Jedná sa o najlepšiu umelú inteligenciu
OpenAI svojími výmyslami a objavmi v oblasti umelej inteligencie naďalej neprestáva šokovať svet. Spoločnosť totiž nedávno predstavila svoj nový generatívny AI model s názvom o1. Ten je navrhnutý tak, aby dokázal riešiť komplexné problémy a pritom napodobňoval premýšľanie ľudí.
Nová séria pozostáva z dvoch modelov – o1-preview a o1-mini, ktoré sú od 12. septembra dostupné pre predplatiteľov ChatGPT Plus a ChatGPT Team. Používatelia ChatGPT Enterprise a Edu získajú prístup k obom modelom začiatkom budúceho týždňa. OpenAI v tlačovej správe takisto informovala o tom, že plánuje priniesť o1-mini aj pre používateľov bezplatnej verzie. Tento dátum však spoločnosť neupresnila. O1-mini je rýchlejšia a cenovo dostupnejšia verzia z dvojice modelov zameraná najmä na generovanie kódu.
Táto technológia pre vývojárov však nebude zadarmo. 1 milión vstupných tokenov stojí 15 dolárov a 1 milión výstupných tokenov 60 dolárov.
Uvažovanie podobné človeku
Najnovší AI model s kódovým názvom Strawberry sa od svojich predchodcov líši tým, že na otázky neodpovie hneď. Zoberie si dlhší čas na premýšľanie, spracuje dáta a až potom poskytne odpoveď. Proces generovania odpovedí môže trvať aj niekoľko desiatok sekúnd. OpenAI svoju novú technológiu totiž zámerne navrhla s cieľom napodobniť uvažovanie ľudí.
Výskumník OpenAI Noam Brown na sociálnej sieti X priblížil, že o1 bol trénovaný takpovediac premýšľať pomocou interného reťazca myšlienok. Pri procese spracovania model dokonca zobrazí frázy ako „premýšľam“ či „ok, poziem sa na to“, čím dokonale navodí ilúziu ľudského myslenia. Brown ďalej uvádza, že čím dlhšie o1 premýšľa, tým presnejšie budú aj odpovede.
Metódy trénovania spočívali v optimalizačnom algoritme a posilňovacom učení prostredníctvom odmien a trestov. Model o1 trénoval na špeciálnych datasetoch zameraných na logické uvažovanie a vedeckú literatúru. O1 tak nemá problém so skúmaním rôznych stratégií, komplexnými problémami či dokonca identifikovaním vlastných chýb.
Akademické výsledky porovnateľné s doktorandskými študentami
Veda, programovanie a matematika sú tie najsilnejšie atribúty novej umelej inteligencie. Tento fakt potvrdzuje aj samotná spoločnosť svojimi internými hodnoteniami. O1 totiž v oblasti programovania, chémie, biológie a matematiky dosahuje porovnateľné skóre ako študenti PhD.
Model úspešne vyriešil 83 % úloh v kvalifikačných testoch na Medzinárodnú matematickú olympiádu (IMO), pričom jeho predchodca GPT-4o zvládol úspešne len 13 %.
V online programovacej súťaži Codeforces sa model môže pýšiť skvelým umiestnením v 89. percentile. Všetky tieto nevídané úspechy okomentoval aj riaditeľ výskumu v OpenAI Bob McGrew: „Model je rozhodne lepší v riešení matematických testov než ja, hoci som študoval matematiku na vysokej škole.“
Priestor na zlepšenie tam ešte stále je
Americký profesor Ethan Mollick mal to privilégiu testovať nový AI model ešte pred jeho oficiálnym uvedením. Podľa neho sa ešte stále vyskytnú nejaké tie chyby a takzvané halucinácie, ale o1 dokáže poskytnúť naozaj premyslené a hlbšie odpovede.
O1 však zatiaľ nedisponuje niektorými funkciami, ktoré zdobia jeho predchodcu GPT-4o. Medzi tie patrí napríklad analýza súborov, prístup na internet či spracovanie obrázkov. Tieto funkcie by však mohli prísť s budúcimi aktualizáciami. Podľa OpenAI je však GPT-4o naďalej vhodnejší pre bežných používateľov. Nová generácia je síce výkonnejšia, no jej predchodca naďalej vyniká v písaní článkov.
OpenAI opäť posunula hranice umelej inteligencie, ktorá sa čoraz viac približuje k ľudskej mysli. Aj keď to vyzerá ako námet na dobrý sci-fi film či knihu, AI stále nedokáže plne nahradiť prirodzený ľudský faktor a najbližšie roky ani vedieť nebude. O1 predstavuje prelomový objav, ktorý by mohol významným spôsobom pomôcť v oblasti inžinierstva, medicíny, akademickej oblasti a veľa iných.