EÚ chce pýtať 2 eurá za malé balíky
Tak a je to tu. Brusel určil výšku poplatku, ktorým zaťaží nákupy, resp. malé balíky doručované z čínskych e-shopov. Mnohým ľuďom sa to nebude páčiť, no zaplatiť budú musieť tak či tak. O téme informuje BBC.
Európska únia pretláča zavedenie plošného poplatku vo výške 2 eurá na miliardy malých balíkov, ktoré sú zasielané nakupujúcim napriamo na domácu adresu.
Povinné colné konania
Väčšina týchto zásielok, ktoré nové pravidlá EÚ predražia, pochádza v súčasnosti z Číny. Nový poplatok by znamenal, že balíky s hodnotou nižšou ako 150 eur už nebudú oslobodené od colného konania. To by sa dotklo predovšetkým čínskych gigantov ako Temu a Shein.
Podľa slovenského komisára EÚ pre obchod Maroša Šefčoviča ide o dôležitý zámer Bruselu. V minulom roku prišlo do EÚ 4,6 miliardy balíkov, ktoré by podliehali novému poplatku. Viac ako 90 % z nich pochádzalo z Číny.
Tento obrovský objem vytvoril veľkú záťaž pre colníkov EÚ, uviedol Šefčovič. Eurokomisár tvrdí, že úrady sú preťažované kontrolovaním toho, či je tovar prichádzajúci do únie vyhovujúci z hľadiska bezpečnosti a kvality.

Kontroverzné nákupy z čínskych e-shopov
Navrhovaný poplatok má vraj kompenzovať náklady spojené s colnou kontrolou, dodal Šefčovič. Brusel tiež dúfa, že časť z príjmov generovaných týmto poplatkom poputuje do rozpočtu EÚ. Poplatok vo výške 2 eurá sa bude vzťahovať na balíky zasielané priamo spotrebiteľom na adresu domov, zatiaľ čo balíky zasielané do skladov budú podliehať nižšiemu poplatku vo výške 0,50 eura.
Tento krok EÚ prichádza po zavedení nových ciel na čínske výrobky v USA počas administratívy prezidenta Donalda Trumpa. Tie okrem iného zahŕňajú aj poplatok za malé balíky. Po rokovaniach s čínskou stranou napokon Američania znížili daň na malé balíky do hodnoty 800 dolárov (zhruba 707 eur), a to zo sadzby 120 % na 54 %.
V dôsledku obchodnej vojny, ktorú rozpútal prezident Trump, vznikajú obavy, že čínski giganti v segmente e-commerce by mohli zaplaviť európsky trh lacnými tovarmi. Výrobky pôvodne určené pre USA môžu napokon končiť inde – v krajinách, ktoré neuplatňujú tak vysoké clá.
Stovky miliónov používateľov v EÚ
Európski maloobchodníci sa už dlhšie sťažujú, že čelia nespravodlivej konkurencii zo strany zahraničných konkurentov.
Tí podľa nich nedodržiavajú prísne výrobné normy EÚ. Shein a Temu na margo obvinení uviedli, že chcú spolupracovať s regulátormi v EÚ a zabezpečovať dodržiavanie spotrebiteľských noriem.
Temu tvrdí, že má v EÚ 92 miliónov používateľov, zatiaľ čo Shein uvádza, že má viac ako 130 miliónov používateľov.