Google integruje AI do vašich aplikácií
Predstavte si, že si pokojne píšete správu na WhatsAppe a bez vášho vedomia sa do toho len tak zapojí umelá inteligencia. Nie, to nie je žiaden zlý sen, ale od 7. júla už aj realita. Google totiž potichu zavádza zásadnú zmenu. Tá umožní jeho AI systému Gemini prístup do vašich osobných aplikácií vrátane správ, hovorov či dokonca kontaktov. A mnohí o tom ani netušia.
To, čo sa ešte donedávna zdalo ako vzdialená vízia budúcnosti, sa stáva súčasťou nášho každodenného života. Možno aj skôr, než by sme chceli. Google tvrdí, že ide o uľahčenie interakcie medzi človekom a technológiou. Mnohí odborníci však majú iný názor a upozorňujú na potenciálne riziká týkajúce sa súkromia.
Gemini sa už nezbavíte
Chystaná aktualizácia sa nesie v duchu zlepšenej integrácie umelej inteligencie Gemini s operačným systémom Android. Po novom bude Gemini pracovať priamo s aplikáciami ako WhatsApp, Správy či Telefón, dokonca aj keď máte vypnutú možnosť „Aktivita aplikácií Gemini“.
V prípade, že používateľ nechá túto funkciu aktívnu, AI bude vedieť napríklad iniciovať hovory alebo posielať správy prostredníctvom uvedených aplikácií. Avšak nie je dôvod na paniku – Gemini nebude fungovať ako nezávislá jednotka. Google zdôrazňuje, že systém nezíska plný prístup, teda nedokáže čítať či sumarizovať vaše správy z WhatsAppu ani pracovať s médiami, notifikáciami či odpovedať na tieto upozornenia.

Toto vyjadrenie je tak trošku protirečivé, keďže asistent Gemini bude podľa všetkého môcť sám od seba využívať Google Asistenta alebo Nástroje (Tools) na podobné úlohy, aj keď je konkrétny prístup do WhatsAppu zatrhnutý.
Možno túto funkciu vypnúť?
Dobrou správou je, že používatelia, ktorí nechcú, aby Gemini zasahovala do ich aplikácií, majú možnosť funkciu manuálne deaktivovať v nastaveniach. A to nasledovným spôsobom:
- Otvorte Gemini a zvoľte položku Profil, následne prejdite do Aplikácie, kde vypnete Rozšírenia aplikácií.
- V položke Profil vyhľadajte Aktivita aplikácií Gemini a už len zvolíte možnosť Vypnúť aktivity.
Je však potrebné počítať s tým, že aj po deaktivácii môže Google počas nasledujúcich 72 hodín uchovávať záznamy o AI-operáciách. Dôvodom je zabezpečenie a spätná väzba.
Tichá, ale zásadná zmena
Toto rozhodnutie Googlu však vôbec nie je žiadna ojedinelá vec. Spoločnosť sa týmto spôsobom zaradila medzi technologických gigantov, ktorí čoraz častejšie zavádzajú nové funkcie potichu, bez aktívneho súhlasu používateľa. Rovnaký scenár sa odohral aj pri nasadení umelej inteligencie od Mety do WhatsAppu, kde používateľ nemá šancu túto integráciu odmietnuť.
Najhoršie je, že mnohým používateľom môže úplne uniknúť, že Gemini získala nové oprávnenia, najmä ak Google túto zmenu neoznačí priamo v aplikácii. A aj keď áno, komplikované a mätúce nastavenia môžu spôsobiť, že si používatelia nebudú istí, čo presne je zapnuté a čo nie.