Nové podmienky vo výrobe vlastnej elektriny
V rámci snahy o aspoň čiastočnú energetickú nezávislosť sa čoraz viac Slovákov uchyľuje k fotovoltaike. Niet sa však čomu čudovať. Vlastná výroba elektriny sa pozitívne odráža na vašich úsporách. Preto na mnohých strechách za posledné roky vyrastajú solárne panely, ktoré zbierajú slnečnú energiu a vy tak máte doma svoju malú súkromnú elektráreň.
Jeden z najväčších dodávateľov energie a plynu na Slovensku ZSE poskytuje zákazníkom produkt Virtuálna batéria. Ten funguje už od roku 2020 a stal sa mimoriadne obľúbeným. Virtuálna batéria, ako už samotný názov napovedá, umožňuje domácnostiam takpovediac uložiť prebytočnú elektrinu vyrobenú z fotovoltaiky a využiť ju v prípade potreby neskôr, napríklad keď nebude svietiť slnko či spotreba bude prevyšovať výrobu.
Virtuálna batéria nie je žiadne fyzické zariadenie, ale inteligentný systém, ktorý vám ušetrí značnú časť vašich nákladov na elektrinu. Aj uloženú elektrinu totiž využívate za rovnakú cenu ako nakupovanú za symbolické tri eurá mesačne. Zákazníci však platia len distribučné poplatky a nie samotnú elektrinu ako takú.
Prechod z jednej na dvojhrbú ťavu
Ako informovala ZSE, fungovanie produktu Virtuálna batéria prejde zmenou. Systém z roku 2020 bol počas stabilných a vysokých trhových cenách elektriny ekonomicky udržateľný, no meniace sa okolnosti na trhu prinútili spoločnosť k radikálnemu kroku.

S prudkým rozvojom fotovoltaiky sa totiž ceny elektriny v rôznych častiach dňa zmenili. V minulosti cena elektriny na trhoch prevyšovala ceny elektriny dodávané domácnostiam. Vtedy mala krivka podobu jednohrbej ťavy, čo znamená, že najdrahšia elektrina bola rovnomerne počas dňa, teda počas pracovných hodín.
Teraz je však všetko inak a graf nadobudol úplne iný vzhľad. Teraz sa z jednohrbej ťavy stala dvojhrbá. V praxi to vyzerá asi tak, že ráno a neskôr poobede je hodnota elektriny najvyššia.
Naopak v čase medzi jedenástou a trinástou hodinou sa hodnoty elektriny až nebezpečným spôsobom približujú k nule. Predaj elektriny v čase obeda a jej následné odoberanie večer alebo ráno je pre dodávateľov stratové.
Riešenie vás nepoteší
Nepríjemná situácia si vyžiadala nepríjemné riešenie v podobe nového modelu. Ten spočíva v zavedení časových pásiem, v ktorých sa cena elektriny rozdelí podľa toho, kedy bola dodaná.
Ráno a večer bude hodnota elektriny najvyššia, na poludnie zas najnižšia. ZSE chce týmto domácnosti prinútiť, aby elektrinu spotrebovali najmä počas menej výhodných pásiem, čím prispejú k stabilizácii systému.
Dobrou správou je, že komfort a všetky výhody Virtuálnej batérie zostávajú, pričom sa nebudú meniť ani sadzby. Koncom mája má ZSE dokonca na pláne priniesť vylepšenia čo sa Virtuálnej batérie pre elektroautomobily týka. Na stole je aj pár smart riešení, ktoré pomôžu domácnostiam efektívne regulovať spotrebu.