Nariadenie EÚ, ktoré nám uľahčí život
Časy, kedy sme mali doma pohodené rôzne nabíjačky na rôzne zariadenia, sú už v EÚ nenávratne preč. Výrobcovia elektroniky inovujú a inováciám sa prispôsobujú aj nabíjacie štandardy. Dnešným najlepším a najmodernejším riešením je USB-C konektor, ktorý už dnes nájdeme prakticky v každom smartfóne, tablete či notebooku. Pár rokov dozadu to ale bolo úplne inak.
Od tejto soboty platí v Európskej únii nový zákon, ktorý nariaďuje výrobcom elektroniky predávať výlučne zariadenia, ktoré sú kompatibilné s USB-C štandardom. To znamená, že ich je možné nabíjať prostredníctvom USB-C kábla (konektora). Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia bolo zníženie elektronického odpadu, pretože každoročne na skládkach skončia tony takéhoto materiálu.
Teší sa životné prostredie aj spotrebitelia
Výhody to však prináša aj pre samotných používateľov. Mať doma jednu nabíjačku s jedným káblom, ktorý dokáže nabíjať telefón, tablet či notebook, je výborné. Samozrejme, štandardom je len samotný konektor, kábel môže mať rôzne konfigurácie. Líšia sa najmä tým, aký prúd nimi môže prejsť, čiže v konečnom dôsledku aj v tom, aký výkon ponúkajú. To znamená, že ak máte doma napríklad nabíjačku na telefón s výkonom 20 W, notebook nemusí byť schopná nabiť, pretože ten si vyžaduje vyšší výkon. Avšak naopak to fungovať bude.
Portál Euronews uvádza, že Európsky parlament a členské štáty drvivou väčšinu hlasovali za zrušenie alternatívnych metód nabíjania už v roku 2022. Výrobcovia mali až do týchto dní dostatok času na to, aby svoje zariadenia prispôsobili novým požiadavkám. Napríklad pre výrobcov smartfónov sa toho veľa nezmenilo, pretože USB-C je štandardom už dlhé roky.
„Je to rozhodujúci krok smerom k pohodliu spotrebiteľov a environmentálnej zodpovednosti. Tieto pravidlá sa týkajú boja proti tonám odpadu, ktoré každoročne vyprodukujú vyradené nabíjačky a ušetria domácnostiam v Európskej únii odhadom 250 miliónov eur ročne,“ hovorí Anna Cavazzini, predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa.
Apple sa musel podriadiť rozhodnutiu EÚ
Najviac sa to pravdepodobne dotklo Applu, ktorý sa pri svojich iPhonoch dlho držal svojho Lightning konektoru. A to aj napriek tomu, že už dávno predtým prešiel na USB-C konektor pri svojich tabletoch a dokonca bol jedným z prvých výrobcov, ktorí ponúkli USB-C štandard aj v notebookoch. Spoločnosť sa samozrejme nariadeniam EÚ prispôsobila a dnes už máme na trhu druhú generáciu iPhonov s USB-C konektorom.
Nariadenie sa momentálne týka smartfónov, tabletov, kamier, slúchadiel herných konzol a ďalších zariadení. Pre notebooky začnú platiť 28. apríla 2026.