Najamerickejší telefón Trump T1 sa vyrába v Číne. To ale nie je najväčší problém

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Americký prezident Donald Trump má očividne rád technológie. Svedčí o tom aj jeho najnovší pokus o smartfón, ktorý dostal označenie Trump T1. Samozrejme, za nadšením z technológií, je aj poriadna dávka patriotizmu. Zákazník, ktorý si tento model kúpi, dostane aj vlastný mobilný paušál, ktorý je zameraný na „vlastenecky zmýšľajúcich“ Američanov.

Bežný smartfón s bežnými parametrami

Zo základných parametrov môžeme spomenúť AMOLED displej s uhlopriečkou 6,8 palca, 12 GB RAM, 256 GB úložisko, operačný systém Android 15 či hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov. Predáva sa za 499 dolárov. Napriek tomu, že sa prezentuje ako americký, absolútna väčšina komponentov pochádza z Ázie, upozornil portál Gizmodo.

Tvrdenie, že smartfón je vyrobený v USA, je prinajlepšom zavádzajúce. Konkrétne sa vraj vyrába v Alabame, v Kalifornii a na Floride. V Spojených štátoch totiž zariadenie s takýmito parametrami rozhodne nejde vyrobiť za takto relatívne nízku cenu. Veď aj americké iPhony sa vyrábajú v Číne.

Výroba v Číne je najmenší problém telefónu Trump T1

To, že výroba prebieha v Číne, je pomerne jasné, no nejde o najviac znepokojujúci fakt. V tomto prípade sa absolútne kašle na bezpečnosť používateľa a jeho citlivých dát. Doslova ide o bránu k jeho bankovým účtom, sociálnym sieťam a ku všetkému, čo sa v telefóne nachádza. Pôvodné a overené čínske firmy sa aspoň na týchto veciach dajú záležať, ich ochrana používateľských dát je oveľa sofistikovanejšia. Paradox, však?

Trump T1
Zdroj: X / Jacksfilms

Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že na sledovanie používateľských dát využíva umelú inteligenciu. V Európskej únii by bol určite predaj takéhoto smartfónu absolútne zakázaný, pretože nespĺňa prakticky nič z GDPR.

Kde končia používateľské dáta, nevie nikto

Pravdou samozrejme je, že dáta o nás zbierajú všetky platformy. Avšak len s vaším súhlasom a tieto dáta skončia v drvivej väčšine prípadov ako podklady k lepšie cielenej reklame. V minulosti sa síce objavili nejaké informácie o tom, že dáta z telefónov niektorých čínskych značiek končia u čínskej vlády, no nič oficiálne potvrdené nebolo.

Otázkou teda zostáva, kam putujú dáta z „najamerickejšieho“ telefónu na svete, ktorý by mal byť práve stelesnením bezpečnosti a patriotizmu. Vyzerá to ale tak, že ide skôr o vstupnú bránu do sveta samotného používateľa.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Najamerickejší telefón Trump T1 sa vyrába v Číne. To ale nie je najväčší problém

Autor: Peter

Americký prezident Donald Trump má očividne rád technológie. Svedčí o tom aj jeho najnovší pokus o smartfón, ktorý dostal označenie…

Elon Musk vypustil na cesty autonómne Tesly. Z prvých jázd majú ľudia jasný názor

Autor: Peter

Autonómne riadenie je technológia budúcnosti, pravdepodobne už blízkej. Jedným z najväčších priekopníkov v tejto oblasti je spoločnosť Tesla, ktorá po…

Pre iPhony je vonku prelomová aplikácia. Adobe vytiahlo eso z rukáva

Autor: Peter Hodal

Mobilná fotoaplikácia Adobe sa sústreďuje na prirodzený obraz Adobe prináša do sveta mobilnej fotografie nový vietor. Ich mobilná fotoaplikácia Project…

Skrytý klenot z Lidl: Kuchynský robot prekvapil výkonom aj výbavou

Autor: Karol Gajdos

Integrovaná váha, výkonný motor a kvalitné príslušenstvo s nepriľnavou vrstvou Kuchynský robot s váhou značky Silvercrest z online obchodu reťazca Lidl…

Markíza bez zľutovania: Zákaz pretáčania reklám zaviedol ďalší veľký operátor

Autor: Peter

Zákaz pretáčania reklám na kanáloch skupiny Markíza sa v poslednom čase stal dôležitou témou. Televízia ich zakázala nielen na svojich…

PREHĽAD: Všetko, čo treba vedieť o čističkách vzduchu Stadler Form

Autor: Peter

Ľudia trávia v interiéroch veľa času a mať doma kvalitný vzduch je určite veľkým plusom. Vzduch v domácnosti je doslova…