Smartfóny, ktoré v dnešnej dobe používame, sú skutočným technologickým klenotom. Ešte pred pár desaťročiami by nebolo možné navrhnúť a vyrobiť tak tenké a ľahké zariadenie, ktoré sa vie výkonovo rovnať s dostupnejším počítačom a jeho využiteľnosť a flexibilita nepoznajú takmer žiadne hranice.
V prípade nesprávneho použitia sa však jedná aj o jeden z najväčších rušivých elementov, s ktorým sa na dennej báze dostávame do kontaktu. Aj preto je dnes stále populárnejší trend takzvaných „dumb phones“, telefónov, ktoré sa sústreďujú na minimalistickosť používateľského prostredia a obsahujú len tie najnevyhnutnejšie funkcie. Jeden taký navrhol a vyrobil len 16-ročný francúzsky študent. Stojí menej ako 70 €.
Paxo – telefón, ktorý si vyrobíte sami u vás doma
Gabriel Rochet, 16-ročný francúzsky študent, vytvoril na Kickstarteri úspešný projekt zvaný Paxo. Jedná sa o jednoduchý telefón, ktorý si používateľ vie vyrobiť sám u seba doma. Potrebuje na to len komponenty, ktoré sú súčasťou Paxo balíčka a pajkovačku. Prvý prototyp Gabriel vytvoril v krabici od topánok. V poradí už štvrtá verzia je však už vytlačená na 3D tlačiarni a jej základ tvorí recyklovateľný PLA filament.

Vnútorné parametre telefónu Gabriel neprezradil. Vieme však, že nepodporuje LTE, nakoľko na to by si študent potreboval zaplatiť licenciu. S Paxo sa ale dá volať, posielať SMS správy a sú na ňom predinštalované hry ako hadík a 2048, ktoré sú známe zo starých Nokia telefónov. Batéria má kapacitu 1 000 mAh, nabíja sa prostredníctvom USB-C a vnútorná pamäť závisí od veľkosti používateľom vloženej microSD karty. Telefón potom beží na open-sourceoperačnom systéme PaxOS-9.
Schopný konkurent pre dnešné „dumb phones“?
Všetky technické špecifikácie, 3D model aj všetky riadky kódu sú k nahliadnutiu na stránke paxo.fr. Gabriel doň postupne ešte plánuje pridať funkcie GPS, kalkulačku a hodiny. Chce teda, aby sa funkčnosť telefónu posunula vyššie, avšak nechce pridávať nič, čo by prispievalo k rozptýleniu používateľov.

Podobné „dumb phones“ sú v posledných rokoch na vzostupe. Používatelia si totiž čoraz viac uvedomujú fakt, že smartfóny sú navrhnuté tak, aby udržali ich pozornosť čo najdlhšie, čo je daň, ktorú následne platia vo svojom pracovnom aj osobnom živote.
Alternatívy v podobe Light Phone či Minimal Phone však bez problémov prekračujú hranicu 200 – 400 dolárov. Gabrielov Paxo tak môže byť skutočne zaujímavou alternatívou.