Študenti, učitelia aj profesionáli: CyberGame spojila generácie hackerov

Autor: Peter Čítanie na 4 min.

Nedávno sa konal v poradí už štvrtý ročník CyberGame, ktorý bol rekordný z pohľadu účastníkov, ale mnohí si ho budú pamätať aj z iných dôvodov.

Počas 10 týždňov sa do CyberGame registrovalo na slovenskej a anglickej platforme viac ako 5 tisíc účastníkov, pričom viac ako polovica z nich skórovala. Na Slovensku to bolo viac ako 1200 hráčov, od základných škôl až po skúsených bezpečnostných profesionálov.

Absolútny víťaz CyberGame 2025

Absolútnym víťazom CyberGame 2025 sa stal Lukáš Kuzmiak, ktorý v najkratšom čase dosiahol najvyšší počt bodov. IT bezpečnosti sa venuje od tínedžerských čias, keď začal hrávať prvé hry. Profesionálne ich už hrá 15 rokov. Svoju cenu v podobe špičkového notebooku ROG Strix Scar sa rozhodol darovať. Dar si prebral Smauel Varga, 16-ročný študent strednej školy.

CyberGame
Zdroj: CyberGame

„Notebook venujem do študentskej kategórie s nádejou, že to niekoho povzbudí a nakopne v kariére. Práve takíto ľudia sú budúcnosťou tohto odvetvia.“ Dar si prebral Samuel Varga, šestnásťročný študent na strednej škole.

Najvyšší počet bodov (515) v tomto ročníku získali traja hráči, o poradí teda rozhodol čas. Martin Jantošovič a Maroš Valach tak získali ocenenie za najvyšší počet bodov v experimentálnych vetvách a uznanie za vynikajúce výsledky, ktorým sa prezentujú v ostatných ročníkoch súťaže.

Najlepšia hráčka a ďalší ocenení

Najlepšou hráčkou sa stala Lívia Samolejová, študentka druhého ročníka Súkromného Banskobystrického gymnázia. CyberGame ju zaujal nielen rôznymi kategóriami, ale aj tým, že môže súťažiť takmer s kýmkoľvek. Z rovnakej školy pochádza aj Michal Šrobár,  ktorý je na nej pracuje ako učiteľ.

CyberGame
Zdroj: CyberGame

Juniorskú cenu si odniesla trinásťročná Anna Samolejová, ktorá ako najmladšia dosiahla stanovený počet bodov.

„Táto hra bola veľmi zaujímavá aj v tom, že to nebolo len o  klasickom heckovaní, ale aj vyhľadávaní podľa fotiek a taktiež, aké je to nebezpečné len tak niekam postnúť fotku.“    

Víťazom študentskej kategórie je Ivan Lepieš, popri univerzite už pracuje ako bezpečnostný konzultant a je v reprezentačnom tíme Slovak Cyber Team.

Úlohy pripravujú profesionáli

Úlohy do súťaže pripravujú profesionáli z Národného bezpečnostného úradu. V aktuálnom roku ich bolo viac ako 70 v šiestich vetvách. Tri vetvy boli analytické – malvérová, forenzná a OSINT.  Ďalšie hracie vetvy sú kryptografia, ofenzívna bezpečnosť a procesy a riadenie bezpečnosti. Vytváranie nových úloh každý rok nie je vôbec jednocuhé. Musia v prvom rade zabaviť, no nesmú byť riešiteľné cez umelú inteligenciu.

„Radi by sme všetkým ukázali atraktívny svet kybernetickej bezpečnosti a zároveň veríme, že talent pre túto oblasť sa dá objaviť v každom veku. Preto je pre nás tento mimoriadny záujem povzbudením aj do ďalších ročníkov,“ hovorí v mene odborného garanta Milan Pikula, riaditeľ SK-CERT.

CyberGame
Zdroj: CyberGame

V kybernetickej bezpečnosti je kľúčová spolupráca rôznych profesií so súkromným a štátnym sektorom. Budúcnosť digitálnej bezpečnosti závisí od nových talentov a ich rozvoja. Iniciatívu podpori aj slovenský mobilný operátor Telekom, ktorý v nej vidí budúcnosť.

„Potešila ma úžasná energia a nadšenie, ktoré bolo cítiť medzi účastníkmi. Silný príbeh o vzájomnej podpore – keď víťaz venoval svoju výhru ďalšiemu mladému talentu – potvrdzuje, že komunita kyberbezpečnosti na Slovensku rastie správnym smerom. Veľmi ma potešilo aj to, že mladí ľudia už dnes dokážu svoje vedomosti a schopnosti reálne využiť nielen v škole, ale aj v štátnej a súkromnej sfére. Aj napriek tomu, že ešte len študujú, majú chuť aktívne prispievať k vyššej kybernetickej bezpečnosti na Slovensku. A že svoje schopnosti majú na vysokej úrovni – to je vidieť aj v tomto ročníku CyberGame,“ povedal Peter Kočík, vedúci systémových inžinierov Fortinet

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Do Slnečnej sústavy vletel neznámy objekt. O pár minút ho uvidia aj Slováci

Autor: Peter Hodal

Online pozorovanie prostredníctvom Virtual Telescope Project Medzihviezdny objekt 3I/ATLAS, ktorý bol objavený len 1. júla 2025, je jedinečným astronomickým prírastkom.…

The Last of Us v problémoch. Seriál prišiel o najdôležitejšiu osobu

Autor: Erik Košťany

Seriál The Last of Us bez tvorcu Televízny seriál The Last of Us sa bude musieť so svojou treťou sériou…

Garmin a Google uzavreli pre Android kľúčovú dohodu. Čo to pre vás znamená?

Autor: Tomáš

Trh s inteligentnými hodinkami sa za posledné roky výrazne posunul. Z módnych doplnkov, ktoré mali slúžiť ako príslušenstvo k smartfónu,…

Siri totálne zlyhala. Apple tajne rokuje s OpenAI a ďalším hráčom

Autor: Kristína Sudorová

Zachráni Siri ChatGPT? Apple sa ocitol pod riadnym tlakom. Ukázalo sa totiž, že vlastný vývoj pokročilej umelej inteligencie pre Siri…

Tretia séria Squid Game šokuje. 60 miliónov videní len za tri dni

Autor: Kristína Sudorová

Najsledovanejší štart Netflixu v roku 2025 Konečne sme sa dočkali. Po priam nekonečnom čakaní dorazila 27. júna na Netflix tretia…

VIDEO: Tieto okuliare zablokujú reklamy v reálnom svete

Autor: Peter Hodal

Predstavte si svet, v ktorom už nikdy nemusíte pozerať na billboardy ani obaly s agresívnou reklamou. Belgický softvérový inžinier Stijn…