Anker sťahuje nebezpečné power banky
Spoločnosť Anker, známa výrobou externých batérií na nabíjanie mobilných zariadení, prichádza so vskutku znepokojivou správou. Len krátko po tom, čo v USA oznámila rozsiahlu výmenu vyše 1,1 milióna power bánk z dôvodu bezpečnostného rizika, teraz informovala o rozšírení tejto výmeny aj na viaceré modely predávané v Európe.
Hoci sa prvotné varovanie týkalo výlučne Ázie a USA, podľa najnovších informácií sa nebezpečenstvo prejavuje aj vo viacerých európskych krajinách. Medzi tie však patrí aj Slovensko. Podľa samotnej spoločnosti sa jedná o dobrovoľné globálne stiahnutie vybraných modelov power bánk. Tento krok prichádza po tom, čo prebehli revízie protokolov spoločnosti o zabezpečení kvality.
Riziko sa konkrétne týka možného vznietenia Li-ion batérií. U dotknutých modelov môže na základe identifikovaných chýb dôjsť k prehrievaniu, roztaveniu, vzniku dymu a v extrémnych prípadoch až k požiaru. Presný počet dotknutých kusov zatiaľ nie je známy, no uvádza sa, že ide o modely, ktoré sa predávajú na rôznych trhoch naprieč celou Európskou úniou vrátane Slovenska.
Chyba dodávateľa
Anker konštatoval, že vnútro batérie obsahuje poddimenzionované alebo inak nekvalitné Li-ion články od konkrétneho dodávateľa. Tieto články môžu potenciálne prehriať celý modul power banky, najmä pri rýchlom nabíjaní alebo vplyvom vysokých teplôt. Tieto faktory totiž značne zvyšujú riziko vzplanutia.
Problémový proces výroby sa týka výberu článkov a ich montáže do kabeláže. Spoločnosť pritom zdôrazňuje, že komponenty vyzerajú na prvý pohľad úplne normálne. Problém nastáva, keď sú vystavené náročnejším podmienkam, kedy dochádza k nestabilite vo vnútri buniek. Firma preto apeluje na vlastníkov otestovaných power bánk, aby ich okamžite prestali používať a ohlásili ich v rámci bezplatnej výmeny.
Výmena sa vzťahuje na modely Anker Power Bank s kapacitou 10 000 mAh a 20 000 mAh, konkrétne s označeniami A1257 a A1647, ako aj na dva modely Anker Zolo Power Bank s kapacitou 20 000 mAh, nesúce modelové čísla A1681 a A1689.

Bezplatná výmena
Je pravda, že Slovensko sa na oficiálnom zozname krajín, kde sa chybné modely predávali nenachádza. Na zozname však figuruje Česko a keďže máme spoločných dodávateľov tak je viac než jasné, že sa dostali aj k nám na Slovensko. Nehovoriac o tom, že na zozname sú aj ďalší naši susedia – Maďarsko, Poľsko a Ukrajina.
Slovenskí predajcovia a dovozcovia mali podľa aktuálnych informácií upraviť svoj sortiment. To znamená ukončiť predaj dotknutých modelov a bezprostredne informovať zákazníkov prostredníctvom e-mailov a webových stránok.
V prípade, že doma vlastníte power banku od spoločnosti Anker a nie ste si istí, či sa problém týka aj vášho kusu, môžete si to ľahko overiť pomocou sériového čísla. Linka Ankeru alebo oficiálny distribútor vás následne nasmerujú ďalej na bezplatnú výmenu. Power banky sa však v rámci výmeny nezasielajú späť výrobcovi.
Ak dostanete potvrdenie o uznaní nároku na výmenu, Anker odporúča zákazníkom, aby svoju power banku odovzdali v zberných miestach, ktoré prijímajú lítiovo-iónové batérie so zvýšeným rizikom poruchy. Zákazník následne získa náhradnú power banku alebo darčekový poukaz. Anker konkrétnu hodnotu poukazu vo svojom oznámení nešpecifikoval.