Americký prezident Donald Trump má očividne rád technológie. Svedčí o tom aj jeho najnovší pokus o smartfón, ktorý dostal označenie Trump T1. Samozrejme, za nadšením z technológií, je aj poriadna dávka patriotizmu. Zákazník, ktorý si tento model kúpi, dostane aj vlastný mobilný paušál, ktorý je zameraný na „vlastenecky zmýšľajúcich“ Američanov.
Bežný smartfón s bežnými parametrami
Zo základných parametrov môžeme spomenúť AMOLED displej s uhlopriečkou 6,8 palca, 12 GB RAM, 256 GB úložisko, operačný systém Android 15 či hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov. Predáva sa za 499 dolárov. Napriek tomu, že sa prezentuje ako americký, absolútna väčšina komponentov pochádza z Ázie, upozornil portál Gizmodo.
Some actual specs for the upcoming Trump Phone:
-5000mAh long life camera (?)
-under „Processor & RAM“ it reads „Storage 12GB RAM“, so maybe the next phone will have a processor
-two of the three rear cameras are 2MP pic.twitter.com/PzPQtHGZsk— jacksfilms (@jacksfilms) June 16, 2025
Tvrdenie, že smartfón je vyrobený v USA, je prinajlepšom zavádzajúce. Konkrétne sa vraj vyrába v Alabame, v Kalifornii a na Floride. V Spojených štátoch totiž zariadenie s takýmito parametrami rozhodne nejde vyrobiť za takto relatívne nízku cenu. Veď aj americké iPhony sa vyrábajú v Číne.
Výroba v Číne je najmenší problém telefónu Trump T1
To, že výroba prebieha v Číne, je pomerne jasné, no nejde o najviac znepokojujúci fakt. V tomto prípade sa absolútne kašle na bezpečnosť používateľa a jeho citlivých dát. Doslova ide o bránu k jeho bankovým účtom, sociálnym sieťam a ku všetkému, čo sa v telefóne nachádza. Pôvodné a overené čínske firmy sa aspoň na týchto veciach dajú záležať, ich ochrana používateľských dát je oveľa sofistikovanejšia. Paradox, však?

Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že na sledovanie používateľských dát využíva umelú inteligenciu. V Európskej únii by bol určite predaj takéhoto smartfónu absolútne zakázaný, pretože nespĺňa prakticky nič z GDPR.
Kde končia používateľské dáta, nevie nikto
Pravdou samozrejme je, že dáta o nás zbierajú všetky platformy. Avšak len s vaším súhlasom a tieto dáta skončia v drvivej väčšine prípadov ako podklady k lepšie cielenej reklame. V minulosti sa síce objavili nejaké informácie o tom, že dáta z telefónov niektorých čínskych značiek končia u čínskej vlády, no nič oficiálne potvrdené nebolo.
Otázkou teda zostáva, kam putujú dáta z „najamerickejšieho“ telefónu na svete, ktorý by mal byť práve stelesnením bezpečnosti a patriotizmu. Vyzerá to ale tak, že ide skôr o vstupnú bránu do sveta samotného používateľa.