Počítačová tomografia je vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela. Metóda sa využíva najmä pri diagnostike závažných chorobných stavov vrátane poškodenia kostí, poranenia vnútorných orgánov, problémov s prietokom krvi, alebo nádorov.
Najnovšia štúdia však ukazuje, že stroj, ktorý bol vytvorený na to aby pomáhal k jej odhaleniu, môže byť pravdepodobne aj príčinou jej vzniku.
Riziko rakoviny sa zvyšuje až u 5 % z celkového počtu vyšetrených pacientov
Rešpektovaný zdravotnícky časopis JAMA Internal Medicine, ktorý na mesačnej báze vydáva Americká Medicínska Asociácia, skúmala, či CT vyšetrenia majú vplyv na zvýšené riziko ochorenia na rakovinu. Dáta pochádzali z roku 2023. V tom roku bolo v Spojených štátoch amerických vykonaných 93 000 000 CT vyšetrení na 61 510 000 pacientoch. Pomer dospelých pacientov (95,8 %) ku detským pacientom (4,2 %) a podiel žien (53 %) a mužov (47 %).

Z dát vyplýva, že približne 103 000 CT vyšetrení by v budúcnosti mohlo viesť k ochoreniu na rakovinu, čo je asi 5 % z celkového množstva vyšetrení za rok 2023. Najviac postihnutí sú dospelí 50-59 rokov, s 10 400 prípadmi u žien a 9300 u mužov. Medzi najčastejšie typy rakoviny patria rakovina hrubého čreva, pľúc, močového mechúra, prsníka a leukémia.
Ani tie najlepšie dáta nám nedokážu ponúknuť kompletný obraz
Aj napriek tomu, že výsledky štúdie na prvý pohľad pôsobia hrozivo, treba sa na ňu pozrieť s odstupom. Externí odborníci sa zhodli na tom, že CT vyšetrenia by sa mali používať s rozvahou.
Zdôraznili však, že v modelovaní, ktoré sa snažilo posúdiť absorbované dávky radiácie v rôznych orgánoch a zvýšené riziko rakoviny na jednotlivých miestach, je veľa neistoty.
Zatiaľ čo niektoré rozsiahle štúdie zistili súvislosť medzi CT vyšetreniami u detí a mladých dospelých a zvýšeným rizikom rakoviny krvi a mozgu, riziká pre dospelých boli zväčša extrapolované zo štúdií o ľuďoch. U tých, ktorí prežili japonskú atómovú bombu, alebo o ľuďoch vystavených žiareniu v ich profesii.