Intel, Snapdragon a AMD procesor – čo je najlepšie? Výkon, hry, výdrž + všetko, čo vás napadne

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 8 min.

AMD vs. Intel vs. Snapdragon

Otázka, ktorá večne rozdeľuje modernú spoločnosť, znie: je lepšia stará škola v podobe klasických procesorov od spoločností Intel a AMD, alebo nastupujúca vlna reprezentovaná Snapdragonom so svojou revolučnou ARM architektúrou? Čo je vlastne tým hlavným dôvodom, prečo by ľudia mali presedlať z osvedčenej, no energeticky náročnej klasickej architektúry na novú, efektívnejšiu a mobilne orientovanú technológiu?

Táto skutočnosť nedala spať ani nám a SKRIPT.sk sa rozhodol vykonať test, aký na slovenskej scéne ešte nikto nespravil. Proti sebe stáli tri rôzne procesory: AMD, Intel a Snapdragon, ktoré sme podrobili ultimátnej skúške. Chceli sme totiž zistiť, ako budú procesory od troch rozdielnych výrobcov fungovať v jednom a tom istom notebooku.

V rozsiahlom teste sme sa zamerali na hneď viacero oblastí. Medzi tie patrí napríklad každodenné používanie, celkový komfort, výdrž batérie, herný výkon, stabilita a hlučnosť. Všetky tri procesory majú svoje výhody aj nevýhody a výber toho pravého závisí najmä od vašich priorít a preferencií.

Treba podotknúť, že testy sme vykonávali na notebooku od značky Asus, konkrétne na najnovšej generácii Vivobook s rovnakou veľkosťou batérie (70Wh) a s pripojeným externým monitorom, aby boli výsledky čo najrelevantnejšie. Jediným rozdielom bolo, že AMD notebook bol 14-palcový, zatiaľ čo ostatné boli 16-palcové.

Testovacia zostava:

Výdrž Snapdragonu nás dostala do kolien

Ako prvý tu máme notebook, ktorého poháňal procesor Snapdragon. Ten nás prekvapil najviac svojou výdržou. Pri hodinovom sledovaní videa na YouTube ubudli len 2 % z batérie, čo je dramaticky menej než pri notebookoch s Intelom či AMD. Tie si pri sledovaní videa vyžiadali 6, respektíve 14 %.

Dokonca aj pri takzvanom záťažovom teste zvanom benchmark vôbec nebol na zahodenie. Benchmark spočíva v testovaní systému pri maximálnom zaťažení, pričom sa porovnáva s ostatnými na zistenie výkonnosti, stability, spoľahlivosti a slabých miest. V benchmarku bola spotreba Snapdragon iba o niečo málo vyššia, celkovo len 8 % kapacity. To je stále oveľa úspornejšie než Intel či AMD.

snapdragon intel amd

Svoje dokonalé hospodárenie s výdržou ukázal Snapdragon aj pri CineBench teste. Ten má za úlohu preveriť schopnosti hardvéru prostredníctvom renderovacích úloh. Snapdragon spotreboval len 10 % kapacity batérie, Intel 15 % a AMD 25 %.

Okrem toho si Snapdragon počínal výborne pri rozbaľovaní súboru o veľkosti 1,3 GB, kedy sa mu to podarilo za úžasný čas 1 minúta a 10 sekúnd, čím citeľne odskočil od svojich súperov. AMD zvládlo túto úlohu za 1 minútu a 28 sekúnd. Intel však v tomto totálne pohorel a na rozbalenie súboru potreboval až neuveriteľné 3 minúty.

Ktorý z procesorov nie je vôbec počuť ?

Veľkým plusom pre Snapdragon je aj to, že bol extrémne tichý. Ventilátor sa spúšťal len pri dlhšej záťaži, inak bežal úplne potichu bez akéhokoľvek prehrievania. V tomto smere ide o ideálne riešenie pre ľudí, ktorí potrebujú tichý a úsporný stroj na bežnú kancelársku prácu, písanie či prehliadanie webu.

Intel vs. AMD vs. Snapdragon - Porovnanie, aké Slováci nikdy nevideli

Hráčom sa však páčiť moc nebude. Snapdragonový notebook totiž zlyháva v oblasti herného výkonu. Gamepass rovno ponúka len cloudové hranie, čo naznačuje, že natívne hranie neprichádza do úvahy. Pri pokuse spustiť hru cez Ubisoft launcher aplikácia spadla pri štarte. Dokonca ani nástroj na testovanie zvaný 3DMark sa cez Steam nedokázal nainštalovať, čo je nanajvýš nepríjemná skutočnosť.

Rovnako aj výkon pri strihu videa je citeľne nižší. Export a ukladanie môže trvať aj niekoľkonásobne dlhšie ako na notebookoch s klasickým procesorom. Snapdragon teda odporúčame ľuďom, ktorí neplánujú hrať hry ani robiť náročnejšiu prácu s multimédiami.

Intel
3DMark test pre Intel (zdroj: SKRIPT)

 

AMD
3DMark test pre AMD (zdroj: SKRIPT)

Intel a AMD s podobným výkonom

Notebook so srdcom od Intelu bol za nás z danej trojice najvyváženejší. Je pravda, že v benchmarku prekonal AMD len malý kúsok, no v každodennej a kancelárskej činnosti bol znateľne svižnejší a rýchlejší. Výdrž batérie dosahovala síce horšie hodnoty ako pri Snapdragone, stále však bola úplne v norme a porovnateľná s AMD.

Intel je teda bezpečná voľba, ak hľadáte univerzálne zariadenie na všetko, či už sa jedná o kancelársku prácu, ľahšie grafické úlohy alebo občasné hranie hier.

amd intel snapdragon

Čo sa týka notebooku s AMD, ten na tom vo všeobecnosti nebol zle. Najväčším kameňom úrazu však bola výdrž batérie. Spotreba bola vyššia už pri obyčajnom sledovaní videí a celkovo batéria nevydržala ani zďaleka toľko ako napríklad pri Snapdragone. Po stránke výkonu sa AMD veľmi podobá Intelu. Oproti Intelu má však AMD mierne lepšiu integrovanú grafiku.

AMD
Forza Horizon 5 bez technológie generovania snímok (zdroj: SKRIPT)

 

AMD
Forza Horizon 5 s technológiou generovania snímok (zdroj: SKRIPT)

AMD ako jednotka v oblasti grafiky

AMD má na vrch aj v rýchlosti exportu videa a v hrách dokázal vytlačiť o 2 FPS viac. V praxi však ide o zanedbateľný rozdiel. Prostredníctvom aplikácie MyAsus navyše ponúka niekoľko bonusových funkcií ako napríklad generovanie snímok v hrách pre vyššie FPS. V reálnom použití sme však žiadny rozdiel nezaznamenali. AMD je vhodný prioritne na prácu s grafikou, no za cenu slabšej výdrže.

amd ryzen

Svoje grafické predispozície potvrdil AMD pri exporte videa v CapCute, kedy to stihol za 7 minút a 51 sekúnd. V tomto smere sa na druhom mieste umiestnil Intel s časom 8 minút. Najhoršie na tom bol Snapdragon, ktorému mu to trvalo takmer dvojnásobne dlhšie, presne 15 minút a 30 sekúnd.

Rozhodne tu máme aj nejakých zanietených hráčov. Čo sa herného výkonu týka, tak v tomto odporúčame práve AMD, ktoré dokázalo pri hre Cyberpunk 2077 vytlačiť najlepšiu snímkovú frekvenciu – takmer 26 FPS. V tesnom závese je Intel s 24,2 FPS a na poslednej priečke figuruje Snapdragon s priemerným 14,1 FPS.

notebooky

Aký je záver? A čo by sme odporučili?

V pracovnom nasadení by sme uprednostnili Snapdragon, keďže si bez problémov poradí s väčšinou kancelárskych úloh. Na takomto zariadení si síce môžete aj niečo zahrať, no vyžaduje si to značné kompromisy. Hlavnou prednosťou Snapdragonu je však jeho výdrž batérie, čím nás neustále dostával do značnej dilemy.

Ak patríte medzi hráčov, rozhodovali by sme sa sa skôr medzi procesormi Intel a AMD. Medzi nimi je len minimálny rozdiel vo výkone. Jedinou menšou výhodou AMD môže byť širšia funkcionalita cez aplikáciu MyAsus (v prípade Asus notebookov), no nejde o zásadný faktor. Intel aj AMD sú výbornou voľbou aj pri práci s videom či tvorbou digitálneho obsahu.

Pre kompletné a prehľadné porovnanie vám prinášame aj tabuľku s vykonanými testami a hodnoty, ktoré jednotlivé procesory dosiahli. Okrem toho si môžete pozrieť aj video na našom YouTube kanáli, kde tento jedinečný test rozoberáme.

Test procesorov Snapdragon, Intel a AMD
Zdroj: SKRIPT

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ASUS 

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Koniec TikTok. V USA budú mať vlastnú verziu

Autor: Kristína Sudorová

Američania dostanú vlastný TikTok TikTok čelí v USA už niekoľko rokov mimoriadnemu tlaku zo strany politikov, ktorí ho považujú za…

AKTUÁLNE: Slovenská sporiteľna opäť zvyšuje ceny, dotkne sa to všetkého dôležitého

Autor: Kristína Sudorová

Zmeny v banke, ktoré pocítite v peňaženke V posledných rokoch je zdržovanie takmer neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných život. Výnimkou nie…

9 minút hrania z novej Mafie 4 rozdelilo ľudí. Jedna skupina jasá, druhá našla chyby

Autor: Erik Košťany

9 minút z hry Mafia 4 Titul Mafia: The Old Country je jednoznačne jednou z najviac očakávaných hier leta, pre…

Vďaka novinke ušetríte ročne 60 %. Tento spotrebič majú doma státisíce Slovákov

Autor: Kristína Sudorová

Lepší výber, nižšia spotreba Pri výbere spotrebičov do vašej domácnosti značne pomáhajú energetické štítky. Tie totiž ukazujú, ako úsporné a…

Už nás nič nezastaví. Vytváranie AI videí na nerozoznanie od reality spustili pre Slovákov

Autor: Roland Tokoly

AI generátor videí VEO 3 bude 10-krát lacnejší Najnovšia verzia pokročilého generatívneho video modelu od Googlu, Veo 3, je po…

Windows 11 je konečne na vrchole. Windows 10 predbiehal takmer 4 roky

Autor: Peter

Adaptácia najnovšieho operačného  systému Windows vždy trvá pomerne dlho. Používatelia, ktorí sú spokojní so svojou verziou, jednoducho aktualizovať nechcú. Dôvodov…