Staré disky predávali ako nové
Problémy už zasiahli stovky používateľov a podvod s pevnými diskami naberá veľké rozmery. Zariadenia od známej značky Seagate si kúpili ako nové. Ukázalo sa však, že tieto jednotky majú za sebou tisíce hodín prevádzky. Do oficiálneho predaja sa dostali cez neznáme kanály. Nateraz je známe, že podvodníci resetovali takzvané SMART hodnoty používaných diskov. Vďaka tomu sa im podarilo lož najskôr utajiť.
Teraz však všetko prasklo. Od minulého týždňa sa množia správy o pevných diskoch Seagate s pochybnou minulosťou. Ľudia si ich kúpili ako nové, no pri kontrole hodnôt FARM (skratka pre Field Accessible Reliability Metrics) vykazovali priemerne 25 tisíc hodín prevádzky.
Seagate medzičasom poprel, že by sa na podvode akokoľvek zúčastnil. Pre spoločnosť ide o vážny reputačný problém a jej zástupcom možno aj odľahlo, keď médiá začali informovať o čínskej stope. Práve čínske kryptofarmy majú byť za všetko zodpovedné, píše portál heise.de.

Podvod s pevnými diskami a čínska stopa
Zaujímavé je pozadie celého prípadu. V Číne v poslednom období masovo končia farmy na ťažbu kryptomeny Chia. Náklady na elektrickú energiu totiž prevýšili ziskovosť, a tak sa majitelia zjavne rozhodli ich zbaviť. K teórii o pôvode diskov z čínskych kryptofariem prispieva aj tvrdenie, že niektoré zariadenia boli pôvodne predané čínskej spoločnosti. Nejasné však zostáva, ako sa dostali naspäť do bežných obchodov.
Zlou správou je, že vzhľadom na podiel spoločnosti Seagate na trhu môže ísť aj o niekoľko stotisíc použitých diskov, ktoré sa potenciálne dostali naspäť do obehu.
Zákazníci z viacerých krajín medzičasom už hlásia, že podvod s pevnými diskami zasiahol aj ich a zariadenia si kúpili v bežných obchodoch. Ide o používateľov napríklad z Nemecka, Švajčiarska, ale aj susedného Česka. Problém zasiahol aj známe weby ako Amazon či Ebay. Známy e-shop Alza nateraz odmietol predaj problémových pevných diskov, uvádza web DSL.sk.