Online pozorovanie prostredníctvom Virtual Telescope Project
Medzihviezdny objekt 3I/ATLAS, ktorý bol objavený len 1. júla 2025, je jedinečným astronomickým prírastkom. Ide totiž len o tretí potvrdený prípad telesa pochádzajúceho spoza hraníc našej slnečnej sústavy. Zachytený teleskopom ATLAS v Čile, objekt s pôvodným označením C/2025 N1 bol po potvrdení svojej hyperbolickej dráhy preklasifikovaný ako 3I/ATLAS.
Predpona „3I“ v názve znamená „tretí medzihviezdny“, čo ho radí do výnimočne úzkej skupiny telies, ktoré nevznikli v našej Slnečnej sústave, ale prileteli z iného hviezdneho systému. Predchádzali mu len známy ‚Oumuamua v roku 2017 a kométa 2I/Borisov v roku 2019. O téme informoval portál Space.
Objekt, pôvodne označený ako C/2025 N1 (ATLAS), má podľa aktuálnych údajov NASA jasnosť približne 18,8 magnitúdy. To znamená, že je pozorovateľný výhradne pomocou profesionálnych ďalekohľadov. Nachádza sa vo vzdialenosti 4,5 astronomickej jednotky od Slnka, čo zodpovedá približne 670 miliónom kilometrov. Jeho rýchlosť vzhľadom na Slnko je 68 kilometrov za sekundu. NASA zároveň potvrdzuje, že objekt nepredstavuje žiadnu hrozbu pre našu planétu.

Dnes večer, 3. júla, bude možné kométu pozorovať v reálnom čase. Projekt Virtual Telescope zabezpečí online prenos z observatória v talianskom Manciane od 22:00 stredoeurópskeho letného času.
Takto môžete sledovať prenos
Prenos bude k dispozícii prostredníctvom platformy WebTV a YouTube. Podľa vyjadrenia astronóma Gianlucu Masiho, ktorý objekt zachytil 2. júla, „sa kométa na snímkach javí ako ostrý bod svetla, zatiaľ čo hviezdy v pozadí vytvárajú stopy v dôsledku jej pohybu.“

Minor Planet Center uvádza, že teleso vykazuje náznaky kometárnej aktivity vrátane slabej kómy a približne trojsekundového chvosta. Hoci ide o marginálne prejavy, potvrdzujú prítomnosť prchavých látok na jeho povrchu, ktoré sublimujú pri priblížení k Slnku.
Najbližšie k Slnku sa priblíži na jeseň
Medzihviezdny objekt 3I/ATLAS dosiahne perihélium 30. októbra, kedy sa dostane do vzdialenosti 1,4 astronomickej jednotky od Slnka, teda približne 210 miliónov kilometrov. To znamená, že sa na krátky čas priblíži k obežnej dráhe Marsu. Po tejto fáze sa teleso presunie za Slnko a v decembri sa znovu objaví na večernej oblohe, čím poskytne ďalšiu príležitosť na jeho analýzu.

Pre vedcov predstavuje 3I/ATLAS jedinečnú výskumnú príležitosť. Štúdium takýchto objektov umožňuje lepšie pochopiť chemické zloženie a dynamiku telies, ktoré vznikli v iných hviezdnych systémoch. Zároveň ide o mimoriadne vzácnu udalosť v astrofyzike, ktorá môže výrazne rozšíriť naše poznatky o formovaní planetárnych systémov mimo hraníc našej sústavy.