Škandál jednej z najväčších tech firiem sveta. Revolučnú AI trénuje cez torrenty

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Zuckerberg o tom vedel

Spoločnosť Meta, materská firma Facebooku, sa ocitla uprostred rozsiahleho súdneho sporu kvôli používaniu pirátskych kníh pri trénovaní svojich modelov umelej inteligencie. Autori spoločnosť obviňujú z masívneho porušovania autorských práv, čo otvára diskusiu o etike a legálnosti využívania dát v technologickom sektore.

Podľa súdnych dokumentov získala Meta cez torrenty minimálne 81,7 terabajtu textov, vrátane známych pirátskych knižníc Z-Library a LibGen. Viac ako 35,7 terabajtu pochádzalo z pirátskych zdrojov. Navyše, už v minulosti získala Meta z LibGen viac ako 80 terabajtov dát. Spoločnosť tvrdí, že ide o legálnu prax spadajúcu pod „fair use,“ no žalobcovia upozorňujú, že aj malé množstvo takto získaných dát môže viesť k trestnému vyšetrovaniu.

Aj interné e-maily odhalili, že niektorí zamestnanci Mety mali vážne etické pochybnosti. Nikolay Bashlykov, výskumný inžinier spoločnosti, označil torrentovanie pirátskych kníh za neetické a právne rizikové. Meta sa údajne tieto aktivity snažila zakryť. Spoločnosť nepoužívala servery Facebooku, aby zabránila spätnému vystopovaniu. Torrentovací klienti boli nastavení tak, aby minimalizovali zdieľanie dát do výmenných sietí.

Meta AI
Zdroj: ChatGPT

Dokumenty tiež naznačujú, že o používaní pirátskych dát vedel aj samotný šéf spoločnostiMark Zuckerberg. To však protirečí jeho predchádzajúcim tvrdeniam, že s tými nemal nič spoločné. Táto skutočnosť vrhá tiež na obranu Mety v súdnom procese, kde autori rozšírili teóriu distribúcie o tvrdenie, že Meta nelegálne „seedovala“ pirátske knihy.

Meta nie je jediná, má to širší súvis

Meta však nie je vôbec jediná firma, ktorá čelí podobným obvineniam. Autori a autorky (napríklad Paula Tremblaye či Sarah Silverman) žalujú aj spoločnosti OpenAI, Nvidia a Databricks za používanie pirátskych kníh na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie. Tento spor odhaľuje širší problém v technologickom sektore, kde firmy čerpajú dáta z neoverených zdrojov. Paradoxom je tiež to, že OpenAI nedávno obvinila čínsky DeepSeek z toho, že trénovala svoju AI na jej výstupoch, čím porušila pravidlá používania.

Slováci môžu dnes zo spomínaných nástrojov umelej inteligencie využívať ChatGPT aj DeepSeek, populárny je aj nástroj Gemini od Googlu. Meta AI na Slovensku a v krajinách Európskej únie zatiaľ dostupná nie je, dôvodom sú regulačné nejasnosti týkajúce sa práve používania dát na trénovanie AI modelov.

 

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Majú státisíce stiahnutí na Slovensku. Tieto populárne aplikácie vás špehujú

Autor: Tomáš

Pri inštalácii aplikácií do vášho smartfónu ste si možno už všimli, že vývojári si od vás žiadajú rôzne povolenia. Väčšinou…

Zlá správa pre iPhony Slovákov, nová aktualizácia vás brutálne naštve

Autor: Peter Steigauf

Vydali najnovšiu verziu operačného systému iOS 18.4.1. Nová aktualizácia od Apple vždy spôsobí záujem miliónov používateľov a rovnako aj teraz…

Populárny seriál z 80. rokov dostane novú verziu. Režisérom ani nemohol byť lepší človek

Autor: Erik Košťany

Režisér Top Gunu chystá remake Miami Vice Spoločnosť Universal Pictures chystá remake Miami Vice, populárneho akčného detektívneho seriálu z 80.…

Nový radar s umelou inteligenciou vytrestá priestupok, ktorý robíte za volantom zrejme aj vy

Autor: Peter Steigauf

AI nahrádza policajtov, motoristi zúria Vodičom robia poriadne vrásky na čele: Nové radary si posvietia na priestupky, u ktorých by…

Slávna hra Slovákov nasadila odpornú taktiku, po zaplatení získali hráči masívnu výhodu

Autor: Erik Košťany

EA Sports FC 25 s Premium Pass Hráčov tento postup nahneval už pri tituloch ako Warzone či Fortnite, teraz neslávny…

Zabudnite na útoky hackerov. Android 16 príde s revolučnou funkciou

Autor: Peter

Operačný systém Android sa každým rokom zlepšuje. Aktuálne najnovšou verziou je Android 15, no už teraz sa dozvedáme novinky ohľadom…