Pokiaľ nežijete v jaskyni, tak určite viete, že kataster bol začiatkom tohto roka zasiahnutý rozsiahlym kyberútokom a niekoľko mesiacov nefungoval vôbec. Stránka začala byť opäť dostupná pre verejnosť až v apríli, no stále nie v plnom režime.
Kataster už má obnovené aj lustrovanie
Portál teraz.sk informoval, že Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK) už obnovil aj lustrácie cez Portál elektronických služieb katastra nehnuteľností. Túto službu využívajú najmä notári, správcovia konkurznej podstaty alebo súdni komisári, ktorí v rámci konaní potrebujú hromadne a online overovať údaje o vlastníckych právach na Slovensku.

„Lustrácie boli prioritnou funkciou pre profesionálnu obec, ktorá ešte chýbala. Dnešné oznámenie znamená, že notárske a konkurzné procesy sa môžu vrátiť do štandardu, na aký boli subjekty zvyknuté pred incidentom,“ uviedla predsedníčka ÚGKK Lucia Gocníková.
Služba bola dokonca spustená o dva týždne skôr, ako uvádzala oficiálna roadmapa obnovy po kybernetickom útoku z januára. Dostupná je pre používateľov, ktorí podpísali dohodu o využívaní prístupu s ÚGKK. Samotný prístup však beží na odklonenej a bezpečnej infraštruktúre, ktorá je každý deň synchronizovaná s centrálnou databázou. Takýmto spôsobom je zaručená aktuálnosť údajov, ale aj spoľahlivý chod systému pri vyššom zaťažení.
Lustrácie boli jednou z priorít, keďže túto funkcionalitu využívajú profesionáli, ktorých práca je bez nej mimoriadne sťažená. To znamená, že notárske a konkurzné procesy sa môžu vrátiť do štandardu, na aký boli subjekty zvyknuté pred kybernetickým útokom.
Plné sfunkčnenie by malo byť dokončené ešte v lete
Momentálne funguje väčšina prioritných elektronických služieb, kompletná obnova by mala prebehnúť do konca augusta tohto roka. Okrem opätovného plného spustenia je v pláne aj modernizácia systému, ktorá má priniesť nové funkcionality. Úrad na nej údajne už pracuje.

Nové funkcionality pribudnú v rámci modernizovaného systému s označením ISKN 2.0, pričom pri vývoji sa kladie dôraz nielen na novinky, ale aj na poriadne zabezpečenie. V konečnom dôsledku má priniesť oveľa robustnejšiu ochranu, a zároveň želaný komfort pre používateľov.