Schyľuje sa k najväčšej akvizícii vôbec
Technologický svet momentálne prekypuje vzrušením. Začala sa totiž šíriť správa o možnej akvizícii Intelu spoločnosťou Qualcomm. O tejto novinke informoval portál CNBC, podľa ktorého mal Qualcomm prejaviť záujem o odkúpenie celej firmy Intel. Obe spoločnosti sa na túto tému odmietli vyjadriť. Nevieme tak s istotou povedať či rokovania ešte prebiehajú, alebo ide len o falošný poplach. Jasné však je, že bez vetra sa ani lístok nepohne.
Qualcomm spočiatku oslovil Intel vo veci odkúpenia len časti spoločnosti, konkrétne divízií zameraných na návrh čipov. Najväčší záujem vraj mali o segment na vývoj čipov do osobných počítačov. Nakoniec však z toho vzišla konečná ponuka na odkúpenie kompletne celej firmy.
Podľa denníka The Wall Street Journal je celkový proces akvizície riadený priamo generálnym riaditeľom spoločnosti Qualcomm Cristianom Amonom. Ten je podľa všetkého ochotný niektoré divízie Intelu odpredať, aby obchod schválil najmä protimonopólny úrad.
Snaha Qualcommu expandovať
Tento vyhradený záujem Qualcommu je pochopiteľný. Firma totiž dominuje najmä v oblasti smartfónov, tabletov a inej drobnej elektroniky. Jednou z predností Qualcommu sú ich ARM procesory. V snahe predbehnúť konkurenciu sa však snažia rozšíriť svoj arzenál hardvérov aj o čipy pre stolné počítače. Snapdragon X je nová generácia výkonných procesor navrhnuté spoločnosťou Qualcomm, ktoré sú šité na osobné PC. Tieto čipsety využívajú vo svojich modeloch popredné technologické firmy ako Asus, Acer, Dell, HP, Lenovo a mnoho ďalších.
Qualcomm si však svoje čipy nevyrába vo vlastných fabrikách. Ich návrh aj výroba prebieha v rámci externých spoločností, ku ktorým patrí napríklad aj TSMC (jeden z najväčších výrobcov polovodičových súčiastok a integrovaných obvodov).
Intel si na druhej strane svoje čipy navrhuje aj vyrába sám. Spoločnosť patrí do úzkej špičky vo výrobe procesorov. V minulosti mal Intel aj titul najväčší výrobca čipov na svete, no v poslednom čase to s firmou ide takpovediac dolu vodou.
Problémy Intelu nahrávajú potenciálnemu kupcovi do karát
Posledné mesiace je Intel určitým cieľom všemožných problémov a šlamastík, ktoré v boji proti konkurenčnému AMD rozhodne nepomáhajú. V auguste tohto roku zaznamenali najväčší jednodňový pokles ziskov za viac ako 50 rokov. Akcie Intelu takisto nie sú žiadna sláva. Tie tento rok klesli o horibilných 53 %.
Čipy 13. a 14. generácie boli takisto riadny škandál. Tieto nefunkčné procesory obsahovali zabudovanú chybu, ktorá spôsobovala opakované padanie až úplne zlyhanie hardvéru. K tomu všetkému sa pridalo ešte aj hromadné prepúšťanie, počas ktorého prišli o prácu desiatky tisíc zamestnancov.
Ak by Intel prijal návrh od Qualcommu, išlo by o jeden z najväčších obchodov v technologických dejinách. Zároveň by to pravdepodobne znamenalo zánik jednej z najznámejších a najikonickejších spoločností technologického sveta. Plánovaným spojením by sa však mohol vytvoriť nový, silný a konkurencieschopný výrobca čipov. Spokojnosť by panovala na obidvoch stranách – Qualcomm by posilnil svoje postavenie na trhu a Intel sa zázračne zachránil pred možnou skazou.