Kritika z každej strany
Odborníci na digitálne súkromie varujú, že toto opatrenie môže viesť k zraniteľnostiam šifrovacích protokolov. Implementácia zadných vrátok znamená, že aj útočník, ktorý týchto dvierok zneužije, by mohol dešifrovať komunikáciu. To predstavuje mimoriadne bezpečnostné riziko, nielen pre orgány, ale predovšetkým pre bežných používateľov.
Spoločnosti to však nenechávajú len tak a voči novej legislatíve sa odvážne bránia. Viaceré firmy vrátane firmy Signal už naznačili, že ak bude legislatíva presadzovaná, môžu pristúpiť k odchodu z niektorých trhov. Podobné varovanie zaznelo už v minulosti počas diskusií o takzvanom „Chat Control“, čo bol v podstate predchodca aktuálnej iniciatívy. Analytici tvrdia, že legislatíva namiesto kľúčových hrozieb neodstraňuje skutočne vážne problémy, a zároveň oslabuje súkromie.

EÚ deklaruje, že cieľom je zlepšiť schopnosti boja proti digitálnej kriminalite. ProtectEU má umožniť orgánom účinnejšie vyšetrovanie a predísť nelegálnej činnosti v digitálnom priestore. Súkromie občana EÚ by ale bolo nehoráznym spôsobom narušené. Diskusia je však naďalej otvorená a do roku 2030 je pred nami ešte množstvo rokovaní medzi zákonodarcami, technologickými spoločnosťami a bezpečnostnými organizáciami.