Veľký problém: O úniku dát nik netušil
Bezpečnostní experti odhalili jeden z najväčších únikov dát v histórii. Unikli heslá v doposiaľ nepredstaviteľnom objeme. Ide o viac ako 16 miliárd prihlasovacích údajov. Tie sa dostali nechceným spôsobom na verejnosť. Čo teraz hrozí a ako sa brániť? O téme informuje portál Cybernews.com.
Uvedené uniknuté záznamy pochádzajú najmä z takzvaných infostealer malvérov. Ide o škodlivý softvér, ktorý kradne prihlasovacie údaje a ďalšie citlivé informácie.
Údaje boli roztrúsené v 30 samostatných databázach. Každá z nich obsahovala od desiatok miliónov až po viac ako 3,5 miliardy záznamov. Hoci sa niektoré údaje môžu prekrývať, ide o čerstvé dáta, nie o recyklované úniky z minulosti.
Výskumníci upozorňujú, že mnohé z týchto záznamov obsahujú názvy stránok, prihlasovacie mená, heslá, cookies a tokeny. To všetko umožňuje útočníkom v niektorých prípadoch obísť dokonca aj dvojfaktorovú autentifikáciu.
Unikli heslá Google aj Apple
Na základe údajov v databázach vieme povedať, že medzi najčastejšie ohrozené služby patria Facebook, Google, Apple, GitHub, Telegram či rôzne vládne portály. Práve ich adresy sa totiž veľmi často objavili v uniknutých dátach.
Napriek tomu výskumníci zdôrazňujú, že nedošlo k priamemu prelomeniu systémov týchto spoločností. Skôr teda ide o súbory získané infikovaním používateľských zariadení.

Ako ich odhalili?
Zverejnené údaje sa v istom momente objavili na nezabezpečených serveroch. To výskumníkom umožnilo ich zachytiť a upozorniť na potenciálne obrovské problémy pre milióny používateľov.
Objem uniknutých dát a ich štruktúra jasne dokladujú, že kybernetickí zločinci menia taktiku a čoraz viac sa spoliehajú na infostealery namiesto tradičných hackerských techník.
Bezpečnosť hesiel môžete zvýšiť
Odborníci vyslovili jasné odporúčania. Proti útokom a rizikám sa dokážete brániť. Musíte si však pravidelne meniť heslá. Kľudne používajte dôveryhodného správcu hesiel. Zároveň si nezabudnite aktivovať dvojfaktorovú autentifikáciu.
Výborným odporúčaním je aj pravidelná kontrolá vašich zariadení na prítomnosť malvéru. Investujte do antivírusového programu, aby ste čo najviac znížili riziko. Pri tak masívnom úniku, ako najnovšie popísali IT experti, sú totiž ohrozené účty prakticky na každej online službe. Ak pristúpite k vlastnej bezpečnosti lajdácky, často býva iba otázkou krátkeho času, kedy vám hackeri spôsobia problémy.