Vaše správy, hovory aj VPN už nebudú súkromné
V dobe, keď takmer všetka komunikácia prebieha v online priestore a keď každé jedno kliknutie zanecháva digitálnu stopu, sa otázka, kto má prístup k našim dátam, stáva kľúčovou. Digitálne súkromie je tak vzácnejšie než kedykoľvek predtým. Európska únia sa však po rokoch diskusií posúva smerom, ktorý môže zásadne zmeniť spôsob, akým funguje digitálna komunikácia.
Nový návrh legislatívy s pracovným názvom ProtectEU totiž počíta s tým, že poskytovatelia komunikačných služieb (od bežných chatovacích aplikácií až po VPN siete) vytvoria určité mechanizmy. Tie umožnia štátnym orgánom prístup k údajom používateľov. To aj v prípadoch, keď sú tieto dáta doteraz považované za neprelomiteľné.
Hoci oficiálnym cieľom zákona je ochrana spoločnosti pred kriminalitou v digitálnom priestore, mnohí odborníci a ochrancovia súkromia bijú na poplach. Vôbec nie bezdôvodne. Varujú totiž, že by mohlo ísť o jeden z najväčších zásahov do digitálnych práv obyvateľov Európy v poslednej dekáde.
Tvrdý zákon od EÚ
Európska únia plánuje výrazne obmedziť end‑to‑end šifrovanie v aplikáciách ako WhatsApp či Signal. Nový návrh zákona ProtectEU má byť prijatý do roku 2030. Najviac tým utrpia však obyčajní ľudia. Znamená to totiž zásadný presun moci zo súkromia jednotlivcov v prospech štátnych bezpečnostných orgánov.

ProtectEU bude vyžadovať od poskytovateľov komunikačných platforiem implementáciu takzvaných zadných vrátok (backdoors), ktoré umožnia prístup k obsahu správ aj k bezpečnostným zložkám. Aplikácie, ktoré doteraz garantovali nedostupnosť a nečitateľnosť správ pre tretie strany, budú musieť umožniť ich dekódovanie a odovzdanie štátu. To všetko na žiadosť, takže postačí len jedno slovo a vaše správy budú v rukách niekoho iného.
Ak ste si mysleli, že to je všetko a EÚ dosiahla absolútny vrchol, ste na omyle. Okrem spomenutej implementácie sa plánuje zavedenie aj povinného dlhodobého archivovania komunikačných dát, vrátane obľúbených miznúcich správ. Dokonca aj správy, ktoré si používatelia sami zmažú, budú musieť byť uchované na serveroch poskytovateľov.
Týka sa to aj VPN
Novela zákona sa nebude týkať iba komunikačných platforiem. Aj VPN poskytovatelia budú musieť implementovať detailnejší systém monitoringu a uchovávania údajov o prevádzke. Tento krok výrazným spôsobom znižuje úroveň anonymity, ktorú doteraz zákazníkom bezvýhradne poskytovali a ktorá bola už vlastne takou stálou súčasťou v rámci vzťahu poskytovateľ-zákazník.
Niektorí poskytovatelia sa na možný nástup novej novely svedomito pripravujú a to nasledovným spôsobom: zavedením platby v kryptomenách. K tomuto pristúpili už spoločnosti ako je Monero a Lightning Network. Vďaka takejto platbe budú totiž klienti môcť zachovať aspoň ako-takú mieru anonymity.