Prelomová novinka pre batérie v telefónoch
Nová metóda zvládne výrazne predĺžiť výdrž batérií v smartfónoch či napríklad elektromobiloch. Tím vedcov z Fudanskej univerzity v Šanghaji oznámil výrazný posun vo výskume, informuje futurezone.at. Vyvinuli injekciu, ktorá dokáže obnoviť kapacitu batérií.
Predstavte si, že namiesto nutnosti vymeniť batériu po niekoľkých rokoch používania ju dokážete jednoducho „uzdraviť“. V budúcnosti to nemusí byť vôbec sci-fi.
Nie je vôbec tajomstvom, že u lítium-iónových batérií nastáva prirodzené opotrebenie. Počas nabíjania a vybíjania sa aktívne ióny pohybujú medzi pozitívnou a negatívnou elektródou. S pribúdajúcimi cyklami ich však ubúda, čo vedie k znižovaniu kapacity batérie.
Zásadné predĺženie životnosti
Po štyroch rokoch výskumu našiel čínsky tím riešenie, ako obnoviť batériu. Vyvinuli látku obsahujúcu molekulu pod označením trifluormetánsulfonát lítny. Výhodou (a pre mnohých zároveň prekvapením) je, že sa dá aplikovať priamo do batérie prostredníctvom injekcie, teda bez nutnosti jej rozoberania.
Nejde len o teoretický zámer. Nový prístup už čínski vedci otestovali aj priamo v praxi a priniesol sľubné výsledky, upozornil China Daily.

Metóda je kompatibilná s viacerými typmi lítium-iónových batérií. Navyše, samotná látka je cenovo dostupná na výrobu. Podľa vedcov môže injekcia predĺžiť životnosť batérie minimálne desaťnásobne.
Testy ukázali, že batérie si vďaka novej technológii udržali aj po 11 818 nabíjacích cykloch 96 % svojej pôvodnej kapacity. To predstavuje výrazné zlepšenie oproti dnešnému štandardu.
SLEDUJTE NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:
Výdrž batérií v smartfónoch klesá rýchlo
Väčšina výrobcov batérií definuje oficiálny koniec životnosti v momente, keď ich kapacita klesne na 80 % pôvodnej hodnoty. Tento bod môže byť dosiahnutý už po 500 nabíjacích cykloch alebo až po 3 000 cykloch v závislosti od typu batérie.
Pri používaní smartfónov, ktoré bežne nabíjame každý deň, uplynie 500 cyklov už po dvoch rokoch. Strata kapacity je nepríjemná a otravná. Zatiaľ čo nové zariadenie vydrží fungovať celý deň, po dvoch rokoch sa už počas dňa mnohí nezaobídu bez nabíjačky či powerbanky.
Nová technológia by tak vylepšila používateľskú skúsenosť a zároveň znížila odpad, ako aj náklady na výrobu. To všetko by bolo príspevkom k ekologickejšej budúcnosti planéty.