Už vám to tak ľahko neprejde
Operačný systém Microsoft Windows 11 sa dočkal nového obmedzenia. Zneprístupní nový Windows tisícom či možno desiatkam tisíc ľuďom po celom svete. Dôvodom je zmena v posudzovaní technického vybavenia počítačov.
Microsoft pristúpil k zásadnému kroku, ktorý zasiahne početnú skupinu ľudí, čo chcú inštalovať nový Windows 11. Spoločnosť totiž podľa zverejnených správ úspešne zaplátala jednu z najznámejších a najčastejšie využívaných bezpečnostných dier. Tá umožňovala inštaláciu tohto operačného systému aj na zariadeniach, ktoré oficiálne nespĺňali stanovené hardvérové požiadavky.
S obchádzaním systému je koniec
V minulosti si používatelia mohli vďaka jednoduchému triku s príkazovým riadkom nainštalovať Windows 11 aj na staršie počítače, ktoré neboli vybavené čipom TPM 2.0 alebo modernými procesormi.
Tento trik spočíval v oklamaní inštalačného programu o tom, že sa systém inštaluje na server, čím sa obišli prísne kontroly hardvéru. Vtedy totiž inštalačný program nekontroloval technické vybavenie počítačov, pretože jednoducho usúdil, že server je vždy výkonný dosť.
Avšak, ako prvý zverejnil známy technologický analytik TheBobPony, táto metóda už v najnovšej verzii Windows 11 Insider Preview nefunguje. Ide o verziu Insider Build 27686 (Dilithium). Microsoft tak týmto krokom výrazne sprísnil požiadavky na inštaláciu a znemožnil používateľom obísť oficiálne stanovené parametre.
The recently released Windows 11 Insider Build 27686 (Dilithium) has patched the „setup.exe /product server“ workaround for bypassing the system requirements check. 😢 pic.twitter.com/G9Q1v3O1uU
— Bob Pony (@TheBobPony) August 15, 2024
Prečo Microsoft obmedzuje používateľov?
Dôvodov pre toto rozhodnutie je hneď niekoľko. V prvom rade ide o zvýšenie bezpečnosti systému ako takého. Čip TPM 2.0 a moderné procesory sú totiž kľúčové pre zabezpečenie systému a ochranu užívateľských dát. Navyše, týmto krokom Microsoft podporuje vývoj nových technológií a motivuje používateľov k nákupu modernejšieho hardvéru.
Ďalším dôvodom má byť snaha o zlepšenie výkonu a stability operačného systému. Windows 11 je navrhnutý tak, aby čo najlepšie využil výkon moderného hardvéru, ale zároveň musí pracovať na tisícoch rôznych konfigurácií. Staršie počítače, ktoré nemusia spĺňať minimálne požiadavky, by mohli mať problémy s plynulým chodom systému, a to by ľudia Microsoftu jednoducho nedarovali.
Čo majú teraz ľudia robiť?
Zaplátanie tejto bezpečnostnej diery má niekoľko dôsledkov pre používateľov. Tí, ktorí chcú využívať Windows s číslom jedenásť, budú musieť investovať do nového počítača alebo vylepšiť existujúci. S ohľadom na ceny nových počítačov by to ale nemalo celkom zmysel.
Na druhej strane, toto rozhodnutie má viesť k zvýšeniu bezpečnosti a stability operačného systému. Používatelia starších počítačov budú musieť zvážiť, či im výhody Windows 11 stoja za investíciu do nového hardvéru alebo či sa im neoplatí zostať pri staršej verzii operačného systému.
A ak majú teraz pocit krivdy, mali by vedieť, že Microsoft bude naďalej sprísňovať požiadavky na inštaláciu Windows 11. Je to však prirodzený vývoj, napokon ani dnes nemožno inštalovať moderný softvér na 20-ročné počítače.
Dodajme, že pre aktuálnych používateľov systému Windows 11 táto zmena neznamená nič. Prejaví sa iba u tých, ktorí doteraz Windows 11 nemali a budú ho chcieť inštalovať na staršie počítače. To však nemení nič na tom, že svoj doterajší systém môžu používať naďalej.