Smartfóny Slovákom výrazne zdražejú. Dôvody sú neúprosné

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Či už chceme alebo nie, z dlhodobého hľadiska sú smartfóny stále drahšie a drahšie. Mnohí si určite spomínajú na časy možno spred 10 rokov, kedy bola bežná cena vlajkového modelu na úrovni okolo 500-600 eur. A to hovoríme o prémiových značkách. Dnes tieto modely stoja pokojne aj trojnásobok. Na druhú stranu, lacné zariadenia sú vďaka novým technológiám oveľa schopnejšie. Dnes už neplatí, že dobrý smartfón musí stáť viac ako 500 eur.

Nové technológie niečo stoja

Najnovšie správy hovoria o tom, že celková priemerná cena smartfónov vo svete ku koncu tohto roka narastie o 3 percentá a v budúcom roku to bude dokonca 5 percent, uvádza Counterpoint. Nárast ceny je možné pripísať viacerým faktorom. Jedným z nich je napríklad postupný prechod na 5G technológiu, aj keď ten už máme prakticky za sebou a 5G dnes podporujú aj lacné modely.

Huawei Mate XT
Zdroj: Huawei

V roku 2025 sa tiež očakáva rastúci záujem spotrebiteľov o generatívnu AI, ktorá si vyžaduje vyšší výpočtový výkon zariadenia. Preto sa bude nachádzať väčšinou v prémiových modeloch. Počas prvého polroka 2024 vzrástol v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2023 predaj drahých smartfónov (cena viac ako 1000 USD) celosvetovo o viac ako 18 percent.

Drahšie čipy aj pamäte

Príkladov zo sveta Androidu je viacero. Najnovšie smartfóny s najnovšími čipsetmi zvyknú byť o desiatky eur drahšie ako ich predchodcovia. Tento trend existuje už dlhodobo a v budúcnosti sa neočakáva jeho zmena. Postupne sa zvyšuje aj cena strednej triedy, aj keď je pravdou, že práve tá v poslednom období prešla výraznými vylepšeniami.

Zdroj: Redakcia

Hlavným dôvodom zvyšovania cien sú vyššie náklady na čipsety. Ich výrobcovia prijímajú pokročilé technológie a neustále vylepšujú výkon, čo sa prejaví aj v ich finálnej cene. Momentálne môžeme v najlepších smartfónoch nájsť čipsety, ktoré boli vyrobené 3 nm výrobným procesom. Očakáva sa tiež, že porastú aj ďalšie náklady, ktoré sú spojené s výrobou čipsetov.

Dôležitým faktorom sú aj ceny pamätí, ktoré tiež rastú. Na druhú stranu, smartfóny neustále ponúkajú väčšie úložisko aj viac RAM, takže zvyšovanie cien je v tomto prípade pomerne logické. Zaujímavý je aktuálne klesajúci dopyt po úložiskách s kapacitou viac ako 1 TB a očakáva sa, že ich cena mierne klesne.

No a v neposlednom rade môžeme spomenúť aj infláciu, ktorá ceny posúva vyššie a vyššie. Na Slovensku však v roku 2025 príde ešte jedna nepríjemná udalosť, a to zvyšovanie daní z 20 na 23 percent. To sa pravdepodobne prejaví aj vo  výslednej cene smartfónov.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Čísla, aké si neviete predstaviť. Google má nový kvantový čip, ktorý posiela najlepšie superpočítače do praveku

Autor: Peter

Čísla, z ktorých sa vám zatočí hlava Kvantové čipy sú dnes jednoznačne v kurze. Dokážu ponúknuť výkon, o akom sa…

Slováci ostanú zaskočení. POZOR, niektoré boxy už po 24 hodinách pošlú zásielky späť

Autor: Peter

Predvianočné obdobie je plné zhonu a svoje o tom vedia povedať najmä obchody, ktoré sú preplnené. Rovnako je to však…

Zabudnite na ostrý humor. GTA 6 sľubuje citlivosť voči transgender a menšinám

Autor: Peter

Na dátum uvedenia GTA 6 čakajú aj konkurenční vydavatelia Legendárna herná séria Grand Theft Auto sa onedlho rozrastie o najnovší…

Technologický prelom: Čínsky kvantový čip prekonal dôležitý míľnik, svetu ho sprístupnia cez cloud

Autor: Peter

Xiaohong je jedným z najvýkonnejších kvantových čipov na svete Čína dosiahla významný míľnik vo vývoji kvantovej výpočtovej techniky. Predstavený bol…

Neuveriteľný úspech. Na najlacnejších mobiloch spustili zabudnutý operačný systém

Autor: Peter

V dnešnej dobe sú na svete len dva veľké operačné systémy pre smartfóny - Android a iOS. Spoločne ovládajú drvivú…

Európa mení pravidlá hry: V prvej krajine je možné platiť náhradou za Apple Pay

Autor: Peter

Spoločnosť Apple si svoj ekosystém drží nakrátko a len tak hocikoho doň nepustí. Ak ste si mysleli, že Apple Pay…