V slovenských domácnostiach sa nachádza tichý zabijak. Ročne o život pripraví 40-tisíc ľudí

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 3 min.

Čísla sú alarmujúce

V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o znečistení ovzdušia a jeho dopadoch na zdravie. Málokto by však očakával, že jeden z najbežnejších kuchynských spotrebičov, ktorý máme doma, môže byť takýmto vážnym rizikom.

Podľa nedávnej štúdie vedenej Environmental Health Research Laboratory na Univerzite Jaume I v Španielsku, plynové sporáky spôsobujú v Európe ročne približne 40 000 predčasných úmrtí. Tento šokujúci údaj je dvojnásobkom počtu úmrtí spôsobených dopravnými nehodami. Upozornil na to portál Guardian.

Plynové sporáky vypúšťajú do ovzdušia oxid dusičitý. Ten je známy svojimi škodlivými účinkami na ľudské zdravie už viac ako pol storočia. Tento plyn je spájaný s ochoreniami srdca a pľúc a môže byť tiež dôvodom, prečo sa u detí a dospelých rozvinie astma. Podľa hlavnej autorky štúdie Juany Maríe Delgado-Saboritovej rozsah problému je oveľa väčší, než sa pôvodne predpokladalo. Varenie na plyne môže skrátiť život človeka takmer o dva roky.

Zdroj: Pixabay.com/arstockphoto

Európa chce zaviesť lepšie riešenie

Vedci odhadujú, že v Európskej únii je každoročne plynovým sporákom pripisovaných 36 031 predčasných úmrtí a ďalších 3 928 v Spojenom kráľovstve. Tieto čísla sú však považované za konzervatívne, pretože zohľadňujú len účinky oxidu dusičitého, pričom ignorujú iné škodlivé plyny ako oxid uhoľnatý a benzén. Približne tretina európskych domácností používa plyn na varenie, pričom toto percento je ešte vyššie v krajinách ako Spojené kráľovstvo, Taliansko, Holandsko, Rumunsko a Maďarsko.

Plynové sporáky nielenže prispievajú k predčasným úmrtiam, ale sú tiež spojené s nárastom prípadov astmy. Odhaduje sa, že sú zodpovedné za približne 367 000 prípadov astmy u detí a 726 000 prípadov astmy naprieč všetkými vekovými skupinami. Tieto alarmujúce údaje zdôrazňujú potrebu zmeniť prístup k používaniu plynových spotrebičov, píše portál Euronews.

Európska únia nedávno zaviedla prísnejšie normy pre vonkajšiu kvalitu ovzdušia, avšak stále chýbajú štandardy pre kvalitu vzduchu v interiéroch. Európske združenie pre verejné zdravie (EPHA) apeluje na politikov, aby postupne odstránili plynové sporáky z domácností. Navrhujú zavedenie emisných limitov a poskytnutie finančnej podpory na prechod k ekologickejším alternatívam. Výrobcovia by mali byť povinní jasne uvádzať riziká spojené s používaním plynových sporákov, čo by pomohlo zvýšiť povedomie verejnosti.

Štúdia z Univerzity Jaume I prináša nové svetlo na skryté riziká, ktoré plynové sporáky predstavujú pre naše zdravie. Je načase, aby sme si uvedomili, že tento bežný kuchynský spotrebič môže byť tichým zabijakom v našich domácnostiach. Zmena je nevyhnutná, a to nielen na úrovni jednotlivcov, ale aj na úrovni politík a regulácií. Je potrebné konať, aby sme ochránili zdravie budúcich generácií a zabezpečili čisté a bezpečné prostredie pre všetkých.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Čísla, aké si neviete predstaviť. Google má nový kvantový čip, ktorý posiela najlepšie superpočítače do praveku

Autor: Peter

Čísla, z ktorých sa vám zatočí hlava Kvantové čipy sú dnes jednoznačne v kurze. Dokážu ponúknuť výkon, o akom sa…

Slováci ostanú zaskočení. POZOR, niektoré boxy už po 24 hodinách pošlú zásielky späť

Autor: Peter

Predvianočné obdobie je plné zhonu a svoje o tom vedia povedať najmä obchody, ktoré sú preplnené. Rovnako je to však…

Zabudnite na ostrý humor. GTA 6 sľubuje citlivosť voči transgender a menšinám

Autor: Peter

Na dátum uvedenia GTA 6 čakajú aj konkurenční vydavatelia Legendárna herná séria Grand Theft Auto sa onedlho rozrastie o najnovší…

Technologický prelom: Čínsky kvantový čip prekonal dôležitý míľnik, svetu ho sprístupnia cez cloud

Autor: Peter

Xiaohong je jedným z najvýkonnejších kvantových čipov na svete Čína dosiahla významný míľnik vo vývoji kvantovej výpočtovej techniky. Predstavený bol…

Neuveriteľný úspech. Na najlacnejších mobiloch spustili zabudnutý operačný systém

Autor: Peter

V dnešnej dobe sú na svete len dva veľké operačné systémy pre smartfóny - Android a iOS. Spoločne ovládajú drvivú…

Európa mení pravidlá hry: V prvej krajine je možné platiť náhradou za Apple Pay

Autor: Peter

Spoločnosť Apple si svoj ekosystém drží nakrátko a len tak hocikoho doň nepustí. Ak ste si mysleli, že Apple Pay…