Pri inštalácii aplikácií do vášho smartfónu ste si možno už všimli, že vývojári si od vás žiadajú rôzne povolenia. Väčšinou sa jedná o bežné veci, ktoré zlepšujú používateľský zážitok. Napríklad pri kuriérských alebo navigačných aplikáciach je to poloha, ktorá sa potom následne prispôsobuje tomu, kde sa nachádzate.
Aplikácie ako Instagram, Tik Tok či Snapchat si k tomu potom vypýtajú napríklad povolenie na prístup k vašim súborom, mikrofónu či fotoaparátu. Sú však aj aplikácie, ktoré si povolenia nepýtajú preto, aby mohli bezproblémovo fungovať, ale preto, aby vás mohli sledovať a zbierať o vás čo najviac dát. A práve na takéto aplikácie si posvietili bezpečnostní analytici zo spoločnosti Clario.
Aplikácia na zoznamovanie, najväčšia sociálna sieť ale aj ikonická detská hra
Na otázku či vás môžu aplikácie sledovať existuje jednoznačná odpoveď, áno. Tieto aplikácie sú často označované pojmom spyware. Jedná sa však o pokročilý softvér, ktorý sa do zariadenia inštaluje zámerne za účelom nepretržitého sledovania aktivity danej osoby a to bez jej vedomia. Potom však existuje množstvo aplikácií, ktoré sa nekategorizujú ako spyware, no ich vývojári ich nastavili tak, aby získavali čo najviac informácií o ich používateľoch. Vo všetkých prípadoch na to pritom používajú legitímne a legálne nástroje.

Tieto aplikácie potom môžu zbierať dáta o vašej polohe, telefónnych hovoroch, SMS komunikáciách, prezerať si vaše súbory či sledovať a nahrávať čo sa deje na vašej obrazovke. To je niečo čo nechce asi nikto z nás. Bezpečnostní analytici zo spoločnosti Clario preto vytvorili zoznam niekoľkých aplikácií, na ktoré práve vyššie spomínaný opis sedí.
Tinder
Asi jedna z najpopulárnejších zoznamovacích aplikácii na svete toho o vás vie viac ako dosť. Okrem toho, že pri jej používaní musíte mať zapnutú polohu, pri tvorbe profilu zadávate váš vek, pohlavie, výšku, koníčky, pracovné skúsenosti či sexuálnu orientáciu. Aplikácia navyše nie je transparentná v tom, ako s vašimi údajmi nakladá. Aplikácia bola navyše viackrát prichytená pri porušovaní nariadenia GDPR a jej materskú spoločnosť Match.com bola vyšetrovaná americkou FTC (Federal Trade Commission).
To, že sa na tomto zozname umiestnil Facebook asi nikoho neprekvapí. V podstate preň platí všetko to čo pre Tinder, avšak v omnoho väčšom meradle. Na rozdiel od Tinderu ho totiž používa skoro každý. Ako sa zvykne často hovoriť, Facebook o nás vie viac ako my sami o sebe. Algoritmus totiž zaznamenáva napríklad aj váš čas strávený na príspevkoch a počet a typ interakcií. Aj vďaka tomu vie potom Facebook cieliť reklamy s tak vysokou presnosťou, ktoré následne predáva svojim partnerom. Rovnako sú na tom potom aj Instagram a WhatsApp.

Angry Birds 2
Na prvý pohľad nevinná hra, ktorú často hrávajú z dlhej chvíle dospelí ale najmä deti. Aj napriek tomu, že jej popularita má tie najlepšie časy za sebou, hráčska základňa je stále dosť veľká. Údaje, ktoré z nej vývojári zozbierajú sú následne zdieľané s analytickými spoločnosťami a reklamnými partnermi.