Hranice AI opäť posunuté o úroveň vyššie
Téme umelej inteligencie (AI) sa v dnešnej dobe už nedá ani vyhnúť. Zatiaľ čo mnohí považujú tento výdobytok modernej doby za niečo nápomocné a prelomové, iní zastávajú skeptickejší postoj. Sú totiž presvedčení, že to nič dobré do budúcna neprinesie. Ak ste doteraz na AI hľadeli s nadhľadom, z nového objavu vám bude zaručene behať mráz po chrbte.
Viete si predstaviť, že by AI zariadenia medzi sebou komunikovali bez toho, aby im akákoľvek ľudská bytosť rozumela? Nie, to nie je námet na scenár pre dobrý sci-fi film, ale skutočnosť. Svet totiž obletelo video, kde sa dvaja AI četboti po tom, čo zistili, že sú obidvaja typ umelej inteligencie, začali rozprávať vo vlastnom jazyku.
Určite sa vám neraz stalo, že ste volali na nejaký zákaznícky servis a namiesto toho, aby vám zdvihol človek, ste sa rozprávali s umelou inteligenciou. V dnešnej dobe existuje toľko AI asistentov, že kľudne môže nastať situácia, kedy sa na oboch stranách linky dvaja z nich stretnú.
Takýto stret demonštrovalo aj spomínané video. V ňom muž naprogramoval dvoch AI asistentov tak, aby jeden bol volajúci s cieľom rezervovať svadbu v hoteli. Druhý mal za úlohu rezerváciu odkomunikovať a vykonať. Na prvý pohľad úplne bežná situácia zo života.
Tá však naberá na obrátkach vo chvíli, keď si obidvaja AI asistenti uvedomia, že sú takpovediac z rovnakého cesta. V tom momente jeden z chatbot navrhne druhému, či neprepnú na takzvaný Gibber Link mode, aby sa zvýšila rýchlosť a efektivita komunikácie. Pre ľudí sa však rozhovor stáva nezrozumiteľným.
Skrytý jazyk menom Gibber Link
Gibber Link je jazyk pre AI chatbot vyvinutý s cieľom rýchleho a efektívneho vymieňania informácii. Vytvorili ho technici Boris Starkov a Anton Pidkuiko. AI modely tak dokážu prepnúť z úrovne ľudskej reči na na vysokorýchlostnú audio komunikáciu s názvom GGWave. Jedná sa o protokol, ktorý umožňuje prenos dát prostredníctvom zvukových vĺn.
Tento spôsob komunikácie je o poznanie rýchlejší, než keby mali rozprávať ľudskou rečou a to v akomkoľvek jazyku. Štatistiky hovoria, že komunikačný čas je oproti anglickému jazyku skrátený o 80 %. Okrem toho sa znižujú aj výpočtové náklady, presne o 90 %. Gibber Link je údajne takisto odolný voči chybám a počuť ho je aj v hlučnom prostredí.
Jedinou nevýhodou však je, že človek nemá šancu tomuto jazyku porozumieť, čo, prirodzene, vyvoláva mnohé obavy. Niet sa však čomu čudovať, keďže všadeprítomná technológia napreduje a naberá na múdrosti. Keď už bude AI schopná medzi sebou komunikovať bez toho, aby sme jej rozumeli, ako dlho potrvá, kým sa nám tento vývoj vymkne z rúk?