POZOR: Tieto aplikácie si okamžite odstráňte, šíria vírusy (ZOZNAM)

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Malvér presmeruje používateľa na podvodné stránky

Kybernetické útoky sú v dnešnej dobe už takpovediac bežnou súčasťou internetového prostredia. Nebezpečenstvo sa však mnohokrát vyskytuje na miestach, kde ho nemáme šancu odhaliť. Bezpečností analytici z Dr. Web informovali o najnovšom škodlivom fenoméne, ktorý sa šíri cez platformu Google Play. Všimli si totiž, že niekoľko aplikácii obsahuje aj takzvaného trójskeho koňa.

Jedná sa o sofistikovaný malvér s názvom Android Fake.App 1969. Podľa všetkých informácii si ho stihlo stiahnuť už niečo cez 2 milióny používateľov. Najhoršie na tom je, že škodlivú aplikáciu na prvý pohľad nejde rozoznať. Malvér sa totiž skrýva v bežne a užitočne sa tváriacich aplikáciách, ako napríklad plánovač, finančné nástroje či aplikácia s receptami.

Keď si však takúto aplikáciu stiahnete, dostanete k tomu aj nemilý darček v podobe nebezpečného kódu. Ten používateľa presmeruje na pochybné stránky, na ktorých môže dôjsť k nechcenému úniku osobných a citlivých informácií. Hackerom potom už nerobí problém tieto dáta zneužiť.

Trójsky kôň takéhoto typu sa vyznačuje svojou jednoduchosťou a primitívnosťou. Jeho jedinou úlohou je otvárať odkazy na všemožné stránky bez toho, aby musel použiť nejaký zložitejší mechanizmus. Napriek tomu dokáže spôsobiť škody nemalých rozmerov. Android Fake.App 1969 je v tomto smere určitou výnimkou, keďže sa od ostatných, jemu podobných malvérov odlišuje viacerými modifikáciami. Tie zapríčiňujú, že sa aktivuje len za špecifických podmienok.

Netypický trójsky kôň

Tento malvér prichádza s upravenou DNSjava knižnicou, prostredníctvom ktorej sa pripojí ku škodlivému DNS serveru a následne získa konfiguráciu s odkazom na cieľovú podvodnú stránku. Ďalej je aplikácia zvláštna aj v tom, že zariadenie musí byť pripojené na internet cez konkrétnych poskytovateľov dát. Ak má užívateľ iného operátora, tak funguje ako bežná aplikácia.

Zdroj: Unsplash

Android Fake.App 1969 sa teda po otvorení zmení na webovú aplikáciu, ktorá zobrazí obsah načítanej stránky a nie obsah, ktorú daná aplikácia pôvodne propagovala. Okrem toho, zbiera o vašom zariadení informácie, ako napríklad veľkosť obrazovky, značka smartfónu, model, ID, stav batérie, či sa váš mobil nabíja a ďalšie iné údaje.

Podvodné aplikácie

V obchode Google Play sa objavilo viacero aplikácií, ktoré týmto malvérom disponujú. Napriek tomu, že už niektoré stihli z obchodu stiahnuť, stále na platforme figurujú nebezpečné aplikácie. Prinášame vám preto zoznam aplikácií, ktoré sú napadnuté malvérom Android Fake.App 1969:

  • Split it: Checks and Tips
  • FlashPage parser
  • BeYummy – your cookbook
  • Memogen
  • Display Moving Message
  • WordCount
  • Goal Achievement Planner
  • DualText Compare
  • Travel Memo
  • DessertDreams Recipes
  • Score Time

V prípade, že niektorú z týchto aplikácii vo vašom zariadení máte, odporúčame ju okamžite odinštalovať, aby ste sa vyhli prípadným  nepríjemnostiam.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Siri, sleduješ? Gemini konečne rozumie slovenčine a je to prelomovejšia správa ako si myslíte

Autor: Peter

Umelá inteligencia a hlasoví asistenti sú skvelými pomocníkmi. Slováci a Česi ale s týmito nástrojmi majú jeden problém - nie…

Netflix rekordne rasti a vyhlásil najhoršiu správu: Opäť zdražuje, čo s cenami pre Slovákov?

Autor: Kristína Sudorová

Netflix absolútne valcuje konkurenciu O veľkosti Netflixu a jeho dominantnom postavení na trhu sa ani nemusíme baviť. Americká streamovacia služba…

Protestujúci zverejnili „tajný“ dokument SIS. Napísal ho ChatGPT, tvrdia

Autor: Zuzana Hlašeková

Slovensko je absolútnej kríze V najnovšom vývoji napätej politickej situácie na Slovensku došlo k prekvapivému odhaleniu. Organizátori protestov zverejnili údajne…

mToken skončil. Slovenská sporiteľna prejde zásadnou zmenou

Autor: Zuzana Hlašeková

Najväčšia slovenská banka pristupuje k zásadnej modernizácii svojich bezpečnostných systémov. Slovenská sporiteľňa oficiálne oznámila ukončenie podpory doterajšieho systému mToken a…

Xiaomi vytasilo na Slovákov nové gadgety: 165 W powerbanka a predajný trhák medzi smart hodinkami

Autor: Dávid Igaz

Prvé novinky Xiaomi v 2025 Spoločnosť Xiaomi dnes predstavila päť nových produktov, ktoré rozšíria produktové portfólio inteligentných doplnkov. Medzi tieto…

Extrémne populárna služba Slovákov zvyšuje cenu. Deje sa tak prvýkrát od roku 2011

Autor: Peter

Zdražovaniu sa nevyhla ani streamovacia platforma Voyo, ktorá je na trhu od roku 2011. Paradoxom je, že pôvodná cena pri…