USA robia čistky. Po Huawei chcú zakázať predaj ďalšej čínskej megafirme

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Čínske spoločnosti to v USA nemajú jednoduché. Bany padajú doslova ako teplé rožky a nikdy neviete, ktorá spoločnosť je na rade ako ďalšia. Najnovšie informácie hovoria o tom, že bolo spustené vyšetrovanie národnej bezpečnosti ďalšieho populárneho výrobcu routerov – TP-Link. Spoločnosť tiež pochádza z Číny a výsledkom vyšetrovania môže byť úplný zákaz predaja týchto zariadení v USA. Na tému upozornil portál Malwarebytes.

Vyšetrovanie prichádza práve v čase zvýšeného napätia medzi oboma krajinami. Členovia Snemovne reprezentantov USA vo verejnom liste z tohto leta tvrdili, že TP-Link bol zapojený do predátorských cenových praktík, ktoré možno boli dotované priamo čínskou vládou. Spoločnosť dokázala podliezť všetky cenové ponuky konkurencie s cieľom stať sa lídrom na trhu sieťových zariadení pre malé firmy, respektíve domáce využitie.

Čínska spoločnosť má trhový podiel na úrovni neuveriteľných 60 percent. Pre porovnanie, v roku 2019 to bolo len 10 %. Neoverené dáta dokonca hovoria o tom, že v rámci maloobchodného trhu s Wi-Fi 7 má dokonca až 80-percentný podiel na trhu. V poslednom období sa objavili aj tvrdenia o takzvane „príručke Huawei,“ ktorá sa odvolávala na obvinenia, že spoločnosť Huawei sleduje používateľov a dáta odosiela čínskej vláde. Huawei aj Čína samozrejme tieto obvinenia popierajú.

TP-Link
Zdroj: TP-Link

Aj napriek tomu Spojené štáty zaviedli opatrenia, ktoré spoločnosti Huawei sťažujú predaj zariadení v USA a nákup dielov amerických dodávateľov. Dopad týchto opatrení môžeme vidieť aj na Slovensku, kedy sa z jedného z najväčších hráčov na trhu so smartfónmi stal prakticky nikto. Spoločnosť má totiž okrem iného zakázané používať aj Google služb, čo je pre Android telefóny vážnym problémom.

Spoločnosť sa snaží maskovať svoj čínsky pôvod

TP-Link síce vynaložil nemalé úsilie do toho, aby sa dištancoval od svojho čínskeho vlastníctva. Napríklad TP-Link Systems je subjekt so sídlom v Irvine v Kalifornii a už nie je podporovaný čínskou spoločnosťou TP-Link Technologies. Spoločnosť k aktuálnej situácii na trhu v USA hovorí, že čísla podielu na trhu boli schválne nadhodnotené.

John Moolenaar, spolupredseda užšieho výboru Snemovne reprezentantov USA, neskrýva obavy pred možnou hrozbou:

„Čínske spoločnosti, ktoré kvôli technológii, ktorú poskytujú, alebo dodávateľským reťazcom, ktoré ovplyvňujú, predstavujú neprijateľné riziko pre bezpečnosť našej krajiny.“

Čo sa týka zraniteľností samotných zariadení, tie sú pomerne časté a spotrebitelia ich takmer nikdy neopravujú. Preto je ťažké určiť, či bola zraniteľnosť nedopatrením alebo úmyselnými zadnými vrátkami.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Extrémne populárna služba Slovákov zvyšuje cenu. Deje sa tak prvýkrát od roku 2011

Autor: Peter

Zdražovaniu sa nevyhla ani streamovacia platforma Voyo, ktorá je na trhu od roku 2011. Paradoxom je, že pôvodná cena pri…

Nakupujete v týchto e-shopoch? Údaje z vašich obľúbených aplikácií končia v Číne

Autor: Peter

Veľké čínske spoločnosti majú zase raz problém s európskym GDPR. Konkrétne má ísť o nezákonný prenos údajov európskych používateľov do…

TikTok je v USA oficiálne zakázaný. Čo bude ďalej?

Autor: Peter

Spojené štáty zakázali aplikáciu TikTok z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Problémová je čínska spoločnosť ByteDance, ktorá sociálnu sieť vlastní.…

Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku. Líder vás zaručene prekvapí

Autor: Kristína Sudorová

Porovnanie fixných sietí je známe Život bez internetu si mnohí z nás už nevieme ani prestaviť. Tento užitočný výmysel modernej…

Sony ruší dôležité hry, jednu aj z najhodnotnejšej série. Bude však ešte horšie

Autor: Peter

Spoločnosť Sony zrušila dva neoznámené live-service projekty, ktoré vyvíjali herné štúdiá Bend Studio a Bluepoint Games. Tento krok potvrdil hovorca…

TOP filmy a seriály sveta zadarmo na 3 mesiace. Špeciálna akcia má len jeden háčik

Autor: Peter

Apple nie je len hardvérová spoločnosť a nevyrába len iPhony či MacBooky a ďalšiu elektroniku. Významne investuje aj do softvéru,…