievačov nevyhnutných pre ich prevádzku. Činnosť tejto primárnej sady trysiek prevzali od daného momentu záložné sady. Problémom však je, že tieto záložné sady sa po toľkých rokoch prevádzky začali upchávať dioxidom kremíka, ktorý je podľa všetkého produktom gumeného materiálu v nádrži s palivom.

Inžinieri z NASA tak museli prísť s iným nápadom. Hypotéza znela, či by sa nedali opraviť pôvodné sady rotačných trysiek. Boli totiž presvedčení, že spomínané ohrievače ešte nie sú definitívne pokazené. Chybu videli v prepínači, respektíve v jeho zlej pozícii, ktorú nadobudol ešte pred 21 rokmi. Tá mala za následok poruchu ohrievačov a v konečnom dôsledku aj nefunkčnosť primárnych rotačných trysiek.

Zdroj: Unsplash

Úspešná oprava trysiek

Riešenie teda znelo jasne – dostať prepínač do pôvodnej polohy a všetko sa vráti do normálu. NASA je síce na detaily skúpa, no potvrdila, že ohrievače sfunkčnila. Podľa vyjadrení sa však primárna sada rotačných trysiek do prevádzky ešte nevrátila. Zatiaľ. Momentálne slúžia ako záloha v prípade, že by sa používané trysky príliš upchali.

Zaujímavosťou je, že oprava prebiehala vo forme postupných príkazov, ktoré vysielali zo Zeme a museli prejsť vzdialenosť až 25 miliárd kilometrov, pričom rádiovému signálu trvalo približne 23 hodín, kým sa dostal zo Zeme na kozmickú loď. NASA však tento zásah musela uskutočniť teraz, keďže do februára 2026 bude komunikácia so sondami Voyager v obmedzenom režime. Dôvodom je upgradovanie antény používanej na posielanie príkazov.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Tajná služba panikári: Trump na súkromnom iPhone zdvíha hovory od cudzincov

Autor: Peter Steigauf

Bezpečnostné riziko v Oválnej pracovni Donald Trump, známy svojím nekonvenčným štýlom vystupovania, opäť raz púta pozornosť. Tentoraz je dôvodom Trumpov…

Historická zmena budíkov v iOS 26. Apple vyriešil hlúpu vlastnosť systému

Autor: Tomáš

Apple je známy svojim konzervatívnym prístupom k dizajnu a jeho prispôsobovaniu. Spoločnosť si totiž myslí, že presne vie, čo používatelia…

Sociálna poisťovňa mení platby odvodov: Pozor, takto ich uhradíte po novom

Autor: Peter Steigauf

Dôležité online zmeny pre živnostníkov Sociálna poisťovňa pokračuje v elektronizácii svojich služieb. V týchto dňoch zavádza do prevádzky zaujímavé novinky.…

Najkontroverznejší film roka je online. Dostal 1,8 bodov z 10

Autor: Kristína Sudorová

Sklamanie roka už aj z pohodlia vášho domova Streamovacia služba Disney+ pridáva do svojho repertoáru novú hranú verziu starej-dobrej rozprávkovej…

Smartfóny v EÚ sa zmenia na nepoznanie. Prichádzajú energetické štítky a ďalšie pravidlá

Autor: Kristína Sudorová

Dotknú sa úplne každého Na obzore je veľká zmena. Od 20. júla 2025 totiž vstupujú v Európskej únii do platnosti…

Apple Watch fungujú na Androide. Čínsky výrobca našiel zlomový kľúč

Autor: Peter

Ekosystém Applu je mimoriadne zatvorený a len tak hocikoho americká spoločnosť doň nepustí. Z tohto dôvodu momentálne prežíva náročnejšie obdobie…