Chuť, akú sme ešte nikdy nezažili. Vedci predstavili „virtuálnu lízanku“

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 3 min.

Chuť nemusí byť iba jedna

Vedci dosiahli významný prelom v oblasti virtuálnej reality predstavením revolučného zariadenia, ktoré pripomína lízanku a dokáže simulovať rôzne chute vo virtuálnom prostredí. Tento prevratný objav, publikovaný v prestížnom vedeckom časopise PNAS, otvára úplne nové možnosti v oblasti digitálnych zážitkov.

Virtuálna lízanka využíva sofistikovaný systém gélov naplnených chemickými látkami, ktoré v kombinácii so slinami užívateľa vytvárajú autentické chuťové vnemy. Zariadenie v súčasnosti dokáže reprodukovať deväť základných príchutí vrátane cukru, soli, citrónovej kyseliny, čerešne, marakuje, zeleného čaju, durianu, mlieka a grapefruitu.

„Ide o prelomovú technológiu, ktorá môže zásadne zmeniť spôsob, akým vnímame virtuálnu realitu,“ vysvetľujú výskumníci. Princíp fungovania je založený na dômyselnom systéme elektrických impulzov. Tie regulujú uvoľňovanie jednotlivých príchutí. Intenzita chuti je pritom priamo úmerná aplikovanému elektrickému napätiu.

virtuálna realita
Zdroj: PIxabay.com/BrianPenny

Významnou výhodou tohto systému je možnosť kombinovať rôzne príchute a vytvárať tak komplexné chuťové zážitky. Výskumníci zdôrazňujú, že potenciál využitia značne presahuje hranice herného priemyslu. Zariadenie môže nájsť uplatnenie v oblasti online nakupovania potravín, kde by zákazníci mohli skutočne ochutnať produkty pred ich kúpou.

Revolučný potenciál má virtuálna lízanka aj v medicíne, kde by mohla slúžiť pri chuťových testoch vykonávaných lekármi. V oblasti vzdelávania by mohla technológia pomôcť pri výučbe kulinárskych zručností alebo pri štúdiu gastronómie.

Tento vynález nie je ojedinelým pokusom o rozšírenie zmyslových vnemov vo virtuálnej realite. Spoločnosť Meta už predstavila VR rukavicu, ktorá umožňuje užívateľom „cítiť“ objekty vo virtuálnom prostredí. Virtuálna lízanka však predstavuje prvý úspešný pokus o integráciu chuťových vnemov do digitálneho sveta.

Budú ľudia proti?

Napriek sľubnému potenciálu technológie zostáva otázne, ako ju prijmú bežní užívatelia. Mnohí môžu mať výhrady voči vkladaniu elektronického zariadenia do úst. Výskumníci však zdôrazňujú, že na prvom mieste je bezpečnosť zariadenia. Používajú sa netoxické materiály, ktorých konzumácia nepredstavuje zdravotné riziko.

Tento prelomový vynález predstavuje významný krok vpred v evolúcii virtuálnej reality a môže zásadne zmeniť spôsob, akým interagujeme s digitálnym svetom. Zostáva len otázkou času, kedy sa táto technológia dostane do komerčného využitia a ako ovplyvní náš každodenný život, píše portál BGR.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Extrémne populárna služba Slovákov zvyšuje cenu. Deje sa tak prvýkrát od roku 2011

Autor: Peter

Zdražovaniu sa nevyhla ani streamovacia platforma Voyo, ktorá je na trhu od roku 2011. Paradoxom je, že pôvodná cena pri…

Nakupujete v týchto e-shopoch? Údaje z vašich obľúbených aplikácií končia v Číne

Autor: Peter

Veľké čínske spoločnosti majú zase raz problém s európskym GDPR. Konkrétne má ísť o nezákonný prenos údajov európskych používateľov do…

TikTok je v USA oficiálne zakázaný. Čo bude ďalej?

Autor: Peter

Spojené štáty zakázali aplikáciu TikTok z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Problémová je čínska spoločnosť ByteDance, ktorá sociálnu sieť vlastní.…

Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku. Líder vás zaručene prekvapí

Autor: Kristína Sudorová

Porovnanie fixných sietí je známe Život bez internetu si mnohí z nás už nevieme ani prestaviť. Tento užitočný výmysel modernej…

Sony ruší dôležité hry, jednu aj z najhodnotnejšej série. Bude však ešte horšie

Autor: Peter

Spoločnosť Sony zrušila dva neoznámené live-service projekty, ktoré vyvíjali herné štúdiá Bend Studio a Bluepoint Games. Tento krok potvrdil hovorca…

TOP filmy a seriály sveta zadarmo na 3 mesiace. Špeciálna akcia má len jeden háčik

Autor: Peter

Apple nie je len hardvérová spoločnosť a nevyrába len iPhony či MacBooky a ďalšiu elektroniku. Významne investuje aj do softvéru,…