Takzvané „Right To Repair“ alebo právo na opravu je koncept, ktorý zakladá používateľovi výrobku nárok na jeho opravu bez obmedzenia zo strany výrobcu. Spotrebiteľ by mal teda mať voľný prístup k náhradným dielom, informáciám o opravách a možnostiam opráv od autorizovaných aj nezávislých servisov. Jedná sa o skvelú iniciatívu, ktorá predlžuje životnosť produktov, podporuje nezávislé servisy, šetrí používateľom peniaze a zároveň znižuje množstvo elektroodpadu.
Na základe tejto myšlienky vzniklo dokonca niekoľko výrobcov, ktorých výrobky sú robené tak, aby boli čo najľahšie opraviteľné. Mnoho z nich sa však tomuto prístupu snaží vyhnúť. Opravy v autorizovaných servisoch totiž tvoria malý ale nie zanedbateľný zdroj príjmu. No a potom sú tu výrobcovia ako Phillips, ktorý po novom umožnia svojim zákazníkom vytlačiť si náhradné diely na 3D tlačiarni.
Phillips predstavuje katalóg Fixables
Spoločnosť spustila iniciatívu Fixables, ktorá umožní ich používateľom vytlačiť si malé, ale dôležité časti ich výrobkov na 3D tlačiarni. Projekt bol pilotne spustený v susednej Českej republike, v spolupráci so spoločnosťou Prusa Research, ktorá sa špecializuje na 3D tlač. Samotné dokumenty, ktoré sú na tlač potrebné sú však voľne dostupné na stránke Printables, takže samotné časti si môže vytlačiť každý, kto má prístup ku 3D tlačiarni.
Prvým dostupným 3D modelom je OneBlade zastrihávač na fúzy s rozpätím od 1 do 3 mm. Ako je však na stránke Phillip Fixables uvedené, aktuálne sa pracuje aj na doplnku pre strojček na vlasy Phillips Series 7000 & 9000 v rozpätí od 7 do 24 mm a na nástavci pre strojček na vlasy Phillips Series 5000 & 7000 v rozpätí od 3 do 15 mm.
Postupne budú pribúdať modely aj pre ďalšie produkty
Phillips prisľúbil, že každý model, ktorý v spolupráci s Prusa Research vytvorí, bude podliehať ich kvalitatívnym a bezpečnostným štandardom. Výrobca tiež oznámil, že pracuje aj na komponentoch pre zariadenia ako sú zubné kefky či sušiče vlasov. Bližšieho časového rámcu sme sa však nedočkali.

Stále si teda nebudeme môcť doma vytlačiť celý nový holiaci strojček alebo zubnú kefku, avšak je to lepšie ako zahodiť do koša fungujúce zariadenie len preto, že sa jeho zastrihávacia časť zlomila. Ostáva len dúfať, že ďalší výrobcovia budú túto iniciatívu nasledovať.