Toto bude prekvapenie roka
Xiaomi 15 bol síce v Číne predstavený už dávnejšie, no v posledných rokoch sa stalo zvykom, že výrobca globálne verzie svojich vlajkových modelov predstavuje neskôr. Momentálne je k dispozícii len základný model, ten s prívlastkom Pro zostáva pre Čínu. Tešiť sa ale môžeme na Xiaomi 15 Ultra, ktorý by tiež mal byť k dispozícii aj na trhoch mimo Čínu.
Dizajn pokračuje v nastolenom trende
Xiaomi 15 sa konštrukčne od svojho predchodcu veľmi nelíši. Opäť veľmi príjemný kompaktný telefón s hranatými bokmi, ktorý veľmi dobre sadne do ruky. Pocit pri držaní je výborný a je hneď jasné, že ide o kvalitne spracované zariadenie. Prítomná je samozrejme aj zvýšená odolnosť voči vode s certifikáciou IP68.

Zostala aj charakteristická zadná strana so štvorcovým ostrovčekom pre fotoaparát a hrdým nápisom LEICA. Poteší matné vyhotovenie zadnej strany, ktoré výborne odoláva mastnote aj odtlačkom prstov, čo platí aj o rámku. Smartfón sa v ruke drží veľmi príjemne a nešmýka sa. Presne takto si predstavujeme kompaktnú vlajkovú loď po dizajnovej stránke. Všetky hardvérové tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane a ich používanie je veľmi pohodlné, majú ideálny odpor, no mohli by byť trochu menej hlučné.

Poteší napríklad aj detail v podobe informácie na zásuvke pre SIM kartu, ktorá strana má ísť do zariadenia nahor. Mimochodom, Xiaomi 15 je Dual SIM, k dispozícii sú dva sloty na fyzické SIM karty.
Displej spĺňa najvyššie možné štandardy
Xiaomi 15 sa môže pochváliť veľmi pekným displejom. To ale nie je v kategórii drahých vlajkových modelov nič výnimočné. Tento LTPO OLED panel má uhlopriečku 6,36″ a aj pomerne tenké rámiky okolo. V porovnaní napríklad s Vivo X200 Pro Mini (ktoré sa k nám bohužiaľ nikdy nedostane) sú však rámiky o niečo hrubšie.
Na pomerne malej uhlopriečke (na dnešné pomery) sa rozprestiera rozlíšenie 2670 x 1200 pixelov, čiže niečo viac ako FullHD. Hustota 460 pixelov na palec zabezpečí vždy ostrý obraz. Displej musíme pochváliť za veľmi pekné farby a výbornú viditeľnosť na priamom slnečnom svetle. Pod toto sa podpisuje aj fakt, že maximálny jas displeja v automatickom režime je na úrovni až 3200 nitov.

Maximálna obnovovacia frekvencia je 120 Hz, pričom minimom je len 1 Hz. Pochváliť musíme skvelé dynamické nastavenie, pri akejkoľvek možnosti ide frekvencia okamžite dole, aby sa šetrila batéria. Stačí len na chvíľu zostať na statickom obraze a hneď je frekvencia displeja len 1 Hz. Výborné, takto by to malo vyzerať. Mimochodom, pri zapnutom always on režime je frekvencia tiež len 1 Hz.
Obnovovaciu frekvenciu je možné ponechať na dynamickom nastavení, ktoré je predvolené a ktoré jednoznačne odporúčame, prípadne si môžete zvoliť vlastné nastavenie. Buď 60 alebo 120 Hz. V tomto prípade sa ale úplne stratia výhody LTPO displeja, ktorý vie frekvenciu meniť dynamicky.
V displeji sa nachádza klasický optický snímač odtlačkov prstov, ktorý je rýchly a presný, s jeho používaním nebol počas testovania žiadny problém. Displej spĺňa všetky dôležité faktory kvalitného multimediálneho smartfónu a doplnený je skvelými stereo reproduktormi, ktoré hrajú poriadne nahlas a kvalitou tiež patria medzi to absolútne najlepšie.
Vlajková loď, vlajkový procesor
Nasadenie čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Elite bolo samozrejme očakávané. Tento trojnanometrový procesor je momentálne tým absolútne najlepším na trhu, čo je samozrejme poznať pri každodennom používaní Xiaomi 15. Všetko je maximálne rýchle a plynulé, aplikácie sa otvárajú okamžite a akúkoľvek hru môžete bez problémov hrať na tých najvyšších grafických nastaveniach. Hrubého výkonu je tu naozaj dosť.
Čínske varianty sa ale neslávne preslávili throttlingom (zahrievania a znižovanie výkonu pri záťaži). Toto sme chceli vyskúšať aj my prostredníctvom benchmarkov, no Xiaomi si povedalo, že nie. 3DMark ani AnTuTu nejdú vôbec spustiť, výrobca to zakázal. A tak sme vyskúšali aspoň GeekBench. Zariadenie v tomto teste dosiahlo 2899 bodov v rámci výkonu jedného jadra a 8701 pre viacjadrový test.
Benchmark sme spustili štyrikrát za sebou, výkon sa nijako neznižoval, čo sme samozrejme ani nečakali. Smartfón sa však trochu zapotil, čoho výsledkom bola teplejšia zadná strana.
Tento ohromný výkon poháňa operačný systém Android 15, nad ktorým je obrovská nadstavba HyperOS 2. Tú síce Xiaomi nazýva ako svoj vlastný systém, no základom je stále starý-dobrý Android. Nadstavba je tu odladená príkladne, všetko beží tak, ako by bežať malo a telefón je mimoriadne rýchly. Počas testovania sme sa prakticky nestretli so žiadnym zaváhaním. Dobrý pocit z používania podčiarkujú skvelé animácie, ktoré pridávajú na atraktivite. Na druhú stranu, robustná nadstavba nemusí vyhovovať každému. Xiaomi má proste svoj vlastný štýl, ktorý musíte akceptovať. Avšak rýchlosť, spoľahlivosť a nádherné animácie musíme určite pochváliť.
Rovnako chválime aj dĺžku softvérovej podpory. Xiaomi 15 by mal dostať minimálne 4 veľké aktualizácie systému Android a minimálne 5 rokov bezpečnostných aktualizácií a aktualizácií vlastnej nadstavby. Nie je to síce 7 rokov Samsungu či Google, no stále ide o vysoký nadštandard, ktorý rozhodne poteší.
Najdlhšia výdrž medzi kompaktnými vlajkovými loďami
Nedávno sme informovali o tom, že Applu aj Samsungu akosi ušiel vlak v súvislosti s batériami. Čínski výrobcovia pomaly prechádzajú na moderné kremíkové batérie, ktoré majú vyššiu energetickú hodnotu. To znamená, že do rovnako veľkej batérie sa vojde viac energie, čo predĺži výdrž smartfónu.
A to je prípadom Xiaomi 15. Vo vnútri zariadenia so 6,36″ displejom sa nachádza akumulátor s kapacitou veľmi pekných 5240 mAh. Pripomíname, že dnešným dobrým štandardom je 5000 mAh, avšak v podstatne väčších modeloch. Xiaomi 15 môžeme veľkosťou porovnávať napríklad so Samsungom Galaxy S25 či iPhonom 16. Samsung má pritom kapacitu len 4000 mAh, iPhone 3561 mAh. Už asi chápete, kam sa týmito číslami chceme dostať.
Kremíková batéria v Xiaomi 15 ponúka podstatne vyššiu kapacitu a dvaja vyššie spomínaní konkurenti ani zďaleka nedosahujú ani výdrž Xiaomi. Okrem veľkej batérie sa na nej podpísal úsporný 3 nm procesor a tiež výborná optimalizácia systému. Xiaomi 15 môžeme s kľudným svedomím vyhlásiť za smartfón s najdlhšou výdržou v segmente kompaktných vlajkových lodí. A to s poriadnym náskokom. Jediným blízkym konkurentom v tomto smere je Vivo X200 Pro Mini, no na Slovensku sa predávať nebude.
Počas testovania sme sa pomerne v pohode vedeli dostať aj na dva dni výdrže. Xiaomi 15 zvládne aj 7 hodín zapnutého displeja, navyše manažment energie je skvelý aj v noci. Počas 7-hodinového spánku so zapnutými dátami, Wi-Fi aj Bluetooth (a s pripojením k hodinkám) z batérie ubudli len 3 percentá. Trúfame si teda povedať, že bežný menej náročný používateľ by mohol zvládnuť aj tri dni bez nabíjačky. Na druhú stranu, naozaj si takéto zariadenie kúpi bežný používateľ?
Toto všetko je podčiarknuté aj zaujímavými nabíjacími možnosťami. Poteší 90 W káblové nabíjanie, no nabíjací adaptér sa, bohužiaľ, v balení nenachádza. Je tu len kábel, ktorý je z jednej strany USB-C a z druhej strany klasické veľké USB. To je škoda. Keď už sme pri balení, poteší celkom pekný ochranný kryt. Vráťme sa ale k nabíjaniu.
Keďže ide o vlajkovú loď, nechýba ani bezdrôtové nabíjanie, a to až s výkonom 50 W. Kompatibilnú originálnu bezdrôtovú nabíjačku je však potrebné kúpiť zvlášť a nemyslíme si, že sa bude predávať na Slovensku. Bezdrôtové nabíjanie tu máme tiež, s výkonom 10 W.
Čo sa týka nastavení batérie, nechýbajú tu rôzne šetriace režimy a samozrejmosťou je aj inteligentné nabíjanie a je tu aj možnosť nastaviť maximálnu úroveň nabitia na 80 percent. Xiaomi 15 tiež v nastaveniach ukazuje aktuálny počet nabíjacích cyklov a zdravie batérie. Presne takto si to predstavujeme.
Fotoaparát, za ktorý sa nebudete nikdy hanbiť
V čase písania recenzie ešte nepoznáme presné parametre telefónu, a tak vychádzame z toho, čo sme počas používania zistili. Čínska verzia podľa oficiálnych parametrov napríklad uvádza teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Náš testovací model opticky približuje 2,6-krát. Z EXIF dát sme vyčítali, že rozlíšenie tohto fotoaparátu je 50 megapixelov a zaujímavá je aj clona f/2.0. To sľubuje slušné zábery aj v noci. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu.

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 MPx a clonu f/1.6, tiež s optickou stabilizáciou obrazu. Tretím je ultra-širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2.2, rozlíšením 50 MPx a uhlom záberu 115 stupňov. Tento fotoaparát neponúka automatické zaostrovanie, takže ani makro režim.

Makro tu však prítomné je, a to za pomoci teleobjektívu. Ale nie je to úplne ono, vzdialenosť zaostrenia nie je taká dobrá ako v prípade konkurencie. Podobne funguje makro napríklad na Huawei Pura 70 Pro či Vivo X100 Ultra, no ich výsledky sú o niekoľko levelov vyššie.
Vyššie môžete vidieť rovnakú scénu fotenú hlavný snímačom a teleobjektívom. Všimnúť si môžete absolútne odlišnú expozíciu, čo veľmi nepridáva na konzistentnosti. V prípade vlajkovej lode by sme očakávali podobné fotografie. Nie je to ale nič, čo by sa nedalo v priebehu pár sekúnd upraviť. Na druhú stranu, obe fotografie ponúkajú dostatok detailov a sú veľmi dobré.
V tomto prípade trochu lepšie zvládol dynamický rozsah ultra-širokouhlý fotoaparát, čo nebýva pravidlom. Fotografia z hlavného snímača je však lepšia, ostrejšia a „živšia.“ V jej ľavej časti si však môžete všimnúť pomerne tmavé miesta, ktoré druhý snímač trochu viac vytiahol. Na druhú stranu, rozdiel v tieňoch bol naživo pomerne značný a je dobré, že sa Xiaomi zo záberu nesnaží urobiť akúsi generickú fotku, zachováva si jej pôvodné parametre.
Táto fotografia bola vytvorená v takmer ideálnych podmienkach. Žiadne silné slnko, trochu pod mrakom. A je vidieť, že telefón sa s tým vysporiadal veľmi dobre. Nechýbajú detaily, výborný dynamický rozsah a celkovo sa na tento záber pozerá veľmi dobre.
V tomto prípade sa pozeráme na rovnaký záber, avšak vytvorený rôznymi objektívmi. Fotografia z hlavného snímača je trochu tmavšia, čo sme si počas testu všimli viackrát. Má tendenciu trochu záber podexponovať. V tomto prípade si ale môžete všimnúť aj zmenu pozadia.
Zatiaľ čo pri prvej fotografii je časť oblohy modrá, o pár sekúnd neskôr tam už boli oblaky, čo mohlo spôsobiť rozdiely v expozícii. Teleobjektív zvládol scénu výborne a dokonca ponúkol aj svetlejší záber. Päťnásobné priblíženie, aj keď len digitálne, je stále veľmi kvalitné a bez problémov použiteľné. Tento záber bol vytvorený teleobjektívom s 2,6-násobným optickým priblížením.

+++fotky, popis fotiek, kvalita
Tu je pekne vidieť, že teleobjektív sa nestratí ani v noci. Svetelnosť f/2.0 je absolútne špičková a nočná fotka v porovnaní so záberom z hlavného snímača vôbec, ale vôbec nie je na zahodenie. Xiaomi 15 celkovo fotí v noci veľmi dobre. Ukážkové zábery boli vytvorené vo veľmi náročných svetelných podmienkach a myslíme si, že za výsledky sa hanbiť nemusí. K dispozícii je aj dedikovaný nočný režim, no ten sme v tomto prípade použiť nemuseli.
Fotografie znesú porovnanie aj s tými najlepšími. Na chvíľu sme si požičali najnovší Pixel 9 Pro od Googlu a Xiaomi sa vôbec nenechal zahanbiť, bol viac než schopným súperom. Pixel síce ponúkol o trochu lepší dynamický rozsah a napríklad nočné fotografie má svetlejšie, zábery zo Xiaomi zase možno vyzerali trochu realistickejšie. Je ťažko povedať, ktorý model to zvládol lepšie.

Na fotografii vyššie môžete vidieť porovnanie fotografií s päťnásobným priblížením. Pripomíname, že Pixel ponúka teleobjektív s rovnakým optickým priblížením, v prípade Xiaomi je to len 2,6-násobné. Na 5x sme tak približovali digitálne. Aj napriek tomu nemôžeme povedať, že je jeho záber vyslovene horší. Fotografiu, ktorú vidíte vyššie, sme priblížili ešte viac, čiže ide o výrez z pôvodného 5-násobného zoomu, aby ste mohli lepšie rozpoznať detaily.

Tento záber bol vytvorený hlavnými fotoaparátmi oboch telefónov, pričom opäť sme ho priblížili tak, aby boli lepšie viditeľné rozdiely v detailoch. Pixel tu potvrdil o trochu lepší dynamický rozsah, no rozdiel nie je nejako extra citeľný. V tomto prípade išlo o náročný záber na šera s viacerými svetelnými zdrojmi a silnými prechodmi medzi svetlými a tmavými časťami. Oba smartfóny si s tým poradili veľmi dobre.
Video je možné natáčať až v 8K rozlíšení pri 24 alebo 30 snímkach za sekundu. 4K@120fps video sa však nekoná. Ale v 4K rozlížení pri 60 snímkach za sekundu je možné natáčať pomocou všetkých objektívov, pričom aj počas záznamu je možné aj prepínanie medzi nimi, čo stále neponúka úplne každý.
Kvalita videa patrí medzi to lepšie, no férovo musíme uznať, že napríklad najnovší Galaxy S25 Ultra od Samsungu je na tom trochu lepšie, najmä v horších svetelných podmienkach. To isté platí aj pre najnovšie iPhony. Pokiaľ je svetla dostatok, Xiaomi 15 vie vyprodukovať naozaj skvelé video plné detailov a s výbornou stabilizáciou.
Xiaomi 15: Cena a dostupnosť na Slovensku
Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu – kedy a za koľko. Xiaomi 15 je na Slovensku k dispozícii vo čiernej, bielej a zelenej farbe v dvoch konfiguráciách. Variant s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom stojí 899 €, za model s 512 GB úložiskom si priplatíte stovku. Avšak až do 30 marca si pre zákazníikov výrobca pripravil zaujímavú akciu.
Xiaomi 15 bue možné v tomto období zakúpiť o 100 € lacnejšie, čiže výsledná cena je 799 € alebo 899 € za viariant s väčším úložiskom. A to je už mimoriadne zaujímavé. Najväším konkurentom je momentálne Samsung Galaxy S25 približne za 900 € (s 256 GB úložiskom) a samozrejme aj Apple iPhone 16 Pro, ktorý v 256 GB verzii stojí viac ako 1300 eur.
Do konca marca môžu tiež zákazníci získať 50 W nabíjací adaptér (ktorý v balení nie je) úplne zdarma. Stačí si kúpiť smartfón, u predajcu zanechať krátku recenziu a zaregistrovať sa na xiaomipromo.sk
Záverečné hodnotenie
Xiaomi 15 postavil latku naozaj vysoko. Ide o skvelú vyváženú vlajkovú loď, ktorá vyriešila aj jeden z najväčších problémov kompaktných smartfónov – výdrž batérie. Kompaktné rozmery sú určite jeho výhodou, rovnako ako aj kvalita spracovania. Poteší pekný displej, rýchly snímač odtlačkov prstov a aj kvalitný fotoaparát.
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite snáď ani netreba komentovať, k tomu výborne odladená nadstavba HyperOS 2 v kombinácii s peknými animáciami. Nedostatky sa hľadajú naozaj ťažko. Pre niekoho by mohla byť problémom napríklad absencia nabíjacieho adaptéra v balení, čo určite nepoteší.
Celkovo kompaktné smartfóny si síce svoju cieľovku nájdu, no nie sú úplne mainstreamom ako ich väčší súrodenci. Je síce len začiatok roka 2025, ale vzhľadom na prakticky žiadne väčšie nedostatky, bude pravdepodobne Xiaomi 15 najlepším kompaktným smartfónom roka. Toto sa bude prekonávať naozaj veľmi ťažko.