Procesory s architektúrou ARM sú v posledných rokoch na prudkom vzostupe. Ich pomer výkonu a efektivity totiž na plnej čiare poráža doteraz používané procesory od Intelu či AMD, ktoré sú postavené na staršej architektúre x64. Jedným z prvých výrobcov, ktorý si uvedomil potenciál ARMu vo väčšom meradle, bol Apple.
Aj vďaka tomu sa MacBooky za posledné roky stali jasnou voľbou pre každého, kto chcel notebook na každodennú, ale aj náročnejšiu prácu, a zároveň vyžadoval od notebooku celodennú výdrž. Windows notebooky tak na istý čas padli do úzadia. Microsoft však v poslednej dobe ukazuje, že v prípade predĺženia výdrže batérie nepotrebuje svoje systémy nutne osadiť tým najmodernejším hardvérom. Stále má totiž v rukáve pár softvérových trikov.
Dlhšia výdrž vďaka prediktívnemu šetriču energie
Microsoft na svojom blogu Windows Insider zverejnil informácie k najnovšej Preview verzii s číslom 27898 (Canary Channel). Okrem tradičných opráv fixov, bugov a niekoľkých malých vylepšení v ňom v nenápadnom odseku píše o novej funkcii s názvom „Adaptive Energy Saver“. Malo by sa jednať o inteligentnejšiu verziu klasického šetriča batérie, ktorý si vie používateľ spustiť manuálne alebo nastaviť jeho automatické spustenie v prípade, že batéria dosiahne určité kritické percento.

Klasický šetrič batérie po aktivovaní automaticky zníži jas obrazovky o približne 30 %, obmedzí aktivitu aplikácií, ktoré bežia na pozadí, alebo napríklad vypne automatické aktualizácie. „Adaptive Energy Saver“ urobí toto všetko automaticky a to na základe aktuálnej záťaže systému.
Pokiaľ teda používateľ len prehliada web alebo pozerá video, systém automaticky spustí šetrič energie a predĺži tým výdrž batérie. Dôležité je tiež podotknúť, že „Adaptive Energy Saver“ neznižuje jas obrazovky, takže prepínanie sa deje bez toho, aby to používateľa akýmkoľvek spôsobom vyrušovalo.
Microsoft si uvedomuje svoju nevýhody oproti Apple
Len nedávno sme písali o tom, že Microsoft predstavil podobnú inteligentnú funkciu, ktorá sa zameriava na predĺženie výdrže batérie. Je teda vidno, že si uvedomuje nedostatky, ktoré má v porovnaní s Apple. Zatiaľ čo ich ARM notebooky sú výstavnou skriňou toho, ako má vyzerať prechod na novú architektúru, Copilot+PC a spolupráca s Qualcommom sú stále ešte len na začiatku.

Softvérové vychytávky podobného typu sú však dobrou správou najmä pre tých, ktorí si z dôvodu obmedzených financií nemôžu novší a drahší systém dovoliť. Aktualizácia bude totiž dostupná aj pre tých, ktorí majú staršie zariadenia s procesormi od Intelu či AMD. Apple používatelia, ktorí majú ešte MacBooky s Intel procesormi, však majú jednoducho smolu.